PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Lapkričio 1 d. 17:36

VDI: pakeitimai statybų sektoriuje ir dėl darbo saugos pažeidimų

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus / ELTA nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


192445

Nuo lapkričio 1 d. įsigalioja įvairūs įstatymų, teisės aktų pakeitimai. Pakeitimų, aktualių statybų sektoriuje dirbantiems asmenims ir rangovams, paruošusi Valstybinė darbo inspekcija. Keičiasi ir administracinė atsakomybė už darbuotojų saugos ir sveikatos bei darbo įstatymų pažeidimus – iki tol buvusios labai mažos baudos didinamos kone dvigubai.

Statybų sektorius

Nuo lapkričio 1 d. įsigalioja Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) 108, 109, 139 ir 213 straipsnių pakeitimai, susiję su subsidiaria rangovo, jei darbdavys yra subrangovas, atsakomybe už darbo užmokesčio, įskaitant padidintą apmokėjimą už viršvalandinį darbą, darbą naktį, poilsio ir švenčių dienomis, mokėjimą darbuotojui, kai jis dirba darbus, nustatytus Lietuvos Respublikos statybos įstatyme.

Kaip skelbia VDI, paminėtina, kad už piniginių įsipareigojimų, susijusių su darbo užmokesčiu, įvykdymą yra atsakingas darbdavys, tačiau darbdaviui neįvykdžius šios pareigos ar ją įvykdžius iš dalies, darbuotojas, kuris dirba statybos darbus, taip kaip jie apibrėžiami Lietuvos Respublikos statybos įstatyme, galės reikalauti ją įvykdyti rangovą, t. y. statybų sektoriuje veikiantys rangovai taps atsakingi už darbo užmokestį, kurį darbuotojams turi mokėti jų subrangovai.

Darbo užmokestis

Subsidiari rangovo, jei darbdavys yra subrangovas, atsakomybė apsiriboja darbuotojo teise į darbo užmokestį, įskaitant padidintą apmokėjimą už viršvalandinį darbą, darbą naktį, darbą poilsio ir švenčių dienomis, įgytą atliekant darbo funkcijas tik tuo laikotarpiu, kai vykdoma tarp rangovo ir subrangovo sudaryta statybos rangos sutartis. Ši teisė užtikrinama ir į Lietuvos Respubliką komandiruotiems užsienio darbdavio darbuotojams.

Iki šių metų spalio 31 d. DK tokią rangovo subsidiarią atsakomybę numato už piniginių įsipareigojimų, susijusių su darbo užmokesčiu, įvykdymą subrangovo darbuotojui, komandiruotam iš užsienio valstybės darbams Lietuvoje.

Garantijos atgauti užmokestį

Darbdaviui, kuris yra subrangovas pagal statybos sutartį, tinkamai nevykdant pareigos mokėti darbo užmokestį, darbuotojas galės reikalauti ją įvykdyti ir, kreipdamasis į darbo ginčų komisiją, atsakovais nurodyti ne tik tiesioginį darbdavį (subrangovą), bet ir rangovą, kuris galės būti savarankiška darbo ginčo šalimi. Taigi nuo šiol rangovas bus subsidiariai atsakingas už piniginius įsipareigojimus ne tik komandiruojamiems užsienio, bet ir Lietuvos darbuotojams, dirbantiems statybų sektoriuje, kurių darbdaviai pasitelkiami kaip subrangovai. Taip darbuotojai įgis papildomų garantijų atgauti nesumokėtą darbo užmokestį.

Atgaline data netaikoma

VDI pranešime pažymima, kad svarbu atkreipti dėmesį, jog subsidiari rangovo atsakomybė nepriklausomai nuo to ar darbuotojas yra komandiruotas, ar Lietuvos darbuotojas, bus taikoma tik vykdant statybų rangos sutartis, sudarytas po 2021 m. lapkričio 1 d. Rangos sutartims, sudarytoms iki 2021 m. lapkričio 1 d., galios iki pakeitimų buvusi taisyklė dėl subsidiarios rangovo atsakomybės tik užsienio paslaugų teikėjo komandiruoto darbuotojo atžvilgiu.

