Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Asociatyvi nuotr.
Reporteris MargaritaŠaltinis: Etaplius.lt
Artėjant vasarai, daugelis tėvų įpratę vaikus leisti į vieną ar kitą stovyklą. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) gegužės viduryje patvirtino rekomendacijas rengti vaikų poilsį. Stovyklų atstovai tvirtina, kad SAM reikalavimai nors ir griežti, bet įgyvendinami. O tėvai baiminasi, kad dėl griežtų taisyklių vaikai gali neišbūti viso apmokėto poilsio laiko.
Ministerijos patvirtintame rekomendacijų sąraše skelbiama, kad stovyklose vaikai turėtų būti suskirstomi grupėmis ne daugiau kaip po 15, vadovai ir darbuotojai turi laikytis saugaus atstumo nuo vaikų, patalpose išlieka prievolė dėvėti kaukes, vienam vaikui veiklos vykdymo patalpose būtų skiriama ne mažesnis kaip 5 kv. m plotas.
Tėvai daugiausia nerimauja dėl nurodymo du kartus per dieną matuoti vaikams temperatūrą, o šiai pakilus 37,7 laipsnio ir daugiau arba esant ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ar kitų užkrečiamųjų ligų požymių (pvz., sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas) – nedelsiant kreiptis į koronaviruso liniją.
Tris vaikus, dešimties, dvylikos ir penkiolikos metų, auginanti vilnietė Angelė pasakoja, kad kelionė į vasaros stovyklas vaikams tapo tradicine vasaros pramoga, tačiau šiemet moteris abejoja, ar kelionė į pajūrį porai savaičių nevirs galvos skausmu.
„Taip jau tradiciškai pas mus šeimoje įprasta, kad, jei vaikai gerai mokosi, pasibaigus mokslo metams gali išsirinkti po vieną stovyklą, kur norėtų nuvykti. Tai nepigus malonumas, tačiau juk nepasodinsi jų visai vasarai ant asfalto ar prie planšečių. Šiemet pirmą kartą suabejojau, ar leisti juos prie jūros net porai savaičių. Reikalavimai gan griežti, o vaikai yra vaikai – 37,3 ir daugiau temperatūros, kas, anot ministerijos, jau turėtų būti laikoma karščiavimu, gali nutikti ir pašalus kojas, sloga irgi ne toks jau ir retas reiškinys, kai vaikai jūroje prisimaudo“, – svarsto moteris.
Angelės manymu, kai kurie SAM reikalavimai gali sukelti nepatogumų tiek vaikams, tiek jų šeimoms.
„Tai dabar įsivaizduokite: anksčiau, jei vaikas stovykloje susloguodavo ar pradėdavo kosčioti, mus informuodavo būrio vadovas, papasakodavo situaciją, kartu nuspręsdavome, ar padėtis rimta. Iki šiol jokių didelių ekscesų nebūdavo: vyriausias sūnus yra kartą peršalęs, tai jam liepė porą dienų pagulėti, neleido maudytis jūroje, ir tiek. O dabar tokiu pat atveju turėsime lėkti į kitą šalies galą parsivežti vaiko. Abu dirbame, tikrai nenorėtume taip lakstyti, kalbamės su vaikais, kad gal šiemet reikėtų pasirinkti ką arčiau namų“, – pasakoja moteris.
Stovyklos reikalavimų laikysis
Alfa.lt kalbinti stovyklų atstovai sako manantys, kad ministerijos nurodymai didelių rūpesčių nesukels, tačiau pripažįsta, kad karantino metu organizuoti vaikų poilsį tai tapo nemenku iššūkiu.
Feisbuke vasaros stovyklos „Merkurijus“ išplatintame įraše skelbiama, kad nelaukdami SAM rekomendacijų organizatoriai ėmėsi priemonių užtikrinti sklandų poilsį karantino metu. Pabrėžiama, kad vaikai kambariuose bus apgyvendinti ne daugiau nei po du, o ankstesnis apgyvendinimo principas pagal amžių bus pakeistas prioritetą teikiant vienos šeimos nariams ar draugams.
