PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Gegužės 6 d. 08:23

Vaistinių asociacijos pirmininkė: steigiant mobilias vaistines gali trūkti jose dirbsiančių specialistų

Lietuva

Vaistinė / Freepik

Karolina KonopackienėŠaltinis: ELTA.LT


359886

Seimo konservatoriams siūlant regionuose steigti mobilias vaistines, Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė sutinka, kad vaistų prienamumas regionuose yra didelis iššūkis. Tačiau asociacijos pirmininkė pažymi, kad steigiant tokias vaistines, gali pritrūkti jose dirbsiančių specialistų.

„Jei šiandien mes kalbame apie mažesnius miestelius iki 3 tūkst. gyventojų, kaimo vietovės yra išimtis, kur gali dirbti farmakotechnikai. Tačiau mes turime dvi sąlygas – jie turi būti baigę studijas iki 2006 metų. Tai reiškia, šių farmakotechnikų karta jau yra nueinanti ir apie naujai baigiančius farmakotechnikus, kurie galėtų ateiti dirbti į kaimo vaistines, mažesnių miestelių, mes vėl negalime svarstyti. Tai iš esmės mes turime didžiulį darbuotojų trūkumą“, – LRT Radijui kalbėjo K. Nemaniūtė-Gagė.

Ji pažymėjo, kad gilėjančią šios srities specialistų trūkumo problemą didina ir tai, kad juos ruošiančios kolegijos nepriima naujų studentų.

„Praeitais metais kolegija nebepriėmė į pirmą kursą studentų, šiais metais vėl mes girdime, kad, tikėtina, vėl bus nebepriimami. Vadinasi, mes tikriausiai kalbame apie nykstančią farmakotechnikų specialybę. Tai, vadinasi, net farmakotechnikai, vaistininkų padėjėjai, tris metus studijavę aukštojoje mokykloje, tikėtina, nebeateis į darbo rinką. Vadinasi, mes turėsime dar didesnį trūkumą“, – teigė asociacijos pirmininkė ir pažymėjo, kad mobiliose vaistinėse turėtų dirbti tik specialistai.

Siekiant užtikrinti vaistų prieinamumą regionuose, Seimo konservatorė Jurgita Sejonienė siūlo sugrįžti prie kadenciją baigusiame parlamente svarstytos iniciatyvos įteisinti mobilias vaistines.

Sveikatos reikalų komiteto narės J. Sejonienės projekte numatoma, kad išvažiuojamosios vaistinės paslaugos gali būti teikiamos miestų, miestelių ir kaimo gyvenamosiose vietovėse, kuriose nėra vaistinės, arba veikia bent viena vaistinė, jeigu šios paslaugos teikiamos kitu nei stacionarios vaistinės darbo laiku.

Taip pat siūloma, kad paskelbus valstybės lygio ekstremaliąją situaciją, teritorijų karantiną arba įvedus karo ar nepaprastąją padėtį, vaistinės išvažiuojamosios paslaugos be apribojimų galėtų būti teikiamos visose miestų, miestelių ir kaimo gyvenamosiose vietovėse.

ELTA primena, kad 2024 metų liepą buvęs Seimas po pateikimo pritarė Farmacijos įstatymo pataisoms, siūlančioms įteisinti mobilias vaistines.

Jų autorius, buvęs Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas pateikdamas projektą pastebėjo, kad yra tokių miestelių, kur gyvena virš 1 tūkst. žmonių, o vaistinių nėra, todėl gyventojams sudėtinga įsigyti vaistų.

Jo projektas numato, kad mobili vaistinė pagal tam tikrą grafiką galėtų lankytis tam tikrose Lietuvos teritorijose, išduodama vaistus. Tokia paslauga būtų teikiama pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytas taisykles.

Šiuo metu įstatymas nenumato galimybės vaistinėms teikti išvažiuojamųjų vaistinės paslaugų.

#KRISTINA NEMANIŪTĖ-GAGĖ#MOBILIOS#VAISTINĖS#SPECIALISTAI#TRŪKUMAS