Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Pavasarį pranašautos prognozės, kad vasara bus sausa ir kaitri, su kaupu pasitvirtino. Pastarieji mėnesiai iš tiesų buvo neįprastai sausringi ir karšti, tačiau pernelyg jurbarkiečių neišvargino. Kas nedirbo – mėgavosi puikiu poilsiu. Vasaros kaitra didelės įtakos nepadarė ir sveikatai – nuo saulės spindulių ir šilumos poveikio jurbarkiečiams pavyko sėkmingai apsisaugoti prevencinėmis priemonėmis. Gaila, kad to negalima pasakyti apie pačią gamtą – augalams toks sezonas buvo ne itin nepalankus, žemdirbiai prarado pusę javų derliaus.
Medikai dirbo įprastu ritmu
VšĮ Jurbarko rajono pirminės sveikatos priežiūros centro duomenimis, per vasaros mėnesius užregistruota 1086 greitosios medicinos pagalbos iškvietimų – iš jų ūmių – 817, nelaimingų atsitikimų – 184, be rezultatų – 62, pervežimų į Kauną – 164.
„Tikėjomės ligonių antplūdžio, bet iš esmės niekas šią vasarą nepasikeitė. Praktiškai ligonių srautas buvo toks pat, kaip ir įprastai tokiu sezonu. Žmonės turbūt patys daugiau saugojo sveikatą, buvo namuose. Nei insultų įvyko daugiau, nei įprastai, nei labai daug padidėjusio kraujospūdžio atvejų ar kažkokių išskirtinių sezoninių patologijų. Sulaukėme įvairių ligonių, kaip ir kasmet tokiu metu. Pasitaikė viršutinių kvėpavimo takų, plaučių uždegimo atvejų, bet tai natūralu, kai šilta, žmonės perkaista, jungiasi kondicionierius, atvėsta, perpučia vėjas. Taip pat tos pačios lėtinės galvos smegenų kraujotakos ligos, kraujospūdžio šokinėjimas“, – pasakoja Jurbarko ligoninės priėmimo - skubios pagalbos skyriaus vedėjas, vidaus ligų gydytojas Ignas Sadauskas.
Nors šalia Jurbarko gausu vandens telkinių, jurbarkiečiai pramogavo atsargiai, saulėje neperkaito, tik buvo daugiau atvejų, kai į priėmimą kreipėsi vabzdžių sugelti gyventojai. „Bitės ir širšės šiemet buvo piktesnės nei įprastai. Teko suteikti pagalbą sugeltiems asmenims“, – sako gydytojas.
Skyriuje darbo medikams netrūko ir netrūksta. Kaip juokauja I. Sadauskas, mažiausiai ligonių į priėmimo skyrių kreipiasi, kai orai itin nemalonūs – arba labai karšta, arba labai lyja. O žiemą, kai labai šalta. Tada žmonės nesinori lįsti iš namų. Net ir į ligoninę.
Visais sezonais atsiranda tokių, kurie prisiskaitę internete apie simptomus ir galimas ligas, nusistato sau prasčiausią diagnozę ir skuba į priėmimo skyrių. Kitiems tas variantas greitesnis nei laukti eilėje prie šeimos gydytojo durų, juo labiau, kad čia visi tyrimai padaromi iš karto, nereikia ateiti kitą dieną.
„90 proc. atvykstančių galėtų kreiptis į šeimos gydytoją, o ne į skubios pagalbos priėmimo skyrių. Kad žmogus atitiktų būtinos pagalbos kategoriją, turi būti rimtos priežastys. Kokios? Pirmiausia didelis skausmas, kuris nepraeina išgėrus vaistų. Nebūtina jų gauti pas mus, pirmiausia galima patiems namuose išgerti. Tas pats ir pakilus temperatūrai, pirmiausiai vartoti paracetamolį. Ir šeimos gydytojo nepamiršti. Aišku, yra tokių simptomų, kai laukti visai negalima. Stiprus krūtinės skausmas, plintantis į ranką, šaltas prakaitas, kalbos sutrikimas, sąmonės netekimas ir panašūs. Tada taip, iškart į skubios pagalbos skyrių“, – pataria I. Sadauskas, primindamas, kad yra daug paprastesnių sveikatą gerinančių būdų nei medicininės priemonės. Kad ir ta pati per karščius pageidaujama lašelinė, kurios prašo dauguma silpnumą jaučiančių ligonių. Pasak gydytojo, jei nėra apsinuodijimo ir pacientas gali gerti, tai gauta lašelinė duoda daugiau raminamą poveikį, nes tą patį rezultatą gauname tiesiog vartodami skysčius.
Rinkosi vaistines
Kad jurbarkiečiai saugo savo sveikatą ir rūpinasi jos priežiūra, pastebima ir vaistinėse. „Ši vasara iš tiesų buvo neįprastai karšta, stiprūs karščiai turėjo įtakos ir žmonių sveikatos poreikiams. Pastebime, kad Jurbarke šią vasarą, palyginti su praėjusia, labai išaugo rūpestis odos apsauga, tad daugiau gyventojų kreipėsi į vaistines ieškodami apsaugos nuo saulės. Tai labai gera džiuginanti tendencija, nes saulė odai daro itin stiprų poveikį. Taip pat labai išaugo magnio ir kitų preparatų sąnariams, kaulams, raumenims paklausa. Tai galima sieti su aktyvesne gyventojų sportine veikla ir karščiais, kurie veikia mūsų organizmą“, – pasakoja UAB „Eurovaistinė“ Komunikacijos vadovė Asta Valatkevičienė. Pasak specialistės, dar viena kategorija, kurios Jurbarko gyventojai ieškojo vaistinėse šią vasarą, yra preparatai širdies ir kraujagyslių sistemai. Pavyzdžiui, aspirinas. Tokią tendenciją tikrai galima sieti su karščiais ir jų poveikiu kraujotakai. Jurbarko „Eurovaistinių“ specialistai atkreipia dėmesį, kad šią vasarą labai stipriai pasijuto ir įvairios alergijos. Daugeliu atvejų vaduojantis nuo alergijų, vabzdžių įkandimų gali užtekti vieno kito tepalo, o šiemet Jurbarke buvo jaučiama tikrai nemažai agresyvių alergijų atvejų, kuriems gydyti jau prireikdavo ir išsamesnių konsultacijų, ir stipresnių vaistų. Gali būti, kad tokį pokytį taip pat lėmė netipiškai karštas oras ir jo paveikta gamta.