PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Gegužės 6 d. 16:06

Veisiejų turgavietės plėtros vizija: planuojama vieta prekybai iš automobilių, patogi automobilių stovėjimo aikštelė

Alytus

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


215921

Bene 500 metų gyvuojantis Veisiejų turgus keisis: kitapus dabartinės turgavietės įsikurs prekybos iš automobilio erdvė, automobilių stovėjimo aikštelė bei reprezentacinė erdvė smulkiai prekybai ir renginiams. Visą prekybinės erdvės viziją kūrusi Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros katedros komanda siūlo dvi idėjas, kurios skiriasi tik reprezentacinės erdvės vizija.

Pirmoje vizijoje „Aikštė“ – prekybos iš automobilio erdvė, automobilių stovėjimo aikštelė ir reprezentacinė erdvė kvadratinė aikštė-prekyvietė su amfiteatrą atstojančiais laiptais, antroje „Labirintas“ – prekybos iš automobilio erdvė, automobilių stovėjimo aikštelė  ir labirinto kontūrais išdėstyta reprezentacinė erdvė- prekyvietė su kavine.

„Veisiejai išties primena kurortą: paežere vingiuojantis dviračių takas, atnaujintos pontoninės prieplaukos, muzikinis fontanas, turtingą krašto istoriją menantys objektai. Veisiejų turgus yra neatsiejama miesto dalis tiek kultūrine, tiek prekybine prasme. Nors ketvirtadieniais miestas pagyvėja, bet kartu tai didelė problema tiek pravažiuojantiems, tiek iš automobilių prekiaujantiems ar pirkti atvykusiems gyventojams. Prekybinės erdvės plėtra planuojama tam, kad būtų saugu ir patogu ir perkantiems bei parduodantiems, ir važiuojantiems pro šalį. O tai, kad turgavietės plėtros vizija dar ir reprezentuos kraštą – papildoma nauda Veisiejų miestui“, –  apie planus plėsti turgavietę kalbėjo savivaldybės administracijos direktorė Ilona Šaparauskienė. Ji taip pat pabrėžė, kad šiame sumanyme itin svarbi gili šio krašto turgavietės istorija.

Ketvirtadieninis turgus Veisiejuose – nuo 1525 m.

Prekybos privilegiją Veisiejuose Žygimantas Senasis patvirtino dar 1525 m. Bet su sąlyga, kad turgus Veisiejuose „nedarys skriaudos valdovo prekybai“, o turgaus diena buvo numatyta ketvirtadieniais. Šią turgui netipinę savaitės dieną Veisiejų turgus vyksta iki šiol. Keitėsi tik jo vieta ir veiklos formos.

Žinoma, kad 1827 m. turgus buvo atsigavęs po Napoleono karo ir net padidėjęs; vyko nemaža prekyba su Gardinu, kur buvo vežami javai, o iš ten – pramonės gaminiai. Istoriškai turgus vykdavo priešais Veisiejų bažnyčią esančioje kvadratinėje aikštėje. Prekiaujama buvo iš vežimų, todėl ne turgaus dienomis aikštė ištuštėdavo ir įgaudavo labiau reprezentacinį pavidalą, kuriame dominavo obelisko formos paminklas Vilniaus atgavimui 1918-1928m. Laikotarpyje tarp Pasaulinių karų buvo sudarytas aiškus grafikas turgams susietas kalendoriumi ir krikščioniškomis šventėmis.

Veisiejų turgaus tradicija yra gyvybinga ir sėkmingai tęsiama šiomis dienomis rytiniame miesto pakraštyje, Leipalingio gatvėje. Kiekvieną ketvirtadienį čia vykstantis turgus sutraukia viso regiono prekybininkus, kurių čia susirenka per šimtą. Pirkėjų – keliskart daugiau – kartais iki tūkstančio.

Turgavietės plėtra – įsisenėjusių problemų sprendimui

Dabartinėje Veisiejų miesto turgavietėje trūksta erdvės visiems, norintiems prekiauti, tad dalis prekiautojų rikiuojasi tiesiog pakelėje, kur buriasi ir pirkėjai. Tai nesaugu prekiautojams, pirkėjams ir eismo dalyviams. Kitas nepatogumas – ketvirtadieniais atvykstantiems į turgų nėra tinkamos automobilių stovėjimo aikštelės. Juos žmonės taip pat dažnai palieka pakelėse taip dar labiau apsunkindami eismo sąlygas.

Sprendžiant šias problemas bei atsižvelgiant į istorinius aspektus, planuojama turgavietės plėtra įkuriant atskirą erdvę prekybai iš automobilių, automobilių stovėjimo aikštelę turgaus lankytojams bei reprezentacinę erdvę, kurioje būtų sudarytos sąlygos smulkiajai bendruomenių ar pavienių gyventojų prekybai. Šiai erdvei VGTU Architektūros katedros komanda siūlo dvi idėjas.

Veisiejų turgavietės atnaujinimui – dvi idėjos

Vystant turgaus planavimą, projektavimą ir statybą svarbu saugoti regionui būdingą tradicinį kraštovaizdį, savitus elementus. Abi siūlomos idėjos kurs darnią aplinką su gamta ir jau esančiais statiniais, išlaikys tradicinės regiono architektūros pobūdį: formas, spalvas ir dydžius.

Vizija „Aikštė“ - Lengvos konstrukcijos prekybinės stoginės išdėstytos įdauboje ant suprojektuotos medinės (ar kitos medžiagos) platformos, aplinkui ją  paliekant vietos natūraliems vandens telkinukams ir augalijai. Šiame plane taip pat yra numatyti  platūs laiptai į erdvę prekybai iš automobilio, atstojantys amfiteatrą, nedidelė scena, kurioje galėtų vykti smulki prekyba, taip pat rengiamos įvairios teminės dienos bei mugės, vieta kavinukei.

Vizija – „Labirintas“. Lengvos konstrukcijos prekybinės stoginės išdėstytos įdauboje  ant pakeltų plačių takų, kurie savo forma primena labirintą. Taip pat numatyta vieta kavinukei. Šalia takų planuojami palikti esami natūralūs vandens telkiniai bei medžiai, kurie ir šiuo metu čia auga.

Atkreipiame dėmesį, kad abiejose vizijose šią, reprezentacinę turgavietės dalį, numatyta sujungti su šalia esančia erdve, kuri projektuojama už kelio (buvusioje statybinės organizacijos teritorijoje), kur galėtų vykti gilias tradicijas menanti prekyba iš automobilių ir patogi automobilių stovėjimo aikštelė.

Lemiamas balsas – gyventojų

Už kiekvieną iš pateiktų vizijų gyventojai gali balsuoti Lazdijų rajono savivaldybės tinklalapyje ir socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje. Apklausos formoje gyventojai taip pat turi galimybę išsakyti savo pastabas ir pasiūlymus. Balsuoti ir teikti pasiūlymus galima iki gegužės 13 dienos.

Šios vizijos jau pristatytos veisiejiečiams. Po apklausos planuojamas dar vienas susitikimas su Veisiejų bendruomene, kad būtų galutinai nutarta kuri iš pasiūlytų idėjų bus įgyvendinta.  

Projektavimo darbai prasidės iškart po to, kai bus pasirinktas vizijos variantas, kuriam pritars dauguma Veisiejų bendruomenės gyventojų.