PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Balandžio 26 d. 16:25

Vilniaus rajone dėl paukščių gripo skelbiama ekstremali situacija

Vilnius

Pixabay.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


172973

Reaguojant į patvirtintus paukščio gripo atvejus Vilniaus rajono teritorijoje, šiandien, balandžio 26 d., posėdžiavusi Vilniaus rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija pasiūlė Administracijos direktoriaus įsakymu Vilniaus rajono savivaldybės teritorijoje nuo balandžio 26 d. skelbti savivaldybės lygio ekstremaliąją situaciją dėl ypač pavojingos paukščių užkrečiamosios ligos (didelio patogeniškumo paukščių gripo H5N8 viruso).

Siekiant užkirsti kelią gripo plitimui, skubiai griežtinama prekybos paukščiais kontrolė, draudžiama paukščių laikytojams naminius paukščius laikyti ne aptvaruose bei raginama būti budriais ir pranešti apie kiekvieną naminių paukščių gaišimo atvejį.

Įtarimų dėl galimo paukščių gripo kilo, kai Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT)  balandžio 21 d. gavo pranešimų apie nugaišusius savo reikmėms laikytus paukščius Rukainių seniūnijoje. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad Rudaminos turgavietės prieigose nupirktos vištos buvo apsikrėtusios paukščių gripu. Atsivežus į savo ūkius balandžio 17-18 d. naujai įsigytus paukščius, iš pradžių jokių sveikatos pakitimų nebuvo pastebėta, tačiau po 4-5 dienų tiek naujai įsigyti, tiek ir anksčiau ūkiuose laikyti paukščiai pradėjo staiga gaišti, prieš gaišimą mėlynuodavo barzdelės bei skiauterės.

Ištyrus Vilniaus rajone nugaišusių vištų mėginius – patvirtintas paukščių gripas. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute ištyrus vištų gaišenų mėginius, paimtus iš ūkių, esančių Vilniaus rajono savivaldybės Rukainių, Riešės, Pagirių, Avižienių, Kalvelių seniūnijų, taip pat Vilniaus mieste ir Širvintų rajone esančiųūkių, patvirtintas didelio patogeniškumo H5N8 potipio virusas. Šios dienos tyrimo rezultatais paukščių gripo virusas patvirtintas ir Marijampolio, Nemenčinės, Dūkštų, Zujūnų ir Maišiagalos seniūnijose.

Pasak Vilniaus rajono savivaldybės Ekstremalių situacijos komisijos posėdyje dalyvavusios Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Vilniaus departamento direktorės Vaidos Barkovskienės, šiai dienai nustatyta, kad paukščių gripu užsikrėtusius paukščius veža iš Lenkijos ir perparduoda 4 prekiautojai.
Paukščių laikytojai raginami pranešti apie gaištančias ar sergančias vištas

Atsižvelgiant į susidariusią nepalankią situaciją, VMVT prašo visų paukščių laikytojų, balandžio 17–18 dienomis, įsigijusių vištų Rudaminos turgavietės prieigose, nedelsiant kreiptis į VMVT nemokama telefono linija 8 800 40403, nurodant paukščių laikymo vietos adresą ir savo telefoną, kad būtų galima atlikti paukščių klinikinę apžiūrą. Esant gaišusių paukščių – informuoti VMVT, kad būtų atrinkti jų laikomų paukščių mėginiai dėl galimo paukščių gripo.

Taip pat ir visi paukščių laikytojai, pastebėję, kad jų laikomi paukščiai nebelesa, nustoja gerti, sunkiai kvėpuoja, darosi apatiški, pamėlsta jų skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėje ar staiga gaišta, turėtų nedelsiant kreiptis į VMVT, kad būtų paimti mėginiai dėl paukščių gripo.

H5N8 tipo paukščių gripo virusas pasižymi dideliu paukščių gaištamumu, todėl prašome gyventojų sąmoningumo, atsargumo ir atsakingumo!
Ekstremalios situacijos metu prekyba paukščiais draudžiama

Posėdžiavusi Ekstremaliųjų situacijų komisija aptarė prekybos paukščiais kontrolę, kuri yra būtina siekiant sustabdyti viruso plitimą ir persimetimą į kitus ūkius.

Sugriežtinant prekybos gyvais paukščiais vietų kontrolę, šį savaitgalį VMVT taip pat vykdys neplanines prekybos paukščiais vietų patikras bei organizuos iš Lenkijos įvežamų paukščių kontrolę pasienyje. Bus atliekamas transporto priemonių tikrinimas, ar nėra įvežami paukščiai be tam reikalingų įsigijimo ir veterinarinių dokumentų. Taip pat bus tikrinama informacija apie galimai vykdomą nelegalią prekybą gyvais paukščiais tam neskirtose vietose.

Atkreipiame dėmesį, kad žmogaus sveikatai šis paukščių gripas nėra pavojingas, tačiau, kad liga neplistų, būtina laikytis visų biologinio saugumo priemonių.

Paukščių gaišenose virusas gali išlikti iki 30 parų, todėl nerekomenduojama liesti rastų nugaišusių arba leisgyvių laukinių paukščių. Taip pat patartina nelesinti laukinių paukščių iš rankų, vengti kitokio tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais.

Jeigu tenka liesti ar imti į rankas laukinius paukščius, privaloma griežtai laikytis asmeninės higienos.