Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Sostinė pasisamdė privatų detektyvą: kam ir kodėl? / Vakarų ekspresas
Dominykas GriežėŠaltinis: ALFA
Pati savivaldybė sako, kad tam priežasčių yra, tačiau opozicijos politikai neslepia, kad jie apie tai negirdėję. Tuo tarpu Artūras Zuokas sako, kad tai greičiausiai susiję su pastaruoju metu Valdo Benkunsko paskelbtu karu grafičiams.
Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos duomenimis, rugsėjo 12 d. Vilniaus miesto savivaldybės administracija sudarė sutartį, kuri dvelkia paslaptimis, nuotykiais ir romantika – už 15 tūkst. eurų nusisamdė vieną iš keliolikos Lietuvoje veikiančių privačių detektyvų Valentiną Drinkų.
Pagal sutartį, kuri pateikiama toje pačioje viešųjų pirkimų sistemoje, detektyvui nieko sekti neteks, užtat teks rūpintis vienos iš sostinės gatvių priežiūra – V. Drinkui patikėta Bernardinų gatvės saugumas ir tvarka. Sutartyje nurodoma, kad detektyvui teko šioje gatvėje įrengti vaizdo stebėjimo įrangą ir stebėti gatvę realiuoju laiku (o taip pat ir vaizdą įrašyti), reaguoti į teisės pažeidimus, periodiškai apeiti gatvę nustatytais maršrutais.
Pasigilinus į sudarytą sutartį aiškėja, kad už 15 tūkst. eurų Bernardinų gatvė bus stebima ne visą laiką, o tik keturis kartus per savaitę – du kartus darbo dienomis ir du kartus savaitgalį nuo 22 iki 2 val. nakties. Iš esmės tai reiškia, kad privatus detektyvas kelis kartus per darbo savaitę 4 valandas stebės vaizdo kameromis Bernardinų gatvę ir ją apeis, o taip pat tai darys kiekvieną savaitgalį.
Siauroje senovinėje Bernardinų gatvėje vietos teisės pažeidėjams nedaug, tačiau baltos sienos vilioja paišytojus / Google Maps
Pastarąją sutartį pasirašė savivaldybės Viešosios tvarkos grupės vadovas Andžejus Dinikis, o sutartis įsigaliojo po jos pasirašymo – nurodyta, kad per savaitę Bernardinų gatvėje turėjo būti įrengta vaizdo stebėjimo sistema, o pati sutartis galioja mėnesį, tad jau spalio 13 d. Bernardinų gatvės stebėsena turėtų pasibaigti. Tačiau viešųjų pirkimų sistemoje pateikiami kiek kiti duomenys – nurodyta, kad sutartis galioja daugiau nei tris mėnesius, iki gruodžio 23 d.
Vienas iš pagrindinių klausimų – kodėl – sutartyje atsakomas: reikia stebėti Bernardinų gatvę. Tačiau neatsakytas kitas – kam būtent šią gatvę reikia stebėti ir kodėl to padaryti negali nei policija, nei pačios savivaldybės Viešosios tvarkos grupė?
Trūksta pajėgų?
Alfa.lt pasiteiravo Vilniaus miesto savivaldybės, dėl kokių priežasčių sostinei prireikė privataus detektyvo, ką tokio jis gali, ko negali policija ar Viešiosios tvarkos grupė, taip pat – kokių pažeidimų tikimasi Bernardinų gatvėje, kad jos priežiūrai reikėtų privataus detektyvo?
Iš pradžių iš savivaldybės atėjo labai lakoniškas atsakymas. „Detektyvo paslaugas savivaldybė įsigijo tam, kad surinktų ir policijai perduotų informaciją apie užfiksuotus viešosios tvarkos pažeidimus“, – rašė savivaldybės ryšių su žiniasklaida specialistas Gabrielius Grubinskas.
Priminus, kad neatsakyta, nei kodėl būtent Bernardinų gatvę reikia stebėti, nei kodėl to negali padaryti policija ar pačios savivaldybės darbuotojai, gautas jau išsamesnis atsakymas, kuriame teigiama, kad privataus detektyvo paslaugų prireikė vien dėl to, jog pačios savivaldybės ir policijos išteklių nepakanka.
„Policijos ir viešosios tvarkos pareigūnų ištekliai yra riboti, dėl to nuolat ieškoma būdų, kaip padidinti Vilniaus gyventojų ir sostinės svečių saugumą, pasitelkiamos įvairios priemonės, turimos galimybės. Šių metų pradžioje patvirtinta naujų policijos pareigūnų pritraukimo priemonė, pagal kurią Vilniaus savivaldybė skiria 10 tūkst. eurų vienkartines išmokas darbą pradedantiems pareigūnams, ši priemonė yra pasiteisinusi ir jau duoda gerų rezultatų.
Privataus detektyvo paslaugų įsigijimas taip pat yra viena iš saugumo užtikrinimo, viešosios tvarkos pažeidimų prevencijos priemonių. Savivaldybė nukreipė šią priemonę į Senamiesčio teritoriją, kur daugiausia kavinių, barų, didžiausi žmonių susibūrimai ir turistų srautai. Bernardinų gatvė pasirinkta, nes savivaldybė gauna skundų dėl galimai joje daromų įvairių pažeidimų, todėl pasitelkiant privatų detektyvą bus siekiama nustatyti, kokie asmenys, kaip dažnai ir kokius pažeidimus padaro“, – rašoma G. Grubinsko pateiktame atsakyme.
