PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Spalio 7 d. 21:38

Vaistininkas perspėja: šalutiniai vaistų poveikiai, kurių neturėtumėte ignoruoti

Lietuva

Unsplash.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


247013

Kiekvienas vaistas gali sukelti nepageidaujamą šalutinį poveikį. Yra maždaug penki šalutiniai poveikiai, apie kuriuos kiekvienas turėtų žinoti. Į juos svarbu atkreipti dėmesį, nepaisant bendros sveikatos ir savijautos.

1. Nerimas, depresija ar mintys apie savižudybę.

Ypač nerimą keliantis šalutinis poveikis, kurisgali atsirasti vartojant įvairius vaistus, yra nerimas, depresija ar mintys apie savižudybę.

Daugeliui žmonių tai reiškia, kad reikia atidžiai stebėti subtilius nuotaikos pokyčius ir prireikus koreguoti vaistus. Nerimas ir depresija yra labai sudėtingos būklės, kurias reikia gydyti. Dažnai žmonės turi išbandyti kelis skirtingus vaistų tipus, kol suras tą, kuris jiems tinka.

Antidepresantai nėra vieninteliai vaistai, galintys sukelti šį nerimą keliantį šalutinį poveikį. Stimuliantai, kortikosteroidai, antihistamininiai vaistai, dekongestantai ir skydliaukės vaistai taip pat gali sukelti padidėjusį nervingumą, panikos priepuolius ir nerimą.

2. Galvos svaigimas.

Galvos svaigimas yra dar vienas rimtas šalutinis poveikis, kurio niekada neturėtumėte ignoruoti. Yra daug vaistų, kurie gali sukelti galvos svaigimą: antidepresantai, analgetikai, vaistai nuo diabeto, kontraceptikai, vaistai nuo uždegimo, širdies ir kraujagyslių, raminamieji ir antihipertenziniai vaistai susiję su šiuo šalutiniu poveikiu.


Pats galvos svaigimo pojūtis nėra pagrindinis pavojus – ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Tai yra rizika susižaloti nukritus, nes svaigsta galva. Jaunesni asmenys gali greičiau atsigauti po susižalojimų – vyresnio amžiaus žmonėms kyla didesnė rimtų sužalojimų rizika.

3. Galvos skausmai.

Galvos skausmai yra dažnas šalutinis poveikis, todėl norisi į juos nekreipti dėmesio. Jį dažnai sukelia per didelis tam tikrų vaistų, tokių kaip skausmą malšinantieji, nuo migrenos ir nereceptiniai vaistai, kurių sudėtyje yra kofeino ir opiatų, vartojimas. Tačiau yra daug vaistų, kurie gali sukelti galvos skausmą ir nevartojant per dažnai: kontraceptiniai preparatai, hormoninės terapijos vaistai ir vaistai nuo krūtinės skausmo.

Jei vartojate vaistus, svarbu visada ištirti staigų ar stiprų galvos skausmą. Ypač svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją, jei galvos skausmą lydi sustingęs kaklas, dvigubinimasis akyse ar silpnumas.

4. Odos bėrimai.

Jei vartojant vaistus atsiranda bėrimas, tai gali būti alerginės reakcijos požymis. Kaip ir galvos skausmai, bėrimai gali būti įvairaus sunkumo ir pavidalo. Dauguma bėrimų yra susiję su tam tikru paraudimu arba nežymiais nedideliais iškilimais ir išnyks, kai nutrauksite vaisto vartojimą arba sumažinsite jo dozę. Tačiau rimtas reakcijas: dusulį, bėrimą pūslelėmis jautriose vietose, pavyzdžiui, akyse ir burnoje, skausmingą odos lupimąsi, turėtų nedelsiant ištirti specialistas.

5. Širdies virpėjimas.

Visada turėtumėte kreiptis į gydytoją, jei pastebėsite širdies virpėjimą, nesvarbu, ar vartojate vaistus, ar ne. Tai ne tik signalizuoja apie gilesnę sisteminę problemą, bet ir gali sukelti papildomų komplikacijų, tokių kaip galvos svaigimas, sumišimas, dusulys ir krūtinės skausmas.

Šis šalutinis poveikis gali pasireikšti pacientams, naudojantiems astmos inhaliatorius, dekongestantus, taip pat kraujospūdžio, širdies ligų, skydliaukės vaistus. Širdies virpėjimas gali pasireikšti įvairiais būdais, pavyzdžiui, jausistės taip, tarsi širdis daužosi, jausite, kad širdis yra gerklėje arba plaka neritmingai.

Būtinai aptarkite galimą šalutinį poveikį su savo gydytoju arba vaistininku kiekvieną kartą, kai pradedate vartoti naują vaistą, pasikalbėkite, jei nerimaujate dėl bet kokio šalutinio poveikio, kurį galite patirti.