PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2023 m. Liepos 15 d. 20:40

Verslas po NATO susitikimo: vienų lūkesčius viršijo, kiti patyrė ir nuostolių

Vilnius

BNS/Fotobankas nuotr.

Erika Alonderytė-KazlauskėŠaltinis: BNS


272966

Pasibaigus NATO viršūnių susitikimui Vilniuje sostinės viešbučiai sako, kad renginys pateisino lūkesčius, o daugiausiai naudos iš to bus dėl išaugusio Lietuvos žinomumo. Tuo metu kai kurie prekybininkai sako nusivylę, nes klientų tomis dienomis buvo kur kas mažiau.

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė sako, kad renginys pateisino lūkesčius, tai užtikrino Lietuvos žinomumą daugeliui metų į priekį.

„Tiek viešbučiai, tiek restoranai, visas mūsų sektorius žiūri į kaip neeilinį reiškinį ir susitikimą, kuris Lietuvai daug metų į priekį žinomumą užtikrino“, – BNS sakė E. Šiškauskienė.

Paklausta apie ekonominę naudą, ji teigia, kad viešbučiai jos neskaičiavo.

„Politikams atrodo, kad viešbučiai ir restoranai užsidirbo penkiems metams į priekį. Ne, buvo ir dienos prieš atvykstant svečiams tuščios, ir išvykus, bet ne apie tai kalba. Visi džiaugiasi, kad gerai pavyko aptarnauti, viskas vyko sklandžiai, sugebėjo suvaldyti ir tiekimą, ir patalynių keitimą, viskas aukščiausiame lygyje“, – teigė asociacijos prezidentė.

„Tikrai visi neskaičiavo pinigų, norėjo pasirodyti iš geriausios pusės, kad svečiai išvyktų su aukščiausia nuomone apie Lietuvą, panašu, taip ir įvyko, tai visi patenkinti“, – pridūrė ji.

Pasak E. Šiškauskienės, nors viešbučiai ir buvo užimti, ne visos jų paslaugos buvo reikalingos: „Pavyzdžiui, SPA niekas nesinaudojo, restoranais nesinaudojo, nes išvažiuodavo žmonės dirbti, grįždavo vėlai vakare, o ryte tik papusryčiaudavo“.

Vienos didžiausių Lietuvoje restoranų ir kavinių grupių „Amber Food“, valdančios restoranus „Charlie pizza“, „Katpėdėlė“, „La crepe“ ir kitus, savininkas ir vadovas Gediminas Balnis sako, kad apyvarta tomis dienomis sumažėjo apie 30 proc., arba 200 tūkst. eurų, palyginti su įprastomis savaitėmis.

„Visi galvojo, kad bus gerai, tačiau mes iš karto įsivaizdavome, kad bus gerai nebent 4-5 žvaigždučių viešbučiams ir juose esantiems restoranams, taip pat toms vietoms, kurios labiau orientuotos į naktinį gyvenimą, dėl to, kad tie apribojimai labiausiai buvo ryte ir per pietus. Kitas dalykas, nėra šiaip užsieniečių, o ką reiškia suvažiavę 5 tūkst. NATO (žmonių – BNS), kai turistų būdavo tiek pat arba dar daugiau. Tarkime, pusėje viešbučio NATO delegacija, tai kitoje pusėje nebuvo galima užsisakyti svečiams, visas viešbutis jau būdavo rezervuotas“, – BNS pasakojo G. Balnis.

„Tarkime, pusryčių iš viso nebuvo. Pavyzdžiui, „Sugamour“ – pusryčių restoranas, tai nebuvo iš viso pusryčių. Pietūs irgi labai silpnai senamiestyje. Visi restoranai apyvartas rinkdavo nuo pietų“, – pridūrė jis.

Anot G. Balnio, savaitgalis prieš NATO susitikimą buvo silpniausias šią vasarą, nes buvo mažiau turistų.

Šokolado gamintojai „AJ šokoladas“ Vilniaus senamiestyje turi dvi parduotuvėles. Įmonės vadovas pasakojo, kad viršūnių susitikimo metu tikėjosi daugiau klientų nei įprastai, tačiau jų buvo bent 50 proc. mažiau. Visgi jis sako suprantantis, kad NATO susitikimas – darbinis, todėl nuostolio labai nesureikšmina.

„Buvo, kaip per blogiausius laikus, kaip per žiemos sezoną, beveik iš viso klientų nebuvo. Patyrėme šiek tiek ir nuostolio. Galvojome, kad bus antplūdis, pasiruošėme visai savaitei, suvežėme produktus mūsų, pildėme visus šaldytuvus. Šiek tiek nusivylimas. Bet yra kaip yra, vis tiek summit'as yra svarbiau nei mūsų kelių dienų minusas, tai nieko tokio“, – BNS sakė Julius Jauniškis.

„Darbinis vizitas, žmonės, kurie suvažiavo, tikriausiai ne apie šokoladą galvojo. Tik tiek, kad senamiestis uždarytas, tai ir iš vietinių, lietuvių atėjo mažiau“, – pridūrė jis.

Kelias suvenyrų parduotuves Vilniaus senamiestyje valdančios įmonės „Gintraka“ vadovas Robertas Fedorovičius taip pat sakė, kad dėl ribojimų pirkėjų srautai buvo ypač sumažėję.

„Nuvylė, nes turistų nebuvo visiškai. Delegacijos po senamiestį nevaikšto, turistų nebuvo, viešbučiai užimti. Kas liečia verslą, tai nukentėjome ir gan stipriai“, – BNS sakė R. Fedorovičius.

„Sūrio „Džiugas“ namai“, esantys Vilniaus senamiestyje, BNS komentavo, kad susitikimo dienomis apyvarta buvo 35 proc. mažesnė nei įprastai, 10 proc. krito apyvarta ir kitose „Džiugo“ parduotuvėse. Visgi prekės ženklą valdančios įmonės „Čia Market“ vadovas Aurelijus Vaitiekus pastebėjo, kad Valdovų rūmuose iškilmingos vakarienės metu užsienio svečiai buvo vaišinami sūriais „Džiugas“ ir „Dobilas“.

NATO viršūnių susitikimas Vilniuje vyko liepos 11–12 dienomis.