PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2025 m. Vasario 16 d. 17:50

Vėžio prevencija: ar pasinaudojate galimybe nemokamai pasitikrinti?

Lietuva

aln2311 nuotr.

BNS informacijaŠaltinis: Etaplius.LT


344531

Onkologinės ligos Lietuvoje yra antra dažniausia mirties priežastis po širdies ir kraujagyslių ligų. Didžiausias mirtingumas nuo vėžio fiksuojamas darbingo amžiaus – 45–64 metų – žmonių grupėje.

Kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 1 500 krūties ir storosios žarnos vėžio bei 400–500 gimdos kaklelio vėžio atvejų. Daugelis pacientų į gydytojus kreipiasi tik tada, kai pajunta ligos simptomus. Tokiu atveju liga jau gali būti pažengusi, o gydymas – sudėtingas ir ilgas. Todėl itin svarbu reguliariai tikrintis ir laiku pasinaudoti prevencijos galimybėmis.

Šiuo metu šalyje vykdomos penkios ligų prevencijos programos, kurių paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis. Jos skirtos gimdos kaklelio, krūties, prostatos, storosios žarnos vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai. Šios programos suteikia galimybę aptikti ligą dar prieš pasireiškiant simptomams.

„Profilaktinės programos Lietuvoje vis dar nepasiekia laukiamo efektyvumo. Pavyzdžiui, dėl gimdos kaklelio ir prostatos vėžio prevenciškai tikrinasi vos kas penktas tikslinės amžiaus grupės žmogus, o dėl krūties ir storosios žarnos vėžio – tik kas ketvirtas. Raginame gyventojus nustatytais laikotarpiais dalyvauti prevencijos programose. Tereikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris paskirs nemokamus tyrimus“, – kviečia Šiaulių teritorinės ligonių kasos vadovė Dalia Miniauskienė.

Nuo šių metų buvo išplėstos krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programos amžiaus ribos – dabar dėl šios ligos profilaktiškai tikrintis kviečiamos moterys nuo 45 iki 74 metų. Anksčiau nemokamai buvo tikrinamos moterys nuo 50 iki 69 metų.

Skaičiuojama, kad daugiau nei 149 tūkst. moterų, apdraustų privalomuoju sveikatos draudimu, galės pasinaudoti šia galimybe. Jos kas dvejus metus nemokamai galės atlikti mamografinį tyrimą ir gauti jo įvertinimą.

Šiemet prevencinėms programoms skirta beveik 70 mln. eurų, t. y. 2,8 mln. eurų daugiau nei pernai.