PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Vasario 25 d. 06:30

Vil­ki­kų vai­ruo­to­jų svai­gi­ni­mas du­jo­mis – jau Lie­tu­vo­je?

Šiauliai

Vil­ki­ko de­ga­lų ba­kas bu­vo iš­plėš­tas, grei­čiau­siai pri­tai­kius už­rak­to rak­tą. Kai ku­rie vai­ruo­to­jai ba­kus sle­pia po leng­vo­jo au­to­mo­bi­lio pa­dan­go­mis, ta­čiau va­gys to­kius ba­kus pra­du­ria ir su­ga­di­na ba­ką. (Ruslan_ivantsov nuotr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


205898

„Gir­dė­jau, kaip traš­ka snie­gas, rie­dant au­to­mo­bi­liui, bet ne­ga­lė­jau nei gal­vos, nei ran­kos pa­kel­ti“, – „Etap­lius“ pa­sa­ko­ja 50-me­tis šiau­lie­tis Egi­di­jus. Vil­ki­ko ka­bi­no­je mie­go­jęs ir  400 lit­rų de­ga­lų ne­te­kęs vai­ruo­to­jas ma­no, kad nu­si­kal­tė­lių bu­vo už­mig­dy­tas, pa­nau­do­jus kaž­ko­kias du­jas. Už­sie­nio po­li­ci­jos pa­rei­gū­nams to­kie nu­si­kal­ti­mai ne nau­jie­na, lie­tu­vai­čiai tei­gia su to­kiais at­ve­jais dar ne­su­si­dū­rę.
 

Netikėtai užmigo

„Gal čia tik naujiena į Lietuvą ateina? Vėliau, kai pradėjau aiškintis, kolegos sakė, jog turiu džiaugtis, kad gyvas likau. Nes vagys gali dujų neapskaičiuoti, per daug prileisti. Ir viskas, negyvas būčiau. Lenkijoje, Vokietijoje taip nutinka“, – pasakoja Egidijus.

Vienoje Šiaulių įmonėje vilkiko vairuotoju įsidarbinęs vyras įvairiausias prekes – maisto ir ne maisto – gabena tik Lietuvoje. Jo darbo grafikas – visą savaitę vežioti krovinius, o penktadieniais grįžti į namus. Vasario 8 d. jis nuvyko į Minsko plente esantį Vingės terminalą, ten išsikrovė krovinį ir nusprendė vilkike permiegoti.

„Neleidžia paprastai įmonės vairuotojams vilkikuose miegoti, bet pamaniau, kad vienas kartas – nieko blogo. Minsko plente, netoli degalų kolonėlės, yra tokia aikštelė. Ten stovėjo lenko, baltarusio vilkikai, man vairavimo laikas ėjo į pabaigą, nusprendžiau ten ir nakvoti“, – prisimena šiaulietis.

Vyras įsijungė televizorių, prisitvirtino išorėje anteną ir įsitaisė už kabinos esančioje lovoje. „Ir nesuprantu... Tik vėliau pradėjau atgaminti, kai policiją išsikviečiau, kas nutiko“, – sako vyras.

Reikalas tas, kad jį taip pradėjo migdyti, jog nesuvokė, kas vyksta. Buvo vos 22 val. 30 min., Egidijus sako esantis naktinis paukštis – visada eina miegoti jau po vidurnakčio. Šį kartą buvo kažkoks „lūžimas“.

„Pagalvojau, kad gal esu pavargęs, maža kas. Žmona paskambino, jaučiu, kad nebesusikalbu, taip miego noriu. Ji dar nusistebėjo, kaip čia gali būti, kad jau miegoti ruošiuosi... Ir trūkau“, – sako jis.

Gal tingėjo aiškintis?“

Vienu metu pabudus, televizorius nebeveikė, bet Egidijus nelabai galėjo atsikelti. „Kėliausi ir vėl kritau. Toks jausmas, lyg po narkozės būčiau. Girdėjau, kaip lauke traška sniegas, lyg riedant automobiliui, bet negalėjau nei galvos, nei rankos pakelti. Vairuotojai visada, jei kas įtartino, keliasi, atsitraukia užuolaidas ir tikrina, ar viskas gerai. O aš negalėjau. Telefonas šalia buvo, nepajėgiau net jo pakelti, pasižiūrėti, kiek valandų. Nesupratau, kas vyksta, vėl užmigau“, – prisimena jis.

Pabudus ryte ir atsidarius duris, dėmesį patraukė nupjauta televizoriaus antena. Užsikūrus mašiną, vyras nustebo, kad degalų kiekį rodanti rodyklė nukritusi. O kai išlipo iš kabinos, pamatė išplėštą degalų baką. Pagal rodyklės rodmenis sako manantis, kad buvo pavogta apie 400 litrų degalų.

„Išsikviečiau policiją. Klausiau, ar nekvies kriminalistų – juk antena nulaužta, bakas išplėštas. Šalia degalinė, gal jie ką matė, gal kameros ką nufilmavo. Atsakė, kad aš ne pirmas, ne paskutinis, kiek tokių plėšimų yra...“ – prisimena šiaulietis.

