Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
10 vienetų kiaušinių pakuotę galima nusipirkti nuo maždaug 1,30 iki 4 Eur. Kaina priklauso nuo kiaušinio dydžio ir kokybės, taip pat ir nuo paukščių laikymo sąlygų. (Autorės nuotr.)
Asta ŠiukšterienėŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“
Laimingi kiaušiniai net po 7 Eur
Prieš Velykas pirkinių krepšyje būtina prekė – kiaušiniai. Standartinę 10 vienetų kiaušinių pakuotę parduotuvėse galima nusipirkti nuo maždaug 1,30 iki 4 Eur. Kaina priklauso nuo kiaušinio dydžio ir kokybės, taip pat ir nuo paukščių laikymo sąlygų.
Laikyti vištas ant kraiko ar laisvai augintojams atsieina brangiau nei narvuose. Tačiau, daugėjant informacijos apie tai, kad vištos ankštuose narvuose ant grotų labai kankinasi, vis daugiau pirkėjų linksta sumokėti už paukščių laimę ir laisvę, bent jau sąlyginę. Kad višta galėtų tupėti ant kraiko, turėtų sąlygas pasivaikščioti po tvartą, o jei dar būti išleidžiamai į aptvarą lauke, reikia vis kitokių ir brangesnių laikymo sąlygų.
Vienas kiaušinis maisto prekių tinklų parduotuvėse kainuoja nuo 14 iki 37 centų, tai ir išeina, kad už pakuotę mokėti reikia nuo 1,4 iki 3,7 Eur, priklausomai nuo to, ar juos padėjo višta narve, ant kraiko, ar laisvai laikoma.
O jei kiaušiniai naminiai, ekologiški ar dar kaip nors įvardyti – „laimingi, laisvi ir gerai padaryti“, tai vieneto kaina gali būti net ir 70 centų. Kad standartinės dėžutės 7 Eur kaina nešokiruotų pirkėjų, naudojamas psichologinis mažesnės pakuotės triukas: 3,99 Eur už pakuotę atrodo ne taip jau ir baisu, nors joje tik 6 kiaušiniai. Turgavietėse už 10 naminių kiaušinių dėžutę prašoma įvairiai: nuo 4 iki 6 Eur.
Kaina stabili, nes didelė
Tokios kiaušinių kainos rinkoje laikosi jau trečią mėnesį. Ir tikėtina, kad Velykos jų nebepadidins, nes, rodos, jau pasiekta riba, už kurios daugiau eurų iš pirkėjų kišenės nebeišviliosi.
Nors ką gali žinoti. Augintojai sako, kad kiaušinių paklausa auga.
„Kaip jau padidėjo prieš tris mėnesius kainos, tai tokios ir liko. Iki Velykų tikriausiai ir nebesikeis. Poreikis (kiaušinių, – aut. past.) yra padidėjęs. Šiaip taip verčiamės, pamažinome tiekiamus kiekius klientams, bet kol kas įsitenkame. O kas bus toliau, negaliu pasakyti“, – sako žemės ūkio bendrovės „Ginkūnų paukštynas“ direktorė Nijolė Kavaliauskienė.
Sparčiai besikeičiant ekonominei situacijai, reikalavimams ir vis užplūstant ligoms, kai ūkiai netenka daug paukščių, dedeklių augintojai nebėra užtikrinti dėl veiklos ateities ir bijo prognozuoti net kainą po mėnesio.
„Praeitų metų tokiu laikotarpiu mums buvo katastrofiška padėtis, buvo nepaprastai blogai, dirbome nuostolingai. Jei tos kiaušinių kainos nebūtų pakilusios, tai kažin ar mes šiandien kalbėtume. Nebebūtume egzistavę. Tos kainos pradėjo didėti rugpjūtį–rugsėjį ir kilo ne taip mažai: jei kiaušinis kainavo 7–8 centus, tai dabar daugiau nei 10 centų. Pas mus kiaušinis vidutiniškai kainuoja po 12–13 centų be PVM. Pagal dydį M, L, XL būna ir 15–18 centų. Tai jau atsiperka savikaina. Bet prognozuoti ką nors sunku. Dirbu ilgus metus, bet pasakyti, kas bus po mėnesio ar dviejų, neįmanoma“, – kalba patyrusi paukštyno vadovė.
Moteris džiaugiasi, kad neteko mažinti darbuotojų skaičiaus. Dabar optimizmą palaiko tai, kad šiek tiek atpigo pašarai, kartu ir grūdai vištoms lesinti. Antra, mažėja ir elektros kaina.
Kad dėl to imtų mažėti kaina galutiniam pirkėjui, mažai tikėtina. Daugelis ūkių investuoja į voljerus vištoms, nes, griežtėjant laikymo reikalavimams, mažinamas laikomų narvuose paukščių skaičius.
Kiaušinio kokybei lukšto spalva jokios įtakos neturi. Tiesiog toks gamtos dėsningumas: ruda višta deda rudą kiaušinį, balta – baltą. (Etaplius.lt nuotr.)
Rudas ar baltas?
Įprastai žmonės labiau linkę pirkti rudo lukšto kiaušinius, nes jie asocijuojasi su raibų kaimo vištelių dedamais. Dėl asociacijos su naminiais ir mokėti brangėliau negaili. Todėl ir prekybininkai, pagavę šią bangą, daugiau tokių tiekia ir kainos šiek tiek didesnės prilipdyti nesidrovi. O ir dedeklių vištų augintojai persiorientuoja pagal šią madą.
„Mes turime tik vienos rūšies rudus kiaušinius. Baltų kiaušinių turėjome gal prieš 20 metų. Kiti ūkiai parsiveža baltų, bet mes pardavinėjame tik savo“, – sako „Ginkūnų paukštyno“ vadovė.
Iš tiesų kiaušinio kokybei lukšto spalva jokios įtakos neturi. Tiesiog toks gamtos dėsningumas: ruda višta deda rudą kiaušinį, balta – baltą.
„Rudus kiaušinius dedančios vištos paprastai būna didesnės ir joms reikia daugiau lesalo nei vištoms, dedančioms baltus. Neretai stambesnių vištų būna didesni ir kiaušiniai, tokiu atveju skiriasi ir jų kaina“, – teigia „Iki“ prekybos tinklo atstovė Vilma Juodkazienė.
Iš tiesų kiaušinio kokybę lemia ne spalva ar dydis, o vištos mitybos, priežiūros ir laikymo sąlygos.
Velykų laikotarpiu pirkėjų prioritetas staiga pasikeičia: visi puola ieškoti balto lukšto kiaušinių. Esą ant jų gražiau matosi raštai nudažius.
Padidėjus laikinai paklausai, kelioms savaitėms padidėja ir baltų kiaušinių kaina. Tai labiau tiekėjų ir prekybininkų manipuliacija situacija, nes jokio ekonominio pagrindo tam nėra.
Velykinio kiaušinio brangumas
Dėl išaugusios kainos kiaušinis tapo brangiu valgiu ant stalo. Ir mūsų protėviams jis būdavo brangus per Velykas. Bet ne dėl kainos.
Po žiemos, kai daugelis naminių paukščių jau būdavo išpjauta, o lesalas baigdavosi, kiaušinių vištos mažai bepadėdavo. Tad, atėjus pavasariui ir vištoms papildžius racioną pirmaisiais žolės daigeliais ar pabudusiais vabaliukais, lizde rastas kiaušinis buvo ir turtas, ir džiaugsmas, ir gamtos atgimimo simbolis.
Dabar, kai dėl visus metus veikiančių inkubatorių paukštynuose kiaušinių nestinga, sunku patirti tą džiaugsmą, kai marginamas kiaušinis būdavo turtas po ilgos žiemos ir gavėnios pasninko. Šiuolaikinis žmogus kiaušinio vertę matuoja kaina ir maistinių medžiagų kiekiu.