PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Lapkričio 25 d. 12:57

Vaiko balsas – reikšmingas teisėjų ir vaiko teisių gynėjų bendradarbiavimo principas

Kaunas

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


108091

Vaiko gerovė teisminiuose procesuose – bendras vaiko teisių apsaugos ir teismų institucijų interesas. Dėl šios priežasties Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (toliau – Tarnybos) atstovai inicijavo susitikimų su apygardos teismais ciklą. Šįkart diskusija vyko su Kauno apygardos teismo ir šio teismo veiklos teritorijoje veikiančių apylinkių teismų teisėjais.

Diskusiją, kurios tema – „Prioritetinė vaikų teisių ir interesų apsauga bei gynimas teisminiuose procesuose, vaikų teisių sistemos reformos iššūkiai“, moderavo Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkas Mindaugas Šimonis, teigdamas, jog tiek teismų atstovai, tiek vaiko teisių apsaugos specialistai turėtų siekti sklandaus bendradarbiavimo dėl mažųjų piliečių gerovės.

Vaiko teisių apsauga ir jos situacija Lietuvoje reikalauja vaiko teisių apsaugos specialistų didelės ištvermės ir atsidavimo. Šis darbas sudėtingas ne tik teisine, bet ir psichologine, energetine prasme. Mes, teisėjai, dirbame su šeimomis tik kabinetuose, o jūs, specialistai, bendraujate su jomis gyvai, žinote jų problemas. Bet mūsų visų bendras tikslas – laiminga vaiko vaikystė, jį supanti saugi aplinka, jo nevaržoma teisė augti, turėti tėvus, mokytis“, – sakė M. Šimonis, pridurdamas, jog vaiko teisių geriausių interesų apsauga turi būti prioritetinis tarpinsititucinio bendradarbiavimo veiklos principas, nes tai mūsų visuomenės pagrindas.

Vita Šulskytė, Tarnybos direktoriaus pavaduotoja, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas, susirinkusiesiems priminė, jog po praėjusiais metais įvykusios reformos vaiko teisių apsaugos srityje, Tarnybos teritoriniai skyriai laikosi vieningos darbų praktikos ir puoselėja tas pačias vertybes.

„Mes visoje Lietuvoje taikome vienodus reagavimo į vaiko teisių pažeidimus standartus, vadovaujamės nulinės tolerancijos smurtui principu, o pagrindinė mūsų vertybė – vaiko balsas“, – teigė V. Šulskytė.

Pasak jos, vaiko teisių apsaugos specialistų ir teisėjų bendradarbiavimas yra abipusiai svarbus. Nors teisiminiuose procesuose iškyla tam tikrų iššūkių, anot V. Šulskytės, teisingas sprendimas atsiranda su patirtimi, o patirtis atsiranda iš neteisingų sprendimų. Direktorė linkėjo diskusijos dalyviams išgirsti vieniems kitus ir ieškoti konstruktyvių sprendimų.

Susitikime buvo aptarti ir probleminiai klausimai, kuriuos kėlė struktūrinių padalinių atstovai. Kalbėta, jog vaiko teisių apsaugos specialistų teikiamos išvados teismui turi būti parengtos laikantis vienodų standartų, atsižvelgiant į išklausytą vaiko nuomonę bei įvertinant vaiko ir tėvų poreikius. Tarnybos teisinės pagalbos ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vedėja Sandra Urbonienė priminė, jog siekiant geriausiai įvertinti vaiko interesus būtina įvertinti ir vaiko poreikius. Tad akcentuota, jog vaiko nuomonė itin svarbus aspektas, nes vertinant vaiko poreikius, reikia atsižvelgti į kelis kriterijus: sveikatą, saugumą, stabilumą, ugdymą, emocinę ir elgesio raidą, šeimos socialinius santykius.

Vaiko balso svarba buvo akcentuojama kiekvieno pranešėjo, pasisakiusio diskusijoje, kalboje. Tiek vaiko teisių gynėjai, tiek teismo atstovai sutarė, jog teisminiuose procesuose itin svarbu apsaugoti vaiką nuo nepageidaujamo streso, neigiamų emocijų, aplinkinių daromos įtakos.

Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Andželika Vežbavičiūtė pabrėžė, jog išklausant vaiko nuomonę, specialistai turi elgtis jautriai ir profesionaliai, stengtis sudaryti palankias sąlygas vaikui išsakyti savo mintis laisvai ir nevaržomai. Jos teigimu, esant ypatingiems nesutarimams šeimoje, būtų tikslingiau, jog vaiko nuomonę išklausytų teismo psichologas.

Alytaus apylinkės teismo Lazdijų rūmų teisėja Asta Vailionienė, pasidžiaugdama, jog šiandien jau niekas nebeabejoja Vaiko teisių konvencijos reikalingumu ir joje apibrėžtomis vaiko teisėmis, priminė kolegoms, kad imantis bet kokių veiksmų, liečiančių vaiką – svarbiausi vaiko interesai. Pasak teisėjos, vaiko pozicija turi būti ne tik žinoma – į ją turi būti ir atsižvelgta.