Siekiant sumažinti tikimybę kilti rangovo atsakomybei dėl subrangovo pareigų, susijusių su darbo užmokesčio mokėjimu, nevykdymu, rangovams rekomenduotina statybos rangos sutartyje numatyti papildomas teises rangovams, pavyzdžiui, kontroliuoti atlyginimo, kuri turi mokėti subrangovas savo darbuotojams, išmokėjimą, bei pareigas subrangovams, pavyzdžiui, numatyti pareigą teikti informaciją rangovui apie įvykdytus tinkamus atsiskaitymus su subrangovo darbuotojais.

Su minėtus DK pakeitimus numatančiu 2021 m. birželio 29 d. Lietuvos Respublikos darbo kodekso 108, 109, 139, 213 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymu Nr. XIV-457 galima susipažinti LR Seimo puslapyje čia: bit.ly/3vo2wod.

Didėja baudos

Kaip skelbia VDI, nuo lapkričio 1 d. keičiasi ir Administracinių nusižengimų kodekso nuostatos, numatančios administracinę atsakomybę už darbuotojų saugos ir sveikatos bei darbo įstatymų pažeidimus, didėja šios baudos:

Nuo lapkričio 1 d. darbo įstatymų, darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimas, padarytas pakartotinai, užtrauks baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 900 iki 1400 eurų. Pakartotinas darbo įstatymų, darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimas, jeigu dėl to galėjo įvykti nelaimingas atsitikimas darbe, avarija ar atsirasti kitų sunkių padarinių, užtrauks baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 1000 iki 2000 eurų.

Dvigubai – iki 60 eurų – padidinta minimali bauda darbuotojui už neblaivaus arba apsvaigusio buvimą darbo vietoje darbo metu arba pasibaigus darbo laikui, taip pat darbuotojo vengimą pasitikrinti dėl neblaivumo ar apsvaigimo.

Dvigubai – iki 300 eurų – padidinta minimali bauda už darbo užmokesčio apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos pažeidimus.

Dvigubai – iki 300 eurų padidinta minimali bauda už darbo laiko apskaitos pažeidimus.

Numatyta administracinė atsakomybė ir fiziniam asmeniui už informacijos nepateikimą VDI apie atsiųstą laikinai dirbti į Lietuvos Respubliką užsienietį. Nustačius, kad darbdavys ar kitas atsakingas asmuo pažeidė Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 62 straipsnio 7 dalyje ir 103 straipsnio 2 dalyje nustatytą pareigą pateikti informaciją apie atsiųstą laikinai dirbti į Lietuvos Respubliką užsienietį (taip pat ir ES pilietį) VDI per SODROS informacinę sistemą, bus skiriama nuo 360 iki 660 eurų bauda. Pakartotinas administracinis nusižengimas užtrauks 720 – 1320 eurų administracinę baudą.

Dvigubai – iki 780 eurų padidinta minimali bauda už vertimąsi nedeklaruota savarankiška veikla (fizinio asmens veikla, atitinkanti individualios veiklos požymius, tačiau neįsiregistravus mokesčių įstatymų nustatyta tvarka arba įsiregistravus, bet nedeklaruojant pajamų arba deklaruojant mažesnes pajamas, negu faktiškai gavo iš tokios individualios veiklos.)

Neatgrasydavo nuo pažeidimo

Kaip portalui „Etaplius“ komentavo VDI Administravimo skyriaus Organizavimo ir metodų specialistė dr. Jolanta Bielskienė, didinamos iki šiol buvusios labai mažos baudos, kurios neatgrasė nuo pažeidimų ir kurios dar labiau sumažėdavo pritaikius pusę minimalios baudos kai pažeidimas padaromas pirmą kartą ir pažeidėjas sutinka su bausme.

„Augant pažeidimų ir nelaimingų atsitikimų darbe skaičiams, buvo pastebėta, kad numatyta sankcija buvo labai maža, o už pažeidimus dažniausiai surašomas administracinio nusižengimo protokolas su nurodymu sumokėti pusė minimalios baudos, kai pažeidimas padaromas pirmą kartą. Taigi reali skiriama bauda buvo dar mažesnė. Toks baudos dydis visiškai neatgrasė nuo pažeidimų darymo. Tikimės, kad padidėjusios baudos už darbuotojų saugos ir sveikatos bei darbo pažeidimus prisidės prie darbdavių ir darbuotojų prevencinio budrumo“, – teigė specialistė.