Valdas Benkunskas užsimojęs išvalyti grafičius / ELTA
Susisiekus su V. Drinkum, kuriam ir patikėtas Bernardinų gatvės saugumas bei tvarka, detektyvas teigė, kad viena iš priežasčių, kodėl savivaldybei prireikė jo paslaugų – nepatogus darbo laikas. „Tas darbas yra toks – laikas yra toks įvairus, policija irgi pajėgų neturi tokiam darbui skirti, o viešoji tvarka irgi turi savo labai daug funkcijų, kurias atlieka“, – sakė V. Drinkus.
Pasiteiravus dekektyvo, ar sostinės valdžia pati neturi Bernardinų gatvėje įrengtų kamerų, kuriomis stebėtų ir saugotų viešąją tvarką, detektyvas teigė negalintis atsakyti į šį klausimą – tiek neįsigilinęs.
Stambiagabaritės atliekos arba absurdas
Alfa.lt pasiteiravus keleto Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narių, nei vienas iš jų teigė negirdėjęs apie tai, kad sostinės valdžia samdo privatų detektyvą. Tuo labiau nežinantys, kam to reikia.
„Ne, nebent mane sekti“, – juokavo savivaldybės tarybos narys Aleksandras Nemunaitis, paklaustas, ar girdėjo, kam ir kodėl samdomas privatus detektyvas.
Politikas teigė neįsivaizduojantis, kam Vilniaus valdžiai prireikė tokių paslaugų, o tarybos posėdžiuose apie tai nekalbėta. „Šiaip paslauga keista“, – svarstė A. Nemunaitis.
Kitas Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Saulius Čaplinskas teigė taip pat nieko negirdėjęs apie savivaldybės pasisamdytą privatų detektyvą ir kam to reikia.
Tuo tarpu buvęs Vilniaus meras, dabar – taip pat savivaldybės tarybos narys A. Zuokas teigė irgi nežinojęs, kad sostinė samdo privatų detektyvą, tačiau turintis idėją, kam to reikia.
„Rimtai? Tokio negirdėjau, – teigė A. Zuokas, paklaustas apie Vilniaus valdžios perkamas paslaugas. Politikas pabrėžė, kad sostinė ir taip turi išteklių miesto stebėjimui. – Nesuprantu, kam reikia detektyvo paslaugų, nes visur miestas turi kameras. Kameros išeina į miesto viešosios tvarkos padalinį ir policiją, viešoji tvarka turi 120–130 darbuotojų, jie gali daryti analizes, stebėjimus be problemų.
Dabar taip fix idėja, kad kažkas vaikščios aplink šiukšliadėžes ir stebėtų, kas šiukšles blogai meta – nu nebent toks paaiškinimas galėtų būti. Nu bet čia yra absurdas.“
Artūras Zuokas / Dainius Labutis/ELTA
Pasak A. Zuoko, viena iš galimų versijų – prie šiukšlių konteinerių paliekamos stambiagabaritės atliekos, kurių savininkų vėliau neina identifikuoti. „Bet čia jau kitos priemonės turėtų būti, nei samdyti privatų detektyvą. Išprotėjimo riboms šitame savivaldybiniame lygmenyje nėra limitų“, – teigė politikas.
15 tūkst. eurų – mero kovai su paišytojais?
Kiek vėliau susisiekus su A. Zuoku, savivaldybės tarybos narys teigė, kad privataus detektyvo paslaugų Vilniaus valdžiai prireikė kovojant su grafičiais ir paišytojais – esą siekiama, kad bent sostinės senamiestyje esanti Bernardinų gatvė nekentėtų nuo terlionių.
Tokia versija atrodo ganėtinai logiškai, atsižvelgus į Vilniaus mero V. Benkunsko neseniai paskelbtą kovą su grafičiais – meras rugsėjo pabaigoje pareiškė, kad legalios grafičių sienos yra nepavykęs eksperimentas, kuriuo naudotasi tik kaip treniruočių erdve būsimoms nelegalioms paišalionėms.
„Pastaruosius kelerius metus Vilniuje nebuvo nuoseklios grafičių politikos. Buvo tik chaotiškas skirtingų iniciatyvų kratinys: vienu metu ir buvo skatinama naudoti legalias sienas, ant kurių galėjo atsirasti praktiškai bet koks piešinys, ir realiai nekreipta dėmesio į nelegalius piešinius miesto erdvėse“, – prieš kelias savaites teigė V. Benkunskas.
Dar vasaros pabaigoje Vilniaus meras atskleidė, kad sostinėje prasidės beprecedenčiai grafičių valymo darbai, kurie kainuos 1,5 mln. eurų.
„Pirmiausia kalba yra apie gaudymą, apie sekimą, apie tai, kad pakankamai nedidelė žmonių grupė, kurie tuo užsiima, kad jie jaustų spaudimą, kad rizika būti pagautiems yra didelė“, – anksčiau žiniasklaidai teigė V. Benkunskas, kartu nurodęs, kad, skiriant vienkartines išmokas, į sostinės policiją buvo pritraukta 60 pareigūnų, šie ir padės gaudant paišytojus.
Tikėtina, kad prie 60 pareigūnų prisidėjo ir vienas privatus detektyvas.