PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mokslas2025 m. Gegužės 15 d. 13:08

Vilniaus rajono mokykloms padovanoti išmanieji rašikliai – parama disleksiją turinčių vaikų ugdymui

Vilnius

/ Vilniaus r. savivaldybė

EtapliusŠaltinis: Vilniaus rajono savivaldybė


362027

Gegužės 14 d. Vilniaus rajono savivaldybėje įvyko prasmingas susitikimas – Vilniaus Gedimino Rotary klubas, kartu su klubo nariu, savivaldybės tarybos nariu Tomu Ruzgiu, padovanojo vaikams inovatyvius išmaniuosius rašiklius. Iš viso mokykloms perduotas 21 išmanusis skaitymo įrenginys, kurie bus naudojami disleksiją turinčių mokinių ugdymui.

Visus susirinkusius Vilniaus rajono savivaldybės mero Roberto Duchnevičiaus vardu pasveikino mero patarėjas Kęstutis Butvydas ir mero padėjėja Patricija Mikelevič.

„Mero vardu nuoširdžiai dėkojame Vilniaus Gedimino Rotary klubui – džiugu, kad yra tokios privačios iniciatyvos, kurios įsitraukia į viešąjį sektorių ir prisideda savo idėjomis bei veiksmais. Kartu mes esame stipresni. Valstybinis sektorius, deja, negali aprūpinti viskuo, ko norėtume, todėl labai svarbu, kad verslo bei nevyriausybinės organizacijos, kurios dažnai yra lankstesnės, įsitraukia ir padeda. Ačiū ir mūsų švietimo įstaigų vadovams, kad esate čia ir esate aktyvūs. Šie rašikliai – tai ne žaislas ar pramoga, o reali pagalba vaikams, kuriems jos labai reikia“, – sakė mero patarėjas.

Vilniaus Gedimino Rotary klubo iniciatyva disleksiją turintys mokiniai gali naudotis lietuviškai skaitančiais išmaniaisiais rašikliais. Šie rašikliai padeda ne tik geriau suprasti tekstą, bet ir ugdo vaikų pasitikėjimą savimi, didina jų savarankiškumą bei motyvaciją mokytis.

Apie iniciatyvos ištakas ir svarbą kalbėjo Vilniaus Gedimino Rotary klubo prezidentė Deimantė Puplesytė.

Anot jos, Lietuvoje veikia daugiau nei 60 Rotary klubų, iš kurių net 14–16 yra Vilniuje, įskaitant ir elektroninius. Visi jie aktyviai įsitraukia į socialiai reikšmingas veiklas, o vienas iš svarbiausių Vilniaus Gedimino Rotary klubo projektų – iniciatyva padėti disleksiją turintiems vaikams.

Remiantis Tarptautinės disleksijos asociacijos duomenimis, net 10–15 proc. mokinių turi įvairių mokymosi sutrikimų – rašymo, skaitymo, matematikos. Tai labai opi problema, nes kalba eina apie mūsų visuomenės ateitį – jaunus žmones, kurie netrukus kurs valstybės, verslo ar politikos sprendimus.

„Mintis pradėti šią iniciatyvą kilo diskusijų su klubo nariais metu, kai sužinojome apie vaikų, turinčių disleksiją, problemas artimųjų tarpe. Supratome, kad ši tema yra labai svarbi, nes mūsų jaunimas ateityje formuos visuomenę ir priims svarbius sprendimus. Kartu su Mokymosi ypatumų centru „Labirintas“ atlikome tyrimą, siekdami išsiaiškinti realią situaciją. Tyrimo metu paaiškėjo ne tik vaikų mokymosi iššūkiai, bet ir tai, kad mokytojams dažnai trūksta specifinių kompetencijų ar laiko individualiam darbui su šiais vaikais. Šiam projektui svarbu buvo rasti sprendimus, kurie nesukeltų vaikams jausmo, kad jie yra atskiri. Todėl nusprendėme naudoti išmaniuosius rašiklius, kurie garsiai skaito tekstą lietuvių kalba. Kartu su Vilniaus universitetu ir „Labirintu“ pritaikėme šiuos rašiklius lietuvių kalbai, kas tapo ne tik technologine naujove, bet ir realia pagalba disleksiją turintiems vaikams. Džiaugiamės galėdami bendradarbiauti su Vilniaus rajono savivaldybe ir mokyklomis.

