PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Gruodžio 31 d. 15:25

Verslas padarė tai, ko neįstengė Vyriausybė

Marijampolė

Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Loreta TumelienėŠaltinis: Etaplius.lt


160149

Gruodžio viduryje į Marijampolės ligoninę buvo atgabenti pirmieji penki didelės tėkmės deguonies įrenginiai. Šiuo metu jie labai reikalingi medikams sunkiems ligoniams nuo COVID-19 ligos gydyti. Ligoninės direktorius Mantas Čėsna sakė, kad seniai puoselėjo planus, kaip įsigyti šios medicininės įrangos.

 


Foto galerija:

m9b8418.jpg
9fwh663j.jpg

Pasak Manto Čėsnos, remiantis naujausiomis COVID-19 praktinio gydymo ir slaugos rekomendacijomis, taip pat pasauline ir Lietuvos reanimatologų praktika, gydant sunkiausia COVID-19 forma sergančius pacientus aktyviai pradėta naudoti didelės tėkmės nosinių kaniulių sistemas (angliškai: high-flow nasal cannula). Tokius aparatus jau turi Santaros, Kauno klinikos. Teigiama, kad laiku skiriant didelės tėkmės deguonies terapiją yra didesnė nei 50 proc. tikimybė išvengti paciento intubacijos ir dirbtinės plaučių ventiliacijos.

Marijampolės ligoninės vadovas M. Čėsna jau kuris laikas suko galvą, kaip ligoninei įsigyti nors kelis aparatus. „Pagalbą pasiūlė rotariečiai. Patys paskambino ir pasiteiravo, ar nereikia ligoninei pagalbos. Išklausę apie tai, kad reikėtų didelės tėkmės deguonies įrenginių, ėmėsi veikti, kad žinia pasklistų plačiai. Labai daug padėjo „Mantingos“ valdybos pirmininkas Klemencas Agentas, įsijungęs į paieškas, supažindinęs verslininkus su šiuo projektu ir galimybėmis padėti savojo karšto žmonėms. Buvau maloniai nustebintas, kai net vienuolika verslo įmonių pasiūlė nupirkti po vieną įrenginį. Antradienį atkeliavo penki aparatai, kitų laukiama artimiausiomis dienomis“, – džiaugsmo neslėpė M. Čėsna.

Pasak ligoninės vadovo, pirmieji aparatai buvo pastatyti Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje, kiti skyriuje, kuriame gydomi COVID-19 liga sergantys pacientai. Ligoninė savo lėšomis taip pat nupirks dar kelis aparatus. M. Čėsnos teigimu, šie įrenginiai neprapuls ir įveikus koronavirusą. Jie pasitarnaus plaučių ligomis sergantiems pacientams.

Paramą skyrė: Marijampolės „Rotary“ klubas, „Mantingos“ labdaros ir paramos fondas, labdaros ir paramos fondas „Juodeliai & Co“, UAB „Stevila“, „Sumeda“, „Statybos ritmas“, „Kalstata“, „Fatalitas“,„Ipukis“, koncernas „Alga“, „ICECO Holding“. Vieno įrenginio kaina su papildomais vienkartiniais priedais – 5324 Eur. Visa paramos suma 58564 Eur.

Medikų teigimu, COVID-19 virusas dažnai pažeidžia plaučių audinį, dėl to pablogėja organizmo aprūpinimas deguonimi. Tam, kad būtų užtikrintas audinių ir organų aprūpinimas deguonimi, reikia, kad pažeisti plaučiai gautų didesnę deguonies koncentraciją, nei yra aplinkos ore. Tuomet daugiau deguonies į organizmo audinius patenka ir su krauju, eritrocituose susijungusiu su deguonimi. Audinių aprūpinimas deguonimi gyvybei palaikyti yra būtinas. Dėl to pacientams per nosines kaniules ar kaukę tiekiamas papildomas deguonis, kad paciento įkvėptame ore būtų didesnė deguonies koncentracija. Esant dideliam plaučių pažeidimui taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, tada sudaroma ir didelė deguonies koncentracija, ir teigiamas slėgis kvėpavimo takuose, siekiant kompensuoti blogesnį deguonies patekimą per pažeistą plaučių audinį.

Didelės tėkmės deguonies įrenginiai užpildo gyvybiškai svarbią deguonies terapijos grandį COVID-19 pacientams tarp įprastos deguonies terapijos ir dirbtinės plaučių ventiliacijos.

Laiku skiriant didelės tėkmės deguonies terapiją yra didesnė nei 50 proc. tikimybė išvengti paciento intubacijos ir dirbtinės plaučių ventiliacijos.

„Verslo parama Marijampolės ligoninei – 58564 eurai. Tai didžiulė labdara, kitų miestų ligoninės to neturi. Susivieniję verslininkai padarė tai, ko neįstengė šalies Vyriausybė“, – sakė M. Čėsna.

Ligoninės vadovas papasakojo, kad įstaigoje stengiamasi turėti ir daugiau ligoniams gydyti reikalingos aparatūros. Pavyko įsigyti kompiuterinį tomografą, naują portatyvinį rentgeno aparatą, taip pat stacionarų rentgeno aparatą. Visa ši įranga pasitarnaus efektyvesniam pacientų gydymui.