PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2017 m. Spalio 14 d. 12:15

Vilkai pjauna avis

Šiauliai

Įtarimai. Iš pradžių manyta, kad avys buvo apšaudytos, tačiau gaišenas apžiūrėjęs veterinarijos gydytojas ekspertas konstatavo, kad avys sukandžiotos, ir tai padaryti galėjo vilkai.

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


16888

Pakruojo raj. vilkai papjovė penkias Dargužių km. ūkininkės avis. Tai ne pirmas toks atvejis šiose apylinkėse. Dėl medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos ūkiniams gyvūnams sušaukta komisija, kurioje dalyvavo ir Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Pakruojo raj. agentūros darbuotojai.

Dargužiuose ūkininkė R. S. rado kritusias ganykloje avis, dar kelios buvo sužeistos. Iš pradžių manyta, kad avys buvo apšaudytos. Policija dėl įvykio net pradėjo ikiteisminį tyrimą. Tačiau gaišenas apžiūrėjęs veterinarijos gydytojas ekspertas konstatavo, kad avys sukandžiotos daugelyje vietų ir tai padaryti galėjo vilkai. Pirminiais duomenimis, ūkininkei padaryta žalos už daugiau kaip 2 300 Eur.

Tai ne pirmas panašus atvejis šiose apylinkėse. Rugsėjį Žadžiūnuose, Šiaulių raj., buvo papjautos trys avys.

Aplinkos ministerijos duomenimis, pernai Lietuvoje užfiksuota apie pustrečio šimto atvejų, kuomet vilkai padarė žalos. Buvo papjauti arba sužaloti beveik 700 ūkinių gyvulių. Dažniausiai nukenčia avys, kurių skaičius šalyje didėja. Pernai Lietuvoje buvo užregistruota beveik 150 tūkst. šių ūkinių gyvulių.

Vilkų daroma žala būtų gerokai mažesnė, jeigu ūkininkai reikiamai pasirūpintų gyvulių apsauga. Nesaugoma avis – lengvas grobis vilkui. Naktį avys ir veršeliai turėtų būti laikomi tvartuose, o galvijai suginti į saugius aptvarus. Šiuose, įrengus specialias tvoras, elektrinius piemenis ir signalizacijos sistemas, pavojus gerokai sumažėtų. Tačiau ne visi ūkininkai linkę investuoti į gyvulių apsaugą, nes vilkų padaryta žala yra kompensuojama.

Vilkų padarytą žalą atlygina savivaldybė pagal Savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos įstatymo nustatytą tvarką. Ūkininkai ne vėliau kaip per 3 darbo dienas turi pranešti savo seniūnijai apie patirtą žalą ir paprašyti ją įvertinti ir atlyginti.

Po Pakruojo raj. įvykusio komisijos posėdžio Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Pakruojo rajono agentūros darbuotojai perspėjo vietos ūkininkus apie vilkų keliamą grėsmę.

Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, vilkai priskirti saugomoms rūšims ir jų medžioklė ribojama. Manoma, kad šiuo metu Lietuvos miškuose gali gyventi apie 300 šių plėšrūnų. Praėjusį medžioklės sezoną buvo leista sumedžioti 60 vilkų. Šiaulių regione sumedžiota 11 vilkų, tačiau nei vieno Pakruojo rajone.

Vilkų medžiojimo sezonas turėtų prasidėti spalio 15 d. pagal aplinkos ministro įsakymu nustatomą vilkų medžioklės kvotą.