PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Vasario 21 d. 14:12

Vilionės kurtis kaime – kompensacijos įsirengiant WC

Lietuva

Pexels.com nuotr.

ŽivilėŠaltinis: Etaplius.lt


259732

Keletas šalies savivaldybių norėdamos jaunimą privilioti atgalios į kaimus iš savo biudžeto lėšų tiesia vandentiekį bei įrengia nuotekų surinkimo sistemą. Taip laukiama pargįžtančių ne tik iš Airijos ar Norvegijos, bet ir pasiklydusių didmiesčiuose. Ekspertai sako, kad tai tik vienas iš traukos būdų.

Štai Ukmergės rajone, kur nėra centralizuoto vandentiekio ar nuotekų tinklų, savivaldybė kompensuoja valymo įrenginių ir vandens gręžinių statybas. Rajone jau antrus metus galima gauti 2 tūkst. Eurų kompensaciją įsirengiant valymo įrenginius, bei tiek pat – įsirengiant vandens gręžinius.

Pasak Ukmergės rajono savivaldybės urbanistikos ir infrastruktūros skyriaus vyriausiosios specialistės Irmos Paškevičienės, 2022 metais kompensacijos valymo įrenginiams prašė 25 asmenys, o gręžiniams įsirengti 12. „Kompensacijas gręžinių įrengti įteisinome tik prieš metus“, - pasakojo I. Paškevičienė. - šiemet nebelieka reikalavimo kaimo vietovėse turėti statybos leidimą įrengiant valymo įrenginius, tad besikreipiančiųjų tik daugės“.

„Norint gauti kompensaciją, pirmiausia asmuo turi būti deklaruotas Ukmergės rajono savivaldybėje. Matome nemažai atvejų, kai vaikai rūpinasi tėvais“, – sakė I. Paškevičienė. Kiek kitaip vilionės vyksta Varėnoje – ten 18 hektarų teritorijoje suformuoti 57 nauji sklypai, 2023 metais baigiama įrenginėti centralizuota vandens tiekimo ir buitinių nuotekų surinkimo infrastruktūra iki sklypų ribų, taip pat bus įrengiami elektros tinklai bei susisiekimo infrastruktūra. Tai irgi masina atvykti ir įsikurti šalia Varėnos.

O štai Alytuje ir jo apylinkėse 2022 m. buvo prijungti 143 nauji namų ūkiai. Panašiai viliojama ir Biržuose. Ten prisijungusiems prie geriamojo vandens tiekimo arba nuotekų tvarkymo infrastruktūros, kurią eksploatuoja ,,Biržų vandenys“, kompensuojama dalis prisijungimo kaštų. Šia parama jau pasinaudojo 65 biržiečių namų ūkiai. Biržų savivaldybėje panašiai kaip Ukmergės patvirtintas kompensacijų skyrimas gyventojams, įsirengiantiems individualius nuotekų valymo įrenginius, tačiau kol kas tuo naudojamasi vangiai. Savivaldybių atstovai taip pat pastebi ir kolektyvinių sodybų renesansą. Gan populiarūs kolektyviniai sodai kad ir šalia Ukmergės.

Žemės sklypų kainos čia daug mažesnės nei mieste, be to, sodus jau pasiekia miesto inžinerinės komunikacijos. Prieš keletą metų vandentiekio ir nuotekų tinklai buvo nutiesti bene dešimtyje bendrijų gatvių Pasak sodininkų bendrijos „Pušelė“ pirmininkės Tivanos Baranovienės, bendrijoje yra apie pusantro šimto gyvenamų namų, o šiemet net iki 82 sodybų sklypų ribos bus atvesti centralizuoti vandens tiekimo ir nuotekų tinklai.

Gyventojai jungiasi prie centralizuotų tinklų nepaisant to, kad kai kurie turi ir savo gręžinius ar valymo įrengimus. „Čia gyvena nemažai ir iš užsienio grįžusių žmonių. Kiti, užsidirbę pinigų investuoja, statosi namus ateičiai. Taip pat atsiranda ir tokių, kurie keliasi gyventi iš miesto pardavę butus. Kuriasi ir jaunimas“, – šypteli T. Baranovienė. Vandentiekio įmonių vadovai šypteli, kad sudėtingiausia ne paduoti vandenį, o kalvotose vaizdingose vietose, kurias dažniausia ir renkasi naujakuriai, įrengti nuotekų surinkimo sistemas. Tuomet reikalingi ir nuotekų siurblinės, būtina tiesti šimtus metrų papildomų trasų.

Lietuvos vandens tiekėjų asociacijos prezidentas (LVTA) B. Miežutavičius mano, kad būtent normalus vandentiekis sulygina miesto ir kaimo gyvenimo kokybę, išauga ir valdomo turto vertė.