Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
,,Paskaičiuota kompensacijų suma šiemet rajono ūkininkams siekia 3671 Eur“, – sakė A. Pipiras.
Kestutis MatuleviciusŠaltinis: Etaplius.lt
Šiemet nuo vilkų nukentėjo jau 17 rajono ūkininkų. Pilkiai uoliausiai siautėja Veisiejų, Seirijų, Noragėlių, Lazdijų seniūnijose. Kaip sakė rajono Žemės ūkio ir melioracijos skyriaus vedėjas Algimantas Pipiras, vadovaujantis Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos apskaičiavimo komisijai, vilkai šiais metais papjovė 29 avis, 5 danielius ir 3 ožkas. Ypač nukentėjo Lazdijų seniūnijos ūkininkas Marijus Bernatonis. Ūkininkas prarado net 18 avių, kurios dingo vilkų išpuolio metu. ,,Avių neįmanoma surasti, gal vilkai jas išgąsdino ir jos kažkur pabėgo. Dabar visų avių nesuranda. Taigi M. Bernatoniui neįmanoma paskaičiuoti patirtų nuostolių ir jų atlyginti. Kasmet jo nuostoliai didžiuliai. Labai gaila šio ūkininko. Kodėl vilkai taip puola jo avis – neaišku. Galbūt išpuolius lemia miškinga aplinka, o galbūt vilkai jau priprato prie pastovaus grobio. Nesuprasi, kas verda šių žvėrių galvose“, – svarstė vedėjas.
Vilkai papjovė 3 ožkas ir 5 danielius Seirijuose, nors buvo aptverti aukšta tvora, tinklas uždėtas. Pro kur vilkai įlindo ir kaip tuos danielius išpjovė – neaišku.
Paskaičiuota kompensacijų suma šiemet rajono ūkininkams siekia 3671 Eur. Bet tai – dar ne pabaiga. ,,Štai ir šiandien važiuojame su komisijos nariais pas Staidarų kaimo gyventoją. Vilkai papjovė dvi jo avis. Taigi pilkiai nesnaudžia ir kiek dar eibių prikrės šį rudenį – neaišku“, – vakar apgailestavo A. Pipiras, pridurdamas, kad pernai rajone nuo vilkų nukentėjo dar daugiau ūkininkų – iš viso 45. Buvo papjauta 91 avis, 7 galvijai, 1 ožka. Vilkų padaryta žala siekė 13783 Eur.
Anot vedėjo, žmonės turėtų akylai saugoti savo gyvulius, nes tai – jų turtas. Visgi kartais rajono gyventojų pastangos nueina perniek, nes būna ir tvora pastatyta, ir elektrinis piemuo įrengtas, o vilkai vis tiek padaro savo juodą darbą. ,,Neapsaugo ir gyvulių parvedimas nakčiai į tvartus. Pilkiai juos papjauna ir šviesiu paros metu. Visi dabar gudrūs – ne tik valdžia, žmonės, bet ir žvėrys“, – tvirtino Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos apskaičiavimo komisijos pirmininkas.
A. Pipiro teigimu, širdį skauda pamačius ūkininkų nuostolius. Ir tokia situacija yra visoje Lietuvoje. Valdžiai, matyt, labiau rūpi žvėrys, o ne žmonės. Šiemet mūsų rajone aplinkos ministro įsakymu vėl leista sumedžioti tik vieną vilką. Iš viso – 60 visoje Lietuvoje. ,,Pernai rašėme raštus, pateikinėjome įvairius įrodymus, todėl iš bendros kvotos gavome teisę nušauti dar 3 vilkus papildomai. Tik problema yra ta, kad vilkai be galo gudrūs – juos labai sunku sumedžioti“, – kalbėjo vedėjas.
Taip pat, jo tvirtinimu, pasigendama daugiau dėmesio iš valdžios, reikia skirti didesnes kompensacijas ūkininkams, nukentėjusiems nuo vilkų išpuolių. Trečia kryptis būtų pamąstymas: ar Lietuvai reikia tiek daug vilkų? Gal visgi reikėtų sumažinti plėšrių žvėrių skaičių? ,,Mūsų ūkininkai yra labai kantrūs, jie pasiskundžia, paverkia, kai nuvažiuojame su komisijos nariais, ir susitaiko. Ir nei mitinguoja, nei konferencijose dalyvauja, neišsako savo skaudulių. Užtat vilkų mylėtojai, turintys finansavimą, visur dalyvauja, visur reiškiasi ir visur sako, kokia brangenybė, nacionalinis turtas yra vilkai. Valdžios žmonės turėtų sudėlioti prioritetus – ar žmogus, ar žvėris, ar paukštis. Visko reikia mūsų gamtoje, bet viskas turi būti subalansuota“, – sakė A. Pipiras. Anot Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos apskaičiavimo komisijos pirmininko, šalies žurnalistai rašo apie vilkų padarytus nuostolius, deja, reakcijos iš viršaus beveik nėra. ,,Valdžioje dabar yra didesnių problemų negu žmogaus problemos dėl vilkų. Jiems reikalingas žmogus tik tada, kai balso reikia. Juk vilkai iki valdžios atstovų, įsikūrusių mieste esančiuose pastatuose, dar neateina. Pažiūrėkime, kas darosi Pietų Europoje, ten žmonės aktyvūs, rengia protestus, minios eina kovodamos už bendrus interesus. O mes, lietuviai, taikūs esame, pabėdojame ir toliau tą jungą nešame, nors ,,bardako“ visur yra sočiai. Politikai pasirodo po rinkimų keletą kartų, ,,papudrina“ smegenis, atkenčia, jeigu žmonės jiems kokias pastabas ar replikų pasako, ir viskas. Taip ir gyvename visi daugiau kaip dvidešimtmetį“, – liūdna gaida baigė pokalbį vedėjas.
Dalia Juknevičienė