PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2018 m. Sausio 26 d. 16:04

Vaikų ir jaunimo gerovė Sasnavoje

Marijampolė

Loreta AkelienėŠaltinis: Etaplius.lt


27299

Apie vaikų dienos centrus jau turbūt visi žinome, niekam ne paslaptis, kas juose vyksta, kam jie skirti. Pati sąvoka „dienos centras“ irgi jau tapo bendrine.

O štai Sasnavoje veikia vaikų ir jaunimo gerovės centras. Kas tai? Ar dienos centras, ar kažkas daugiau? Į visus panašius klausimus atsakė ir dar daugiau mums papasakojo VšĮ Sasnavos vaikų ir jaunimo gerovės centro „Židinys“ direktorė Elena Senkuvienė.


Foto galerija:

m9b8094.jpg
m9b8098.jpg
m9b8104.jpg
m9b8109.jpg

Bendruomeniniai vaikų globos namai

Vaikų dienos centras Sasnavoje veikia ne pirmus metus (nuo 2003 m.), o 2016 m. jis išsiplėtė ir tapo tuo, kuo yra dabar – vaikų ir jaunimo gerovės centru „Židinys“.

„Tą pavadinimą sugalvojau vos per vieną dieną. Jis atspindi visas mūsų veiklas – vaikų dienos centro, vaikų globos namų ir atvirosios jaunimo erdvės. Idėja sujungti dienos centrą ir globos namus buvo mano brandinama senokai. Virsmo metais tapo 2016-ieji. Valstybės yra tokia politika, kad steigtųsi mažesni globos namai, štai ir Marijampolės „Putiną“ išformavo. O aš iš savo praktikos mačiau, kad šitiems vaikams, kurie lanko dienos centrą, būna labai sunku atsiskirti, išvykti į kitą vietą, jeigu jų tėvai praranda globos teises. Norėjau, kad vaikams nereikėtų jausti dar vieno praradimo – išvykti į nepažįstamą vietą“, – bendruomeninių vaikų globos namų atsiradimo motyvus pasakojo E. Senkuvienė.

Taip atsirado nedideli bendruomeniniai globos namai, turintys šešias vietas. Ir šiandien jos visos užimtos, čia gyvena šešios mergaitės. Kaip sakė E. Senkuvienė, vietų paklausa yra nuolatinė, ir priimti būtų galima vaikus iš visos šalies, bet šie globos namai buvo steigti turint galvoje Marijampolės savivaldybės poreikius. „Mergaitėms pati daug skiriu laiko ir dėmesio, dalyvauju visuose jų reikaluose“, – sakė direktorė.

Dienos centras

Vaikų dienos centro sąrašuose šiuo metu yra 27 vaikai. Čia jie gali praleisti laiką, paruošti pamokas, gauna maitinimą, užsiima prasminga, lavinančia veikla. „Mūsų paskirtis, kad šie vaikai nepatektų į globos namus. Tėvų namuose jie neturi tokių sąlygų, kaip čia, mes iš dalies jiems atstojame šeimą, namus“, – sako E. Senkuvienė.

Moteris džiaugiasi, kad pavyko susitarti su Sasnavos mokykla, jos mokyklinis autobusiukas dienos centro vaikus išvežioja po namus. „Apie pusę penkių vakare, jeigu neturime kokio renginio, vaikus išvežioja namo, nes šiaip jiems būtų sunku pasiekti namus kaimyniniuose kaimuose. Labai dėkingi esame už tai mokyklai ir Marijampolės savivaldybės specialistams: teikiau paraišką finansuoti vaikų pavėžėjimą ir ją patenkino“, – sakė direktorė.

Kaip žinia, dienos centrai teikia paraiškas finansuoti jų veiklos projektus. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija konkurso tvarka iš valstybės biudžeto lėšų juos finansuoja. „Židinys“ šiam tikslui turi patvirtintą finansavimą trejiems metams (2016–2018 m.), tačiau finansavimas kasmet vėluoja, tad metų pradžioje tenka skubiai ieškoti kitų šaltinių. Direktorė neslėpė, kad išgyventi tampa vis sunkiau, nes suma ta pati, o kainos (visi tą matome) nuolat kyla. Paraiškos teikiamos kasmet, bet kad gaunamas finansavimas galėtų padidėti, ji nelabai tikisi. „Vien tik iš programos lėšų išgyventi būtų labai sunku, laimė, kad turime rėmėjų. Centrui išsilaikyti padeda jo steigėjas – Sasnavos labdaros fondas, taip pat UAB „Stevila“, Norvegijos Kvamo regiono ir Marijampolės apskrities „Lions“ klubai, „Maisto bankas“, – pasakojo direktorė.

