Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris ViktorijaŠaltinis: Etaplius.lt
Balandžio 23 d. Vilkaviškio kultūros centre vyko susitikimas-diskusija, kurioje aptarta dar daug klausimų švietimo įstaigų vadovams kelianti naujoji mokytojų darbo apmokėjimo tvarka, įvedant etatinio darbo užmokestį, kuri Lietuvoje įsigalios jau nuo š. m. rugsėjo 1 dienos.
Susitikimą-diskusiją organizavo Švietimo ir mokslo ministerija, bendradarbiaudama su Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesine sąjunga. Į ją buvo pakviesti Marijampolės regiono savivaldybių švietimo įstaigų vadovai, savivaldybių skyrių ir departamentų specialistai.
Susitikti su vadovais ir paaiškinti naująją pedagogų apmokėjimo tvarką atvyko Lietuvos Respublikos Seimo nariai: Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša, to paties komiteto narys Kęstutis Smirnovas.
Konstruktyvios ir naudingos diskusijos linkėjo Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka, kuris pabrėžė, kad švietimo sritis ne tik Vilkaviškio rajone, bet ir visoje šalyje išgyvena išbandymų laikotarpį: mokykloms tenka susidurti su mažėjančiu mokinių skaičiumi, kvalifikuotų pedagogų trūkumu, todėl tikimasi, kad diegiamos permainos padės įveikti šias problemas.
Diskusiją moderavo Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento direktorius Aidas Aldakauskas.
LR Seimo narys, Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas E. Jovaiša pabrėžė, kad švietimo įstaigos be pokyčių ir nuolatinio keitimosi egzistuoti negali. Joms būtina nuolatos prisitaikyti prie besikeičiančių technologijų, jas supančios aplinkos poreikių. Pasak jo, Lietuvoje jau seniai reikia keisti ikimokyklinio ir pradinio ugdymo trukmę, keistina vertinimo sistema, kai baigiamosiose klasėse abiturientai patiria didžiulį stresą ir įtampą laikydami egzaminus, vardinti ir kiti kritikuotini dalykai. Seimo nario teigimu, siūloma naujoji tvarka yra neišvengiama norint, kad pedagogai daugiau uždirbtų ir būtų motyvuoti dirbti gerai.
Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento direktorius A. Aldakauskas išsamiai paaiškino esminius dalykus, kuo naujoji mokytojų etatinio darbo užmokesčio sistema skirsis nuo dabartinės.
Pasak A. Aldakausko, dabar atlyginimas priklauso nuo kontaktinių ir nekontaktinių tarifikuotų valandų. Jeigu mažiau kontaktinių valandų, ir darbo užmokestis mažesnis. Nuo kitų mokslo metų atlyginimai mokytojams bus skaičiuojami, kaip ir daugumai dirbančiųjų – už etatą, o ne už atskiras valandas. Įvedus etatinį darbo apmokėjimą atlyginimas bus fiksuotas, nes vienas etatas sudarytas iš 36 valandas per savaitę. Kiekviena valanda įkainota vienodai. Pasak Švietimo ir mokslo ministerijos atstovo, tai leis pedagogams atlyginti už mokyklos bendruomenei atliekamus darbus, o ne tik pamokas ir su jomis susijusią veiklą.
A. Aldakausko teigimu, kad būtų išvengta piktnaudžiavimo darbo krūviais ir nesutarimų tarp mokytojų, bus įvesti tam tikri saugikliai, kaip, pavyzdžiui, mokytojo pareigybės aprašas, vidaus darbo taisyklės ir pan.
Kaip jau minėta, mokytojo etatą turėtų sudaryti 36 val. per savaitę. Pamokoms reikėtų skirti iki 1008 val. per metus, pradedantiesiems mokytojams – iki 756. Pasak atvykusių specialistų, kitas laikas bus skiriamas nekontaktinėms valandoms: pasiruošimui pamokoms, papildomoms veikloms mokyklos bendruomenei (klasės vadovo darbas, vadovėlių rašymas, vadovavimas tarptautiniams projektams, ekspertinė pedagogų veikla ir pan.).
Kaip pasakojo A. Aldakauskas, dabar visi mokytojai dirba pagal vienodą pareigybės aprašą, nors darbo sudėtingumas skiriasi, alga priklauso nuo stažo ir kvalifikacinės kategorijos. Pasak specialisto, įvedus etatinį darbo apmokėjimą, visi mokytojai turės tiek pat darbo valandų, bet jų darbai bus diferencijuojami pagal skirtingus pareigybių aprašus, o atlyginimas bus skaičiuojamas individualiai. Kaip ir iki šiol, jis priklausys nuo mokytojo darbo stažo ir kvalifikacinės kategorijos.
Labiausiai atlyginimai augs tiems pedagogams, kurių darbo krūvis iki šiol buvo mažas, t. y. skirsis pradedančių dirbti mokytojų darbo apmokėjimas. Iki šiol jiems buvo taikomas 40 proc. mažesnis valandinis įkainis ir buvo skiriama mažai pamokų. Nuo rugsėjo įvedamas pradedančiojo mokytojo etatas. Valandinis įkainis bus 30 proc. mažesnis negu patyrusio mokytojo, bet pradedantys mokytojai taip pat turės 36 valandas, iš kurių dalį skirs pasirengimui pamokoms ir profesiniam tobulėjimui.
Susitikime paliesti ir kiti aktualūs klausimai: nauja klasių krepšelių apmokėjimo metodika, teisinio reguliavimo pokyčiai, galima mokyklų tinklo pertvarka ir kt.
Po pristatymo sekė paklausimai iš salės – susitikime dalyvavę Marijampolės regiono švietimo įstaigų vadovai turėjo daug klausimų atvykusiems LR Seimo bei Švietimo ir mokslo ministerijos atstovams.
Naujoji mokytojų darbo užmokesčio tvarka įsigalios nuo 2018 m. rugsėjo pirmosios. Kaip teigė atvykę aukščiausios valdžios atstovai iki 2020 metų papildomai pedagogų atlyginimams bus skirti 95 mln. eurų.