Pasak Egidijaus, tai, kad jis buvo užmigdytas, patys policininkai prasitarė. „Jie, tarpusavyje besikalbėdami, pasakė, kad bus mane greičiausiai „primigdę“. Klausiu: „Kaip primigdę?“ Jie pasakė nekreipti dėmesio, nebekalbėjo. Gal tingėjo aiškintis?“ – svarsto vyras.

Egidijus sako, kad po šio įvykio, pauosčius ventiliacijos groteles abipus miegamosios vairuotojo vietos, nuo vienų sklido kvapas, koks paprastai būna odontologijos kabinetuose – lyg eterio, lyg polirolio. „Kolegos sakė, kad vagys su švirkštu man tų dujų pro groteles greičiausiai prileido. O anteną nulaužė, matyt, tikrindami, ar miegu“, – sako vyras.

Ikiteisminis tyrimas dėl nusikaltimo buvo pradėtas, nes nuostolis – apie 600 Eur. Vilkikas MAN buvo draustas KASKO draudimu, todėl įmonės savininkams draudimas nuostolius padegs.

92703.jpg

Lietuvoje teigia nesusidūrę

Šiaulių apskrities pareigūnai teigia su tokiais vilkikų apiplėšimais, kai dujomis užmigdomi vairuotojai, sako dar nesusidūrę. Sostinės – taip pat.

„Vilniaus apskr. VPK pareigūnai, kurių teritorijoje būna registruojamų įvykių dėl kuro vagysčių iš vilkikų vairuotojų, teigia, kad informacijos apie „galimai primigdytus“ vairuotojus neturi, tyrimų medžiagoje tokios informacijos irgi nėra. Dažniausiai vagystės įvykdomos tamsiu paros metu, neapšviestose aikštelėse, kuriose nėra vaizdo stebėjimo kamerų, o vairuotojai tuo metu ilsisi“, – „Etaplius“ atsakė Tomas Bražėnas, Vilniaus apskr. VPK Komunikacijos poskyrio vyresnysis specialistas.

Užsienyje tokio tipo nusikaltimai – dažni

Vilkikų vairuotojai, kurie buvo apiplėšti miegantys kabinose užsienio šalyse, socialiniuose tinkluose dalijasi labai panašiomis istorijomis, kaip ir šiaulietis Egidijus: girdėjo triukšmą, tačiau negalėjo pajudėti, nė piršto pajudinti.

„Etaplius“ kalbinta vilkiką su savo vyru vairuojanti jauna šiaulietė Toma sakė dar negirdėjusi, kad Lietuvoje nutiktų toks dalykas. „Girdžiu pirmą kartą. Mus patiems prieš porą mėnesių nuleido kurą Vokietijoje (300–400 litrų) ir Prancūzijoje (apie 100 litrų, nes tiek bebuvo likę). Bet dujų negavome“, – sakė moteris.

Britanijos transporto sąjunga Road Haulage Association (RHA) jau prieš kelerius metus įspėjo apie vagis, užmigdančius vairuotojus dujomis, nes Didžiojoje Britanijoje pasitaiko tokio tipo nusikaltimų.

„Migdančių arba paralyžiuojančių dujų panaudojimas – tai jau daug metų tarp vagių populiarus būdas sunkvežimių kabinose esančių vairuotojų neutralizavimui. Labai dažnai nusikaltėlių grobiu tapdavo asmeniniai sunkvežimių vairuotojų daiktai. Paskutiniu metu Didžiojoje Britanijoje tokiu būdu yra grobiami sunkvežimiuose vežami kroviniai. Vietinė transporto organizacija RHA išreiškia didelį nerimą dėl padažnėjusių tokio tipo vagysčių atvejų ir perspėja vairuotojus“, – pranešimą platino RHA.

RHA vilkikų vairuotojams rekomenduoja įsigyti specialų chloroformo garų jutiklį. Rinkoje būna skaitmeninių įrenginių, aptinkančių migdančias dujas.

Akimirksniu apsvaiginti – neįmanoma

Technologijos.lt yra skelbę, kad žmonių užmigdymą chloroformu dažnai matome įvairiuose kriminaliniuose filmuose. Juose rodoma, kaip, užvertęs buteliuką ant nosinės, nusikaltėlis jį suvilgo chloroformu ir greitu judesiu prispaudžia prie herojaus burnos. Pora sekundžių kovos ir – herojus sukniumba. Tai pakankamai dažnas siužetas, bet su realybe jis turi mažai ką bendro.

Chloroformas ilgą laiką buvo naudojamas kaip anestetikas, jis gali atimti žmogaus sąmonę, net nužudyti, tačiau skudurėliu akimirksniu apsvaiginti suaugusio vyro yra beveik neįmanoma. Skaičiuojama, kad reikėtų kvėpuoti bent 5 minutes chloroformo garais iš juo suvilgyto daikto, kad auka netektų sąmonės. Tai tikrai ilgas laiko tarpas, jo metu auka aršiai kovotų, o tai būna pavojinga pačiam užpuolikui.