PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mama kalba2020 m. Liepos 8 d. 09:30

Vaikas pradeda lankyti vaikų darželį: ką verta žinoti kiekvienai mamai?

Vilnius

Pexels.com nuotr.

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


137696

Galima sakyti, kad lopšelį-darželį pradeda lankyti ne tik vaikas, bet ir tėvai. Kaip taisyklė, dažniausiai ir sunkiausiai adaptaciją išgyvena mama. Atsipalaidavusi, viduje rami mama suteiks ramybės ir savo vaikui, kuriam nauja aplinka ir tvarka taip pat atneša nemažai streso. Apie adaptaciją ir pasiruošimą lopšelio-darželio lankymui kalbėjomės su Šiaulių miesto psichologinės pagalbos tarnybos psichologe Sigute Kaušiuviene.

Vaiko pasiruošimas darželiui neturi tikslių kriterijų ar amžiaus tarpsnio. Tai labai priklauso nuo vaiko asmenybės, charakterio bruožų. Vaikas pasiruošęs eiti į darželį tada, kai vystosi jo socialiniai įgūdžiai, kai jis reaguoja į kitus vaikus ir yra sumažėjęs prieraišumas prie tėvų.

„Kai nusprendžiame vaiką leisti į darželį, pirmiausia su ta mintimi turi apsiprasti tėveliai, o tada palengva naujai patirčiai jie turi paruošti ir savo atžalą. Paaiškinti, kas tai yra darželis, kad vaikas ten susitiks draugų, su jais žais, bet šalia nebus tėvų. Jeigu iš karto vaikas negali priimti šios informacijos, susierzina, vadinasi, reikia palaukti kurį laiką ir vėl kalbėtis apie tai. Jokiu būdu negąsdinti vaiko darželiu. Jeigu yra vyresnis vaikas, galima jo paklausti, ką žino apie darželį ir po jo pasisakymo papildyti trūkstamą informaciją. Ruošiant vaiką į darželį rekomenduojama nueiti į šią įstaigą, pasivaikščioti su vaiku, pabūti grupėje, tai suteikia geresnį įsivaizdavimą ir saugumą“, – tikina S. Kaušiuvienė.

Taip pat tėvai turėtų vaikus mokyti kasdieninio gyvenimo įgūdžių: nusiplauti rankas, pavalgyti, pagal amžių ir galimybes rengtis.

„Ašaros yra normali jausmų išraiška, į kurią tėvams reikėtų reaguoti natūraliai. Dažniausiai, tėvams išėjus, vaikai susidomi aplinka ir nustoja verkti. Jeigu tėvai daug dėmesio skiria atsiskyrimui ir ilgai nepalieka vaiko, vaikas įpranta gauti dėmesį verkdamas ir tokiu būdu susidaro „ydingas ratas“. Atsisveikinti su vaiku reikia, bet pats atsisveikinimo procesas turėtų būti trumpas“, – sako S. Kaušiuvienė.

Jei vaikas yra nedrąsus, gali sunkiau adaptuotis naujoje aplinkoje. „Tokius vaikus pirmomis dienomis rekomenