PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Kovo 28 d. 15:27

Ve­lio­nio ar­ti­mie­ji ta­po duob­ka­siais sa­vai­tei

Šiauliai

Lai­do­ji­mo įmo­nė už duo­bės ur­nai iš­ka­si­mą pa­pra­šė 100 Eur. Nu­ta­rę met­ro gy­lio duo­bę iš­kas­ti pa­tys, ve­lio­nio ar­ti­mie­ji pri­va­lė­jo įsi­gy­ti vers­lo liu­di­ji­mą sa­vai­tei. (Noxos nuotr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


169542

Vie­ni­šo gi­mi­nai­čio lai­do­tu­vės šiau­lie­čių šei­mai ta­po tik­ru gal­vos skaus­mu. Su­ži­no­jus, kad už vie­no met­ro gy­lio duo­bę ur­nai teks pa­klo­ti 100 Eur,  ar­ti­mie­ji ją nu­spren­dė iš­kas­ti pa­tys. Bet tam, kad ga­lė­tų įbes­ti kas­tu­vą į šei­mos ka­pą, pri­va­lė­jo įsi­gy­ti vers­lo liu­di­ji­mą vi­sai sa­vai­tei.

Komedija kažkokia“

Į savaitraštį „Etaplius“ paskambinusi šiaulietė Irena neslėpė sumišimo ir nuostabos – vienišo giminaičio urnos palaidojimas labiau priminė verslo sandėrį, dėl kurio teko lakstyti po valdžios įstaigas, o ne pagarbų atsisveikinimą.

Pasak 80-metės, kovo viduryje mirė jos vienišas pusbrolis. Šeima kreipėsi į vieną miesto laidojimo paslaugas teikiančią įmonę, velionio kūnas buvo kremuotas, o urną reikėjo palaidoti šeimos kape, esančiame Ginkūnų kapinėse.

„Urnai palaidoti pagal reikalavimus privalo būti kasama 1 metro gylio duobė lygiais kraštais – po 80 centimetrų. Laidojimo įmonėje mums pasakė, kad už tokį darbą turime sumokėti 100 Eur. Pinigų suma už tokį menką darbą tikrai per didelė, todėl pasakiau, kad duobę išsikasime patys“, – prisimena šiaulietė.

Laidotuvių dieną velionio šeima giminaičio mirties liudijimą pateikė Ginkūnų kapines administruojantiems specialistams. Šie kažkodėl paklausė, kas iškas duobę.

„Išgirdę, kad kasime patys, pasiteiravo, ar turime verslo liudijimą tokiai veiklai. Nes jei verslo liudijimo neturime, duobės savo šeimos kape patys kasti negalime. Liepė išsiimti verslo liudijimą, jį atnešti kitą dieną, o tada ir įgysime teisę patys kasti duobę“, – prisimena šiaulietė.

Žinią apie verslo liudijimą velionio giminaičiai išgirdo kovo 10 d. Prieš šventinę dieną – Kovo 11-ąją – šalies įstaigos dirba valanda trumpiau, tad teko skubiai lėkti į Šiaulių valstybinę mokesčių inspekciją, kol ji dar dirba.

„Paskambinome, paaiškinau, kad mums reikia vienkartinio verslo liudijimo tik vienai duobei iškasti. Mums atsakė, kad vienai dienai verslo liudijimų nėra, reikia mokėti už verslo liudijimą savaitei. Tarsi duobes ketiname kasti visą savaitę. Komedija kažkokia“, – stebisi Irena.

Svarbiausia popieriai, o ne duobė

Šiaulietės pasakojimu, Mokesčių inspekcijoje jie informuoti, kad, įsigyjant verslo liudijimą, leidžiantį kasti duobes kapavietėse visą savaitę, teks sumokėti draudimo įmoką per 3 Eur, o už verslo liudijimą – kone 8 Eur.

„Staigiai sumokėjome, nunešėme kvitus į kapines kaip įrodymą. Kapinėse dirbanti moteris tada mus nustebino, sakydama, kad ji tikrai neis ir nežiūrės, kur mes duobę kasime. Viskas taip griežtai, svarbiausia popieriai, o realus ir pagrindinis darbas niekam neįdomus. Taigi bet kur galėjome tą duobę išsikasti“, – stebisi Irena.

Moters nuomone, urnų laidojimo tvarka turėtų būti supaprastinta. Bent per pandemiją. Nes prie Šiaulių VMI verslo liudijimo laukė ir šalo visa velionio šeima – į patalpas, suprantama, užeiti nebuvo galima.

Antras klausimas – kodėl, laidojant urną, nėra išduodamas vienos dienos verslo liudijimas duobei išsikasti? Šeimos nariams gal siūloma tapti duobkasiais savaitei? Stovėti prie kapinių, siūlant savo paslaugas, nes, valstybei leidus, jie oficialiai savaitei tapo duobkasiais? Kam apskritai reikalingas verslo liudijimas?

Irena sako nenorinti kažko apkaltinti, bet tik siūlanti pakeisti nelogišką tvarką. Taip pat savo istorija ji nori įspėti kitas šeimas, kokių nesusipratimų nutinka per laidotuves.

„Žmonės suderina laidotuvių laiką, šv. Mišias bažnyčioje, sukviečia ne daugiau kaip 10 giminaičių į laidotuves, o tenka dar lakstyti dėl verslo liudijimo“, – sako moteris, paaiškindama, kad duobę kape lengvai iškasė du sūnėnai. Pasitiesė polietileno ir duobė urnai buvo paruošta...

1.jpg

2.jpg