PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Birželio 6 d. 17:05

Vilniaus krašte pasisemta idėjų darbui su Druskininkų neįgaliaisiais

Alytus

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


86883

Druskininkų socialiniai darbuotojai, nevyriausybinių organizacijų atstovai aktyviai domisi kolegų iš kitų miestų praktika formuojant humanišką visuomenės požiūrį į asmenis, turinčius proto ir kompleksinę negalią, rūpinantis žmonių su negalia integracija į visuomenę.

Praėjusią savaitę iniciatyvinė grupė, kurią sudarė nevyriausybinių organizacijų ir savivaldybės administracijos atstovai, aplankė ir susipažino su keturiomis Vilniaus krašto įstaigomis, kurių sukauptą patirtį galės pritaikyti Druskininkuose.

Atvykus į Vilniaus centre įsikūrusį restoraną „Pirmas blynas“, druskininkiečius sutiko ir aptarnavo čia dirbantys proto ir fizinę negalią turintys asmenys. „Anksčiau žmonės, turintys negalią slėpėsi, o gyventi su neįgaliuoju buvo gėda – niekas netikėjo, kad tokie žmonės gali dirbti“,- sakė Lietuvoje gyvenantis restorano įkūrėjas olandas Timas van Wijkas. 2018 m. restoranas įvertintas „Verslo geno“ apdovanojimu už geriausią socialiai atsakingo verslo iniciatyvą. Restorano idėja paprasta – žmonės lankydamiesi čia supras, kad dirbti turint negalią yra normalu. Artimiau nesusidūrus su žmonėmis, kuriems diagnozuotas Dauno sindromas ir nepažinus jų galimybių dirbti, turbūt sunku patikėti, kad jie gali būti puikūs darbuotojai. Jiems reikalinga tik šiokia tokia pagalba.

Druskininkiečiai aplankė VšĮ „Betzatos Bendruomenė“, įsikūrusią Vilniaus rajone, Čekoniškių kaime -- bendruomeniniais santykiais paremtuose gyvenimo namuose, skirtuose vidutinę ir sunkią proto negalią turintiems suaugusiems asmenims. Kartu su neįgaliaisiais ten gyvena savanoriai – asistentai ir negalią turintys asmenys, tai namai, kuriuose neįgalūs žmonės yra pilnateisiai šeimininkai. Bendruomenė remiasi krikščioniškomis vertybėmis bei tarptautinės Arkos bendruomenės pasaulėžiūra. Joje gyvenantys žmonės dirba, švenčia ir meldžiasi kartu, išgyvena buvimo drauge džiaugsmą. Priima svečius ir bendruomenės draugus, puoselėja bendruomeninius ryšius.

Taip pat aplankyta VšĮ „Lobių dirbtuvės“ – Vilniaus rajone Mozūriškių kaime besikurianti katalikiška bendruomenė, kurios tikslas – dirbti ir švęsti gyvenimą kartu su proto negalią turinčiais žmonėmis. Medžio dirbtuvėse bendruomeninėje komandoje gaminami įvairūs dirbiniai iš medžio: suvenyrai ir didesni medžio gaminiai pagal užsakymus: stalai, lentynos, kėdutės, langinės, vėjalentės, tvoros. Dirbtuvėse dirba meistras, socialinė darbuotoja ir 10 žmonių su proto negalia. Asistentai žmonėms su negalia parenka tokius darbus, kuriuos jie gali profesionaliai atlikti. Jų bendrai pagaminti dirbiniai yra kokybiški ir perkami.

Sostinėje taip pat apžiūrėta Vilniaus miesto savivaldybės dienos socialinės globos įstaiga, dienos centras „Šviesa“. Centrą lanko 72 asmenys, turintys gilią bei vidutinę protinę negalią, psichomotorinius vystymosi, autizmo sutrikimus ir kompleksinę negalią, sergantys epilepsija, cerebraliniu paralyžiumi, šizofrenija bei kt. ligomis. Centre siekiama sudaryti sąlygas lankytojams lavinti kasdieninio gyvenimo įgūdžius, pagal galimybes dirbti, atskleisti savo galias, bendrauti ir dalyvauti bendruomenės gyvenime. Centre veikia siuvimo, mezgimo, suvenyrų, keramikos, tekstilės ir kt. dirbtuvės, teikiamos trumpalaikės socialinės globos paslaugos. Neįgaliesiems sukurta tokia aplinka, kurioje žmogus su negalia galėtų būti saugus, jaustųsi priimtas ir suprastas kartu sudaryta sąlygos atskleisti negalią turinčių žmonių galimybes kurti, dirbti ir būti priimtais.

Visos aplankytos įstaigos buvo įdomios savo veiklomis bei patirtimi ir išvykos dalyviams suteikė puikių idėjų ateities darbams.