PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Spalio 5 d. 10:26

Vilniaus oro uostas pripažintas Baltijos šalių lyderiu

Vilnius

BNS/Fotobankas nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: ELTA


247720

Vilniaus oro uostas pelnė reikšmingą tarptautinės aplinkosaugos programos „Airports Carbon Accreditation“ (ACA) pripažinimą, skelbiama išplatintame pranešime. Didžiausiam Lietuvos oro uostui per kelerius metus pavyko daugiau nei trečdaliu sumažinti vidutines anglies dvideginio emisijas, tenkančias vienam keleiviui. Tai yra geriausias įvertinimas tarp Baltijos šalių oro uostų.

Į naują programos lygį vienu metu pakyla visi trys oro uostai – nuo 2016 m. ACA programoje dalyvaujantis Vilniaus oro uostas iš antro pereina į trečią, o nuo 2019 m. prie programos prisijungę Kauno ir Palangos oro uostai žengia į antrą etapą.

„(...) Vilniaus oro uostas žengia į trečiąjį programos lygį, tai reiškia, kad į anglies dvideginio emisijų mažinimą tiesiogiai įsitrauks ne tik oro uostas, bet ir jame veikiantys partneriai. Tikrai didelę pažangą parodė ir Kauno bei Palangos oro uostai, kuriuose aktyviai mažinamos susidarančios emisijos iš tiesioginės oro uostų veiklos (...)“, – teigia Europos oro uostus vienijančios organizacijos „ACI Europe“ generalinis direktorius Olivier Jankovec.

Laikinasis Lietuvos oro uostų vadovas Aurimas Stikliūnas teigia, kad lyderystę Baltijos šalyse lėmė kruopščiai planuoti ir nuosekliai įgyvendinami plataus spektro veiklų modernizavimo žingsniai.

„Tai, kad visi trys Lietuvos oro uostai sėkmingai kyla aplinkosaugos programoje, kuri vienija net 235 oro uostus iš viso pasaulio, yra svarbus pasiekimas šalies aviacijos istorijoje. Jau ne vienerius metus įgyvendiname kompleksinius veiksmus mažinant anglies dioksido emisijų apimtis savo tiesioginėje veikloje, tai tęsime dar aktyviau, o artimiausiu metu įtrauksime ir partnerius, kurie veikia sostinės oro uoste“, – komentuoja A. Stikliūnas.

Jis priduria, kad mažinti anglies dvideginio emisijas yra vienas strateginių Lietuvos oro uostų tikslų, o Vilniaus ambicija - tęsti lyderystę ir tapti pirmuoju oro uostu Baltijos šalyse, kuris pasieks neutralią anglies dioksido emisiją savo veikloje.

Iššūkis, virtęs naujomis galimybėmis

Lietuvos oro uostų aplinkosaugos projektų vadovės Kristinos Greičiūtės teigimu, planuojama, kad vienam keleiviui tenkantis CO2 kiekis iki 2024 m. bus sumažintas dar maždaug trečdaliu.

„Iš pirmojo ACA programos etapo perėję į antrąjį pasiruošėme anglies dioksido emisijų mažinimo Vilniaus oro uoste planą. Ryžtingai taikėme realius aplinkosauginius žingsnius – nuo apšvietimo sistemų atnaujinimo į taupesnius sprendimus, transporto parko atnaujinimo hibridiniais automobiliais iki saulės elektrinių diegimo ir žaliosios elektros energijos pirkimo savo reikmėms“, – pasakoja K. Greičiūtė.

Pereidamas į ACA programos trečiąjį etapą, Vilniaus oro uostas iki 2024 m. sieks sumažinti CO2 emisiją 30 proc. arba pasiekti maždaug 1 kg CO2 emisijų kiekį, tenkantį vienam keleiviui. Be to, šis etapas pareikalaus pastangų ne tik diegiant tvaresnius procesus savo veikloje, bet ir įtraukiant oro uoste veikiančius partnerius. Bus atsižvelgiama į trečiųjų šalių oro uoste vykdomą veiklą, nuomininkų elektros ir šildymo sąnaudas, atliekų šalinimą ir kitus aspektus.