Tikimės, kad šie rašikliai padės vaikams pasiekti geresnių mokymosi rezultatų ir prisidės prie pokyčių“, – sakė D. Puplesytė.

Apie tai, kaip buvo surinktos lėšos ir kas prisidėjo prie iniciatyvos, pasakojo Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narys Tomas Ruzgys.

„Šį įrenginį vadiname rašikliu, nors jis nerašo – jis skenuoja tekstą ir įgarsina jį būtent lietuvių kalba. Šie rašikliai buvo įsigyti už lėšas, surinktas labdaringo padelio turnyro metu, kurį organizavome kartu su mūsų rėmėjais. Prie iniciatyvos prisidėjo ne tik Vilniaus Gedimino Rotary klubas, bet ir kiti Rotary klubai – tai bendras rezultatas, kurį šiandien galime perduoti Jūsų mokykloms.

Tikiu, kad šie rašikliai bus integruoti į mokymosi procesą ir palengvins kasdienius iššūkius vaikams, turintiems skaitymo sunkumų. Tai tik pirmasis žingsnis – neketiname sustoti. Planuojame toliau rinkti lėšas, organizuoti iniciatyvas ir, tikimės, įtraukti ne tik savivaldybes, bet ir Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, kad šis procesas taptų sisteminis ir dar veiksmingesnis“, – sakė tarybos narys T. Ruzgys.

Susitikimo metu dalyvavo ir Vilniaus rajono mokyklų atstovai, kurie atsiėmė rašiklius: Vilniaus r. Avižienių, Vilniaus r. Nemenčinės Gedimino, Vilniaus r. Paberžės šv. Stanislavo Kostkos, Vilniaus r. Paberžės „Verdenės“, Vilniaus r. Pagirių, Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės, Vilniaus r. Lavoriškių, Vilniaus r. Eitminiškių gimnazijų, Vilniaus r. Buivydiškių pagrindinės mokyklos, Vilniaus Valdorfo Žaliosios mokyklos ir Vilniaus r. Bukiškio progimnazijos atstovai.

Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos direktorė Jūratė Adrija Šidlauskienė pabrėžė, kokią didelę reikšmę ši dovana turi mokyklos bendruomenei ir vaikų ugdymo kokybei.

„Mes tikrai džiaugiamės tokia galimybe. Dar visai neseniai svarstėme apie šiuos rašiklius, tačiau jie neturėjo lietuvių kalbos funkcijos, todėl buvo sudėtinga juos naudoti. Mūsų gimnazija yra draugiška disleksiją turintiems vaikams. Išmanieji rašikliai – didelė ir prabangi dovana, didžiulis palengvinimas mūsų vaikams. Tai pagalba ir specialistams. Šiandienos vaikai gyvena skaitmeninėje aplinkoje – jiems tokie įrankiai yra natūralesni nei mums, mokytojams. Ir, tiesą sakant, pasvajoju, kad kiekvienas vaikas galėtų turėti tokį rašiklį šalia savęs – kiekvieną kartą, kai jam jo prireikia“, – už iniciatyvą ir dovanas mokykloms padėkojo gimnazijos direktorė J. A. Šidlauskienė.

Vilniaus rajono savivaldybė džiaugiasi gimstančiomis iniciatyvomis bei vis dažniau užgimstančiu bendradarbiavimu su nevyriausybinėmis organizacijomis, siekiant kurti įtraukų, visiems vaikams prieinamą ugdymo procesą.

#VILNIUS#MOKYKLOS#PARAMA#DISLEKSIJA