Atviroji jaunimo erdvė

„Židinyje“ dar yra įkurta ir atviroji jaunimo erdvė. Tai patalpa, kur renkasi vyresni miestelio vaikai (14–29 metų). Direktorė į pavadinimą žodį „jaunimo“ įtraukė sąmoningai, kad sudomintų jaunuolius ir kad šie nesijaustų ateinantys į vaikų įstaigą. Labai svarbus ir darbo laikas – kad bent iki 20 val. erdvė būtų atvira, lengvai prieinama. Šios erdvės koncepcija reikalauja, kad į ją būtų patenkama per vienerias duris (jaunuoliai nedrįsta ateiti, todėl ir turi būti jiems kuo patogiau rasti patalpą). Kol kas čia to nėra, tokių patalpų neturima. O pritraukti į tokias vietas tuo lengviau, kuo daugiau čia galima pasiūlyti veiklos ir kuo daugiau turima priemonių. Direktorė papasakojo, kad planuojama netrukus iš vieno labdaros fondo lėšų pirkti biliardo stalą. Taip pat čia yra kompiuterių, išmanioji televizija, jaunimas dažniausiai žiūri filmus. Jaunuoliai nėra registruojami, neprimetama jiems jokia veikla, viską jie renkasi patys. O veikti ką nors net ir nebūtina, svarbu tiesiog saugiai išbūti.

2016 m. atviroji jaunimo erdvė buvo laimėjusi finansavimą, vyko užsiėmimai su psichologu, jaunimas turėjo galimybę nuvykti į Jurgežerių „Gintaro“ poilsiavietę, buvo Palangoje. Pernai vadovė paraiškos projekto finansavimui neteikė, nes labai jau daug popierizmo, specifinių ataskaitų, reikalavimai labai aukšti, daug vertinimo kriterijų, o tos lėšos nėra jau tokios didelės. Ji nusprendė kliautis kitais rėmėjais.

Vienintelis toks apskrityje

Visos veiklos čia viena kitą papildo. Iš globos namų mergaitės ateina į dienos centrą pabendrauti su vaikais, jie susidraugavo, visiems kartu linksmiau. Vaikai kartu mėgsta gaminti maistą. Kai produktų gaunama iš „Maisto banko“, visi kartu ruošia įvairius patiekalus, kartu valgo. „Židinys“ – tai bendruomenė ir tai vienintelis toks universalus centras apskrityje.

Direktorė sako, kad šiame darbe labai svarbu mylėti vaikus, jausti atsakomybę. Pagal tai ji rinkosi darbuotojas, o čia jų dirba šešios – socialinė pedagogė, socialinė darbuotoja ir keturios padėjėjos. E. Senkuvienė sako, kad ir pati savo darbą dirbanti atsidavusi, negaili laiko, skiria vaikams labai daug dėmesio. Artimai bendrauja ir su darbuotojomis. Nors yra buvę sunkių momentų, bet dirbant sukaupta patirtis padeda viską išspręsti. Gal todėl ir rezultatas toks akivaizdus – namuose sukurta jauki, graži aplinka, vaikai linksmi, patenkinti. Net ir dienos centro vaikai, paklausti, ar norėtų čia pasilikti nakvoti, daugelis atsako teigiamai. O kai kurios globos namų mergaitės, kitur buvusios probleminio elgesio, čia pasitaisė, pasikeitė į gerąją pusę.

Klausėme direktorės, kaip vietiniai gyventojai vertina, kad šalia veikia vaikų globos įstaiga. Pasirodo, sasnaviškiai geranoriški, geri kaimynai. O štai marijampoliečių verslininkų Kristinos ir Manto Tomaševičių šeima pateikė įspūdingą dovaną – 28 vaikams (visiems iš dienos centro ir globos namų) per Kalėdas padovanojo po porą šiltų batų su avikailiu, pirštines, šaliką ir kepurę. Patys atvyko matuoti, patys atvežė. Vaikai labai džiaugėsi šitokia išskirtine dovana.

Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos