PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Spalio 20 d. 18:50

Vandentvarkos įmonės skęsta

Tauragė

Violetos Karaliūnaitės nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Pranešimas spaudai


249161

Strateginę reikšmę turinčios vandentvarkos įmonės pakibo ties finansine praraja. Apie trečdalį įmonių sąnaudų sudaro energetiniai resursai. Tai tampa nepakeliama našta. Įmonės negali peržiūrėti įkainių, nes tai kartą per metus iki šiol daro Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT).

„Varėnos vandenys“ šių metų sausį už elektrą mokėjo 12,5 tūkst. eurų, o už rugpjūtį – 88,1 tūkst. eurų. Bendrovės mėnesio pajamos siekia 103 tūkst. eurų. Liepą buvo paimta paskola 200 tūkst. eurų ir planuota už elektrą susimokėti iki Naujųjų metų, bet pakaks tik 3 mėnesiams – iki rugsėjo pabaigos.

„Tauragės vandenų“ 2021 m. metinės pagrindinės veiklos pajamos buvo 3,3 mln. eurų, o sąnaudos sudarė 3,29 mln. eurų. 2022 m sausio – rugpjūčio mėn. gauta 2,18 mln. eurų pajamų, o sąnaudos sudarė 2,47 mln. eurų. Per 2022 m. įmonės skolos padidėjo 5 kartus palyginti su 2021 m. Įmonė priversta imti paskolas. Jos išaugo nuo 1,3 mln. iki 2,4 mln. eurų. Lietuvos vandens tiekėjų asociacijos (LVTA) prezidentas Bronius Miežutavičius sako, kad išeitis vienintelė – kuo greičiau pakeisti Geriamojo vandens įstatymą, kad kainos būtų perskaičiuojamos nuolat.

„Karo fone visi supranta, kad mūsų sektorius svarbus. Neturėtų atsitikti taip, kad specialios paskirties statusą turinčios įmonės tiesiog pritrūktų lėšų, – sako B. Miežutavičius. – Jau seniai išsemti visi sąnaudų taupymo rezervai ir tikrai būtina priimti reikiamus, nors ir nepopuliarius sprendimus. Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo pakeitimai buvo suderinti ir pateikti dar pavasarį, bet Seimas pavėlavo priimti įstatymo pakeitimus. Belieka tikėtis, kad įstatymas bus priimtas nedelsiant“.

Prognozuojama, kad visos Lietuvos vandentvarkos įmonės 2022 metais dirbs nuostolingai. 2021 metais sektoriaus veikla buvo pelninga, prieš apmokestinimą gauta 5,5 mln. eurų pelno. Per metus vandentvarkos įmonės patiekia 130 mln. kubinių metrų vandens ir išvalo 172,4 mln. kubinių metrų nuotekų. Sektoriuje dirba 4750 darbuotojų. Lietuvoje yra apie 70 vandentvarkos įmonių. Centralizuotai vanduo tiekiamas apie 2,3 mln. vartotojų.