„Varlinuko“ vaikų stovyklų organizatorius Audrius Mickevičius teigia, kad SAM rekomendacijos, nors ir griežtesnės nei įprasta, įgyvendinamos.
„Atkreipsime dėmesį į papildomus dalykus, atliksime juos dažniau, intensyviau (papildoma dezinfekcija, kuri ir taip atliekama, papildomas dalyvių sveikatos būklės stebėjimas – nurodoma, kad kūno temperatūra turi būti matuojama bent kartą per dieną) bei kai kurie kiti dalykai. Kaukių dėvėjimas rekomendacijose aprašytas. Dėvėsime. Apie kontaktinius žaidimus rekomendacijose neužsimenama. Tačiau organizuosime juos atsakingai“, – sako A. Mickevičius.
Futbolo mokyklos „Ateitis“ atstovė Agnė Kunčinaitė sako, kad dėl SAM reikalavimų bus svarstoma, kaip organizuoti sporto varžybas: „Treniruotės vyks pagal visus saugumo reikalavimus iš SAM. Organizuojant varžybas vaikai negali kontaktuoti ilgiau nei dešimt minučių su vaikais iš kitų komandų, t. y. rungtynių metu. Tad bus, matyt, kaip bus, dėl šio klausimo, bet mes už saugumą bet kokiu atveju“, – tikino futbolo stovyklos organizatorė.
Kainų žada nekelti
Dėl karantino daliai tėvų praradus pajamas dar vienu opiu klausimu tapo stovyklų kaina. Organizatoriai savo ruožtu tikina, kad nors papildomi reikalavimai ir padidino vaikų poilsio organizavimo savikainą, galutinė paslaugos kaina dėl to nekils.
Šiuo metu dienos stovyklų kaina su maitinimu svyruoja nuo 80 iki 200 eurų už penkių dienų programą. Savaitės trukmės poilsis su apgyvendinimu brangesnis – nuo 210 iki 390 eurų priklausomai nuo vietovės ir programos. Dvi savaitės Lietuvos pajūryje su apgyvendinimu, programa ir maitinimu tėvams atsieis nuo 220 iki 400 eurų.
Vaikų poilsį gamtoje rengiantys „Mano stovyklos“ atstovai Alfa.lt sakė suprantantys, kad dėl susiklosčiusios padėties kai kuriems tėvams gali būti sudėtinga sumokėti visą sumą iš karto, dėl to linkę susitarti dėl nuolaidų.
„Stovyklos kaina vaikui – 150 eurų, bet yra lanksti nuolaidų sistema, taip pat esame pasakę dalyviams, kad jeigu vaikai nori dalyvauti, bet tėvams sunkiau šią vasarą su finansais, tegu mums parašo ir ką nors sutarsime, nes beveik visi mūsų stovyklų dalyviai yra draugų vaikai. Nesame įsitempę dėl finansų, mums svarbi draugystė ir tarpusavio santykio ilgalaikis išlaikymas“, – teigia organizatoriai.
Remia savivaldybės ir valstybė
Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė Alfa.lt patvirtino, kad sostinė ruošiasi vasarai ir vykdo vaikų stovyklų projektų konkursą. Dėl paramos rengti vaikų poilsį savivaldybėje gauta apie pustrečio šimto paraiškų.
„Esame sulaukę apie 260 paraiškų iš įvairių mokyklų ir privačių organizatorių. Šiam tikslui esame skyrę apie 250 tūkst. eurų. Šiuo metu komisija svarsto paraiškas ir ruošiasi skirti finansavimą. Nelabai skubiname tą reikalą, nes Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) taip pat vasaros poilsiui turėtų skirti lėšų. Pagal mokinių skaičių sostinėje ši suma turėtų siekti maždaug 500 tūkst. Jei tos lėšos bus skirtos, galbūt skelbsime papildomą paraiškų atranką, kad galėtų dalyvauti ir kiti“, – aiškina E. Tamošiūnaitė.
E. Tamošiūnaitė akcentuoja, kad SAM rekomendacijos ir nurodymai neduos kardinalių pokyčių, mat dauguma stovyklų organizuojamos lauke.
alfalt-logo-skaidrus.png