Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pexels.com nuotr.
Etaplius.ltŠaltinis: Pranešimas spaudai
Nelaimės tyko tiesiog namuose
Ekspertai pastebi, kad namuose yra keletas zonų, kur vaikai nukenčia dažniau. Pavyzdžiui minkšti baldai, laiptai, virtuvė.
„Iš mūsų bendrovės statistikos matome, kad vaikai dūkdami tikrai susižaloja namuose – įsidūkę nukrenta nuo minkštų baldų, paslysta nuo laiptų. Praėjusiais metais didžiausią traumą nepilnametis patyrė būtent tada, kai šokinėjo ant lovos ir nukritęs susilaužė rankos dalį. Trauma buvo labai sunki, baigėsi net ne viena operacija. Todėl tėvai tikrai turi prižiūrėti savo vaikus, ypač mažesnius, kuriems namai nebūtinai yra saugi aplinka be traumų“, – dalinasi Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas.
Anot jo, labai pavojingi ir laiptai. Žiemą jie dar pavojingesni lauke, todėl per šią atostogų savaitę svarbu atkreipti vaikų dėmesį į laiptus, priminti neskubėti, atidžiai žiūrėti po kojomis, kad netektų patirti traumų.
„Viena dažnesnių buitinių traumų priežasčių yra paslydimas ant laiptų – jie gali būti menkai apšviesti, slidūs, dažnai vaikai tiesiog žaidžia, bėgioja, nesilaiko už turėklų. Nelaimės atvejais lūžta tam tikros kūno dalys, susiduriama ir su galvos traumomis, sutrenkimais“, – sako A. Juodeikis.
Žiemą aktualios slidinėjimo traumos
Anot draudimo eksperto, žiemą vaikai dažnai traumas patiria ir lauke.
„Visų pirma, žiemą labai pavojingi yra užšalę tvenkiniai. Būtina, kad tėveliai papasakotų, kodėl vandens telkiniai tokiu metų laiku yra pavojingi, suaugusieji turėtų įsitikinti, kad ledas pakankamai storas ir tik tada leisti vaikams ant jo lipti. Jei vaikai yra ant užšalusio tvenkinio, šalia visada turėtų būti suaugęs žmogus, prižiūrintis juos.
Be to, pastebime, kad nuostolių yra ne tik kai vaikai tiesiog paslysta ir griūna, bet ir susitraumuoja slidinėdami su pačiūžomis, snieglentėmis, slidėmis. Vaikai greit įsidūksta, mažiau saugosi nei suaugusieji, todėl svarbu, kad jiems būtų priminta apie saugų elgesį, nes slidinėdamas gali susižaloti ne tik pats vaikas, bet ir kiti aplinkiniai vaikai bei suaugę“, – pastebi Artūras Juodeikis.
Rolandas Beržas, ilgametis Liepkalnio slidinėjimo instruktorius pažymi, kad, visų pirma, labai svarbus yra tėvų vaidmuo.
„Paprastai nepilnamečiai slidinėja su tėvų sutikimu, todėl jie pirmiausia ir turėtų įvertinti, į kokią trasą eis vaikas, ar jis moka čiuožti, sustabdyti save, nenutrenkti kito bei priimti tinkamus sprendimus rizikingose situacijose.
Norint, kad vaikas nepatirtų rimtų traumų, tiesa tai galioja ir suaugusiems žmonėms, norintiems slidinėti – pirmiausia būtina pasimokyti slidinėti su instruktoriumi. Reikia išmokti ne tik atsistoti ant slidžių ar snieglentės, bet ir mokėti teisingai nukristi, o nukritus – ir atsistoti. Jei yra tokie pagrindai, tai traumų tikimybė tikrai ženkliai mažėja“, – pastebi slidinėjimo instruktorius.
Anot jo, daugiau traumų būna su snieglente nei su slidėmis, dažniausiai sutraumuojami riešai ir sėdmenys.
Skaudžios traumos baseinuose ir SPA
Žiemos laikotarpiu taip pat labai populiaru atostogų metu nuvykti į SPA, baseinus. Juose lankosi ne tik suaugusieji, bet ir vaikai, paaugliai.
„Vandens parkai, SPA centrai ir panašios vietos yra malonumo, džiugių akimirkų vieta. Tačiau čia nutinka ir labai skaudžių nelaimių, todėl vėlgi – kalbant apie vaikus, labai svarbu, kad suaugusieji apie saugumą ir taisykles pasikalbėtų dar prieš vykstant į tokias vietas, taip pat ir nuvykus atidžiai stebėtų nepilnamečius.
Praėjusiais metais už patirtus nuostolius baseinuose, SPA centruose, vandens parkuose, savo klientams išmokėjome daugiau nei 35 tūkst. eurų nuostoliams padengti. Mūsų bendrovės duomenimis, daugiausiai nukentėjusių buvo 8 metų vaikų, taip pat traumas patyrė ir 2-9 metų vaikai“, – sako „Lietuvos draudimo“ ekspertas.
Jis pastebi, kad baseinuose dažnai fiksuojami paslydimai, kai patiriamos dantų, smakro, kaktos traumos. Netrūksta ir kaulų lūžių bei išnirimų. Visi prisimename ir vieną itin skaudų atvejį pernai SPA Anykščiuose, kai mažametė nuskendo.
„Visos skaudžios patirtys tik dar kartą primena, kad suaugusieji negali nuleisti akių nuo vaikų nė akimirkos, jei šie yra prie atvirų vandens telkinių ar baseinų“, – pažymi A. Juodeikis.
Kiekviena tokia įstaiga turi savo vidaus taisykles, bet paprastai jose nurodoma, kad visišką atsakomybę už vaikų ir neįgalių asmenų sveikatą, saugumą, tinkamą elgesį, šių taisyklių laikymąsi prisiima tėvai arba juos lydintys pilnamečiai asmenys. Vaikai ir neįgalūs asmenys į baseiną, vandens parką ar panašią vietą įleidžiami tik lydimi juos prižiūrinčių pilnamečių asmenų, kurie atsako už jų saugumą ir gyvybę.