PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Balandžio 1 d. 11:54

Viceminstrė: reikėtų priprasti prie aukštesnių energijos kainų – elektra ir dujos gali nepigti ir kitąmet

Kazlų Rūda

Asociatyvi Eltos nuotr.

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


211272

Energetikos viceministrė Inga Žilienė sako, kad energijos išteklių rinkose nematyti ženklų, kad gamtinių dujų ir elektros kainos ateityje galėtų kristi, todėl Vyriausybė numato stabdyti energijos brangimą ties 40–50 proc., o ne mažiau.

Anot viceministrės, prie brangios elektros ir dujų teks priprasti.

„Šiandien nematome jokių ženklų iš jokių statistinių duomenų ir ateities sandorių, kad didmeninė kaina būtų linkusi mažėti. Todėl manome, kad reikia būti prisitaikiusiems prie aukštesnių kainų“, – penktadienį Vyriausybėje žurnalistams sakė I. Žilienė.

Ji pastebėjo, kad panašios energijos kainos išliks ir kitąmet. Tikimasi, kad padėtį stabilizuoti padės planuojamos investicijos į atsinaujinančią energetiką.

„Šitos tendencijos gali išlikti ir ateinančiais metais, tačiau tikimės, kad investicijos į atsinaujinančią energetiką, alternatyvius šildymo būdus ir efektyvumo didinimą leis per tuos ateinančius metus sumažinti galutines sąskaitas gyventojams“, – kalbėjo I. Žilienė.

ELTA primena, kad, reaguojant į šalyje sparčiai augančią infliaciją, Vyriausybė teikia 2,26 mlrd. eurų finansinių priemonių paketą, kuriuo siekiama stiprinti gyventojų perkamąją galią bei didinti energetinę nepriklausomybę. Penktadienį pristatytame pakete siūloma didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD), senatvės pensijas, šalpos išmokas ir vaiko pinigus, plėsti šildymo kompensacijų gavėjų ratą.

Taip pat siūloma subsidijuoti dalį dujų ir elektros kainų tiek žmonėms, tiek verslui. Padarinių dėl išaugusių energijos išteklių kainų švelninimui Vyriausybė siūlo skirti 832 mln. eurų. Iš jų 570 mln. eurų būtų skiriama dujų ir elektros kainų kompensavimui buitiniams vartotojams, o verslui – dar 120 mln. eurų. Papildomi 142 mln. eurų bus skiriami per „Invegos“ garantijas verslui.

Numatoma, kad energijos kainos nuo liepos, kuomet jas pusmečiui nustato Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), įgyvendinus priemones, nekils daugiau nei 40–50 proc. Pasak I. Žilienės, jei nieko nebūtų daroma, visuomeninio tiekėjo elektra antrąjį šių metų pusmetį kiltų nuo 16,7 ct/KWh iki beveik 35 ct/KWh, o dujų – nuo 0,55 Eur/m3 iki maždaug 1,34 Eur/m3.

Jau pasirinkusiems nepriklausomą tiekėją planuojama subsidijuoti kilovatvalandės tarifą, kad šis neviršytų 23 ct/KWh.

Tiksliais kainų augimo „lubas“ nustatys VERT.

ELTA