PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Vasario 13 d. 14:08

Vasario 16-ąją kviečiame švęsti Šiaulių „Aušros“ muziejaus padaliniuose

Šiauliai

Jolita KirkilaitėŠaltinis: Etaplius.lt


117783

2020 m. vasario 16 d., sekmadienį, Šiaulių „Aušros“ muziejus kviečia Lietuvos valstybės atkūrimo dieną prasmingai praleisti muziejuose – bus rodomi filmai „Vanago portretas“, „Lituanie, mano laisve“, vyks nemokamas ekspozicijų lankymas.

Šiaulių „Aušros“ muziejuje kasmet Vasario 16-ąją su pagarba ir pasididžiavimu prisimenamos ryškiausios asmenybės, klojusios ir puoselėjusios Lietuvos valstybės pamatus. Šiemet Lietuvos valstybės atkūrimo dienos minėjime dėmesys bus skiriamas partizano Adolfo Ramanausko-Vanago atminimui pagerbti. 15 val. Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) susirinkusieji išvys dokumentinį filmą „Vanago portretas“ (režisierius Vytautas V. Landsbergis, 2019). Minėjime dalyvaus filme pagrindinį vaidmenį atlikęs aktorius Mantas Petravičius, taip pat – LR Seimo narys, Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas prof. Arūnas Gumuliauskas.

Vytauto V. Lansbergio filmas „Vanago portretas“ pasakoja apie A. Ramanauską-Vanagą, vieną garsiausių Lietuvos pokario partizanų, kovojusį su sovietų okupantais, net vienuolika metų priverstą slapstytis su šeima, išduotą ir itin žiauriai nukankintą sovietų. Filme bandoma rekonstruoti šio laisvės kovotojo pasaulėjautą, siekiama atskleisti jo dvasios stiprybę ir subtilius asmenybės niuansus, remiantis paties A. Ramanausko-Vanago dienoraščiais ir jo artimųjų atsiminimais.

„Buvo būtina apginti Adolfo Ramanausko-Vanago garbę“, – taip paprastai sumanymą kurti dokumentinį filmą apie legendinį partizanų vadą aiškina kino režisierius Vytautas V. Landsbergis. Filmas buvo kuriamas porą metų, ilgokai ieškota, kaip pilietinę intenciją „Aš esu Vanagas“ paversti pojūčiu filme. Kad jis būtų ne tik apie Vanagą, bet ir apie jo refleksiją – kas gi Vanagas yra dabar?

Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) 13 val. bus rodomas kitas dokumentinis filmas – „Lituanie, mano laisve“ (rež. Martina Jablonskytė, 2018). Kino juostoje atsiskleidžiama lietuvių delegacijos Paryžiuje avantiūra – darbo 1919-ųjų Paryžiaus taikos konferencijoje aplinkybės. Tais metais į Paryžių braižyti naujosios Europos žemėlapio susirinko diplomatinis pasaulio elitas. Filme parodoma, kaip ten sekėsi lietuviams – nekviestiems, be pinigų, be diplomatinės patirties ir naudingų pažinčių, ne visiems turint reikiamų kalbų įgūdžių, neišmanant etiketo, jaučiant įtampą. Kino juostos kūrėja kviečia pasvarstyti, kaip pasikeitė laisvės ir pačios Lietuvos idėja per šimtmetį. Partneriai: VšĮ „Ketvirta versija“ Unnecessary Films, Lietuvos kino centras.

Tik vieną dieną – Vasario 16-ąją – pirmą kartą po restauravimo visuomenei duris atvers Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinys – Venclauskių namai (Vytauto g. 89, Šiauliai). Čia vyks mokamos ekskursijos, į kurias būtina išankstinė registracija tel. (8 41) 52 43 92. Po Vasario 16-osios Venclauskių namai bus uždaryti ekspozicijos įrengimo darbams.

Tradiciškai Vasario 16-ąją 11–17 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus padaliniai – Chaimo Frenkelio vila, Žaliūkių malūnininko sodyba, Fotografijos, Dviračių, Radijo ir televizijos muziejai – lankomi nemokamai.