PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Birželio 18 d. 14:19

Vasarą muziejai kviečia domėtis Nepriklausomybės metų ženklais

Šiauliai

Fot. Edvardas Tamošiūnas.

Jolita KirkilaitėŠaltinis: Etaplius.lt


41969

Septintus metus iš eilės Lietuvos muziejai šiltuoju metų laiku kviečia lankytis ir dalyvauti „Lietuvos muziejų kelio“ renginiuose visoje šalyje. Šių metų tema „Nepriklausomybės metų ženklai“, vystoma 75 muziejuose, aktualizuoja 2018 m. svarbą – Valstybės atkūrimo šimtmetį ir Europos kultūros paveldo metus. Iki liepos 1 d. aktyvusis renginių laikotarpis vyksta Aukštaitijos muziejuose.

Aukštaitijoje apie Nepriklausomybės metų ženklus kalba net 29 muziejai: Anykščiuose, Biržuose, Ignalinoje, Kaune, Molėtuose, Panevėžyje, Pasvalyje, Rokiškyje, Rumšiškėse, Šiauliuose, Utenoje, Vilniuje.

Muziejai, atverdami savo ekspozicijų duris, organizuodami teminius renginius kviečia visuomenę apmąstyti ir šiuolaikiškai pažvelgti į svarbiausius Lietuvos Respublikos (1918–1940 m.) laimėjimus, paženklinusius mokslo, menų, kultūros, švietimo, diplomatijos, pramonės raidą ir kt. sričių plėtrą. Išskirtinai daug renginių ir veiklų numatyta Kaune, laikinojoje sostinėje, kur telkiasi svarbiausi ir vertingiausi Nepriklausomybės metų ženklai, jau tapę Lietuvos simboliais.

Temą „Nepriklausomybės metų ženklai“ Aukštaitijoje plėtoja: Biržų krašto muziejus „Sėla“, A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis, Juozo Tumo-Vaižganto memorialinis, Fotografijos, Ignalinos krašto, Juozo Grušo memorialinis, Kauno miesto, Kauno technologijos universiteto, Laisvės kovų, Lietuvių liaudies buities, Lietuvos teatro, muzikos ir kino, Literatūrinis A. Puškino, Maironio lietuvių literatūros, Molėtų krašto, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės, Panevėžio kraštotyros, Pasvalio krašto, Radvilų rūmų, Rokiškio krašto, Salomėjos Nėries memorialinis, Taikomosios dailės ir dizaino, Vytauto Didžiojo karo, Vytauto Kasiulio dailės muziejai, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Balio ir Vandos Sruogų namai, Chaimo Frenkelio vila, Istorinė Lietuvos Respublikos Prezidentūra Kaune, M. Žilinsko dailės galerija, Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas.

Artimiausi renginiai Aukštaitijoje:

Birželio 19 d. (antradienis) 17 val.

Taikomosios dailės ir dizaino muziejus, Arsenalo g. 3A, Vilnius, tel.: (8 5) 212 18 13.

Kultūros vakaras parodoje „Taikomoji dailė ir dizainas. 1918–2018“

Kultūros vakare dalyvauja dailininkė prof. Eglė Ganda Bogdanienė.

Birželio 20 ir 27 d. (trečiadieniais) 16 val.

Istorinė Lietuvos Respublikos Prezidentūra Kaune, Vilniaus g. 33, Kaunas, tel. (8 37) 201778.

Ekskursija archyvinių nuotraukų parodoje „Pirmoji Lietuvos Respublika (1918–1940 m): didieji pasiekimai“

Paroda eksponuojama Istorinės Lietuvos Respublikos Prezidentūros sodelyje. Ekskursija vedama su vadovu, kuris lankytojus pasitiks prie Vilniaus g. vartų į sodą.

Birželio 21, 28 d. (ketvirtadieniais)

Laisvės kovų muziejus, Stoties g. 39, Utena, tel. (8 670) 79 217.

Ekskursija „Susitikimas U stotyje“

Utenos siaurojo geležinkelio stotis patyrė kelias laikmečio transformacijas. Geležinkelis, XX a. pradžioje buvęs pažangos simboliu, prasidėjus II pasauliniam karui tapo sovietinio teroro įrankiu (traukiniai vežė tremtinius į Sibiro tolius), o XXI a. pr. buvusi siaurojo geležinkelio stotis tapo atminties institucija – Laisvės kovų muziejumi. Lankytojai susitiks U stotyje ir keliaus laiku, sustodami Pažangos, Likimų ir Atminties stotelėse. Norintys galės paruoštoje formoje pinti kelią, palikti ženklą apie save, savo šeimą, artimuosius. Būtina išankstinė registracija tel. (8 670) 79 217. Laikas derinamas registruojantis.

Birželio 23 d. (šeštadieniais) 14 val.

Chaimo Frenkelio vila, Vilniaus g. 74, Šiauliai, (8 41) 43 36 80.

Ekskursija parodoje „Sveika, Nepriklausomoji! Tautiškumo ir modernumo ženklai tarpukario Lietuvoje“

Paroda supažindina su tarpukario Lietuva ir tuo laikotarpiu susiformavusiais ir išryškėjusiais visuomeninio, kultūrinio, politinio, socialinio ir ekonominio gyvenimo ženklais, kurie kalba apie jaunos valstybės siekius kartu su visu pasauliu eiti pažangos keliu, būti modernia valstybe. Parodoje gausu tautiškumą ir modernumą išreiškiančių simbolių, kuriais siekiama ne tik apžvelgti svarbiausius įvykius, bet ir parodyti, kaip jie buvo priimami to meto visuomenės ir kaip tai buvo išreiškiama viešojoje erdvėje. Išraiškingi tarpukario dailininkų plakatai, fotografijos, garbingus darbus Lietuvai liudijantys apdovanojimai, simboliais ir šūkiais papuoštos vėliavos, aprangos detalės, lietuviškos produkcijos reklamos ir pakuotės, nauji importiniai daiktai ir kiti to meto aktualijas atspindintys eksponatai padeda geriau pažinti tarpukario Lietuvą. Paroda veikia iki 2018 m. birželio 30 d.

Birželio 23, 30 d. (šeštadieniais) 12 val.

Literatūrinis A. Puškino muziejus, Subačiaus g. 124, Vilnius, tel. (8 5) 26 00 415.

Ekskursija parodoje „Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro M. Biržiškos šeimos bibliotekos knygos muziejaus rinkiniuose“

Ekskursija skirta Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Mykolo Biržiškos šeimos bibliotekos knygų pristatymui. Parodoje eksponuojamas keturių tomų Aleksandro Puškino kūrinių rinkinys (1887 m.) su M. Biržiškos tėvo Antano Biržiškos antspaudu, signataro ekslibrisu (autorius P. Galaunė) ir 1928 m. dedikacija. Ekskursijoje lankytojai susipažindinami su Mykolo Biržiškos biografija, trumpa Biržiškų šeimos istorija, ekslibrisų kūrimo tradicija.

Birželio 23 d. (šeštadieniais) 14 val.

Fotografijos muziejus, Vilniaus g. 140, Šiauliai, tel. (8 41) 52 43 96.

Ekskursija parodoje „Tapatybės formatai. Tradicija ir modernumas tarpukario Lietuvos fotografijoje“

Parodos fotografijose, surinktose iš Fotografijos muziejaus ir kitų Lietuvos muziejų rinkinių, privačių kolekcijų, atsiskleidžia daugiasluoksnės tarpukario Lietuvos tapatybės paveikslas, gamtos, miestų ir miestelių, visuomeninės sanklodos kraštovaizdis, pilietinė savivoka ir vertybės, užfiksuotos savitais fotografų vizualiniais formatais, reprezentuojančiais tradiciją ir modernius kūrybinius ieškojimus. Paroda veikia iki 2018 m. rugsėjo 2 d.

Birželio 26–30 d.

Vytauto Kasiulio dailės muziejus, A. Goštauto g.1, Vilnius, tel. 852616764.

„Vytauto Kasiulio savaitės“, skirtos 100-osioms dailininko gimimo metinėms ir penkerių metų muziejaus veiklos datai pažymėti renginiai:

12.00 – 13.00 ir 17.00 – 18.00 (nurodytu laiku kas 20 minučių) vyks ekskursijos, skirtos pristatyti iškilų išeivijos menininką, Lietuvos kultūros ambasadorių Vytautą Kasiulį (1918-1995). Ekskursijų dalyviai susipažins su dailininko ir jo šeimos istorija (dailininko tėvas – Matas Kasiulis–Kasiulevičius, bažnyčių dekoratorius, drožėjas, garsus Krosnos krašto Lazdijų rajone knygnešys, o jo sesuo Marija – Šaulių sąjungos aktyvistė, tremtinė), aplankys atnaujintą muziejaus ekspoziciją.

Projekto rengėjas – Lietuvos muziejų asociacija ir 75 muziejai visoje Lietuvoje.

Projekto partneriai – Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija ir VšĮ „Paveldo projektai“.

Projektą remia – Lietuvos kultūros taryba.

Informacinis rėmėjas – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.

Išsami Lietuvos muziejų kelio programa – www.muziejai.lt