PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Vasario 13 d. 08:22

Varėnos rajone išskirtiniu antkapiniu ženklu „Lietuvos partizanas“ pradėti žymėti partizanų kapai

Varėna

Varėnos rajono savivaldybės nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Varėnos rajono savivaldybė


344442

Artėjant Vasario 16-ajai – svarbus istorinis žingsnis. Milioniškių k. kapinėse išskirtiniu antkapiniu ženklu „Lietuvos partizanas“ pradėti žymėti partizanų kapai. Šie ženklai – tai ne tik fizinis atminimo įamžinimas, bet ir priminimas apie svarbų istorinį laikotarpį, kai Lietuvos partizanai kartu su ryšininkais vykdė rezistenciją prieš okupacinį režimą.

Iš viso Varėnos rajone buvo pritvirtinta 10 atminimo ženklų: Senosios Varėnos k. kapinėse – 1 vnt., Žiūrų k. kapinėse – 1 vnt., Perlojos k. kapinėse – 3 vnt., Milioniškių k. kapinėse – 5 vnt.

Antkapių žymėjimo darbai bus tęsiami ir toliau. Planuojama žymėti ne tik partizanų, bet ir partizanų ryšininkų antkapius, kuriems sukurtas atskiras ženklas „Lietuvos partizanų ryšininkas“. Ryšininkai atliko ne mažiau svarbų vaidmenį – jie užtikrino informacijos ir pagalbos perdavimą, kuris buvo gyvybiškai svarbus partizanų veiklai.

Milioniškių kaimo kapinaitėse, tvirtinant antkapinius ženklus, dalyvavo Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius Arūnas Bubnys, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos valdybos pirmininkas Vladas Sungaila, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Varėnos filialo pirmininkas Juozas Stramkauskas, Varėnos rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus specialistai Eugenijus Peikštenis ir Saulius Korocejus, mirusiųjų partizanų artimieji ir kt.

Rajono meras Algis Kašėta pasidžiaugė, kad savivaldybė turėjo galimybę prisidėti prie istorinės atminties išsaugojimo ateities kartoms: „Nuoširdžiai dėkoju Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovui, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos atstovams, Varėnos rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus specialistams, o ypač istorikui Eugenijui Peikšteniui, bei partizanų giminaičiams, artimiesiems už glaudų bendradarbiavimą“.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius Arūnas Bubnys teigė, kad kol kas bus pagaminta 100–200 ženklų, nes nežinoma, koks bus kitų savivaldybių poreikis.

Primename, kad 2023 m. rudenį Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras su Varėnos rajono savivaldybe pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kurioje buvo numatyta, kad 2024 metais bus pagaminti tipiniai Lietuvos partizano ir Lietuvos partizanų ryšininko antkapiniai ženklai, parengta ženklų įsigijimo ir platinimo tvarka.

Dėl antkapinio ženklo vaizdo ir autoriaus pasirinkimo abejonių nekilo – juo tapo jau 1949-10-10 LLKS Tarybos prezidiumo pirmininko J. Žemaičio-Vytauto patvirtintas ir LLKS prezidiumo nario B. Liesio-Nakties sukurtas ženklas. Antkapinio ženklo maketą gamybai parengė Pasaulio tautų teisuolio antkapinio ženklo kūrėjai architektas Tauras Budzys ir skulptorius Jonas Gencevičius.

#VARĖNA#PARTIZANAI#KAPAI#ŽENKLAS