Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos nuotr.
Etaplius.ltŠaltinis: Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka
Parodų salėje – Eugenijaus Raugo tapybos paroda „Spalvų ir potėpių muzika“ (iki lapkričio 30 d.)
Eugenijus Raugas – profesionalus dailininkas, tačiau jo kūrybos laukas yra gerokai platesnis. Jis nesiriboja vien vizualia tapybos raiška: greta tapybos menininkas kuria asambliažus, muzikines improvizacijas, dalyvauja performansuose. Visos šios kūrybos sritys E. Raugo gyvenime yra glaudžiai susijusios – papildo ir praturtina viena kitą, atveria naujas saviraiškos erdves, suteikia laisvės, įgyvendinant kūrybinius sumanymus, kurių jo galvoje – daugybė.
Gyvenimas gamtos apsuptyje teikia menininkui dvasinį komfortą ir galimybę atidžiau bei giliau suvokti tai, ką jis pats įvardina kaip „vidinio džiaugsmo išraišką“. Jam labai svarbu džiaugtis gyvenimu ir tuo dalintis su aplinkiniais. Darna su supančiu pasauliu yra esminė E. Raugo įvairiašakės kūrybos ašis.
Eugenijaus Raugo tapybos paroda „Spalvų ir potėpių muzika“ / Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos nuotr.
Dalykinės literatūros erdvėje – Virginijos Aliukonės tapybos paroda „Moteris, pasakos ir kita“ (iki lapkričio 30 d.)
Šioje parodoje rasite daug moterų, gal tiksliau, moters personažų. Tokių kaip deivė, laumė, ragana, mama, mergaitė ir jų jausminę išraišką: svajotoja, kūrėja, liūdinčioji, linksmoji, nusivylusioji, mylinčioji ir t.t.
„Mano darbai yra lyg savianalizė, lyg akistata su savimi, lyg vidinė žaisminga kelionė per sluoksnius, iš kurių susideda žmogus. Atsiskleidžia sąranga vidujos klodų. Tokią keistą išklotinę prieš akis turint atsiranda galimybė pamatyti gylį, konstruoti, perkonstruoti kažkuo papildant, kažko atsisakant, ar palikti taip, kaip yra. Laisvas asmens pasirinkimas. Lyg atsakau į klausimą sau, kokia ta aš? Įvairialypė daugiasluoksnė, įdomi moteris. Aš žaidžiu, kuriu, galiu, svajoju, saugau, išpildau, išlaukiu, pastebiu, klystu, keičiu, budžiu, jaučiu, liūdžiu, pykstu, verkiu, džiaugiuosi, myliu ir einu savo keliu“, – sako menininkė.
Virginijos Aliukonės tapybos paroda „Moteris, pasakos ir kita“ / Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos nuotr.
Bibliotekos languose – Reginos ir Vytauto (1960-2018) Mataičių juodosios keramikos paroda (iki 2025 m. sausio 11)
Juodoji keramika yra pats seniausias molio degimo būdas, mūsų šalies teritorijoje naudotas nuo neolito laikų. Šiuo metu Lietuva yra viena iš nedaugelio šalių, išsaugojusi ir puoselėjanti šį amatą. Pasak Reginos Mataitienės, juodoji keramika – tai molis, ugnis ir dūmai. Pačiai Reginai labiau patinka lipdymo darbai, technika, o Vytautas (1960-2018) dirbinius poliravo ir degė. Tai jau pats atsakingiausias darbas, nes gaminys gali trūkti, deformuotis. Nulipdytus dirbinius reikia degti ilgai, apie 12-14 valandų. Degimo laikas priklauso net ir nuo gamtos sąlygų – slėgio, vėjo krypties. Kai degimo krosnyje temperatūra pasiekia apie 1000 laipsnių, krosnis užpilama smėliu ir taip aušinama dvi, tris paras. Apipylus krosnį smėliu, dūmai neišeina į lauką, o susigeria į dirbinius. Sudaužius tokį dirbinį matomos visos šukės juodos, dūmai kiaurai persigeria per visą molį.
Reginos ir Vytauto (1960-2018) Mataičių juodosios keramikos paroda /Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos nuotr.
Vaikų bibliotekos erdvėje Vaikystės pieva – Taidos Balčiūnienės iliustracijų paroda (iki gruodžio 31 d.)
Minėdami dailininkės Taidos Balčiūnienės (1925 lapkričio 3 d. – 2018 vasario 22 d.) 99 m. sukaktį, kviečiame prisiminti šios ryškios lietuvių knygų dailininkės kūrybinį palikimą, pasidžiaugti jos sukurtomis iliustracijomis. Vaikų iliustracijos klasikė yra iliustravusi apie penkias dešimtis knygų ir vadovėlių vaikams, sukūrė plakatų, atvirukų serijų, mokymo priemonių, diafilmų, iliustracijų žurnalui vaikams „Genys“. Dalis Taidos Balčiūnienės kūrinių yra saugomi Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje. Jos kūryba ne kartą pristatyta tarptautiniu mastu bei išlieka mylima iki šiol.
Taidos Balčiūnienės iliustracijų paroda Vaikų bibliotekoje / Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos nuotr.
Vaikų bibliotekos Kūrybinėje laboratorijoje – Tarptautinio ekslibrisų konkurso „TIM-75“ dalyvių paroda (iki lapkričio 30 d.)
Ekslibrisas, XV a. atsiradęs kaip knygos meno dalis, kaip leidinio savininką nurodantis ženklas, XXI a. yra šiek tiek nutolęs nuo pagrindinės paskirties. Dėl talpios meninės, poetinės, alegorinės kalbos, ekslibrisas dažnai skiriamas istorinės atminties, kultūros, iškilių asmenybių, dabarties gyvenimo aktualijoms įprasminti. Neatsitiktinai 2023 metais, pasitinkant 75-ųjų veiklos metų sukaktį, Trakų istorijos muziejus surengė jau septintąjį tarptautinį ekslibrisų konkursą „TIM-75“. Konkurse dalyvavo 58 profesionalūs dailininkai iš 20 valstybių, sukūrę 106 darbus bei 113 šešių valstybių vaikų ir jaunimo atstovai, konkursui pateikę 121 ekslibrisą. Dalį šių ekslibrisų galite apžiūrėti bibliotekoje, Trakų istorijos muziejaus organizuotoje parodoje.
Išsamiau apie parodas skaitykite ČIA.
Tarptautinio ekslibrisų konkurso paroda Vaikų bibliotekoje / Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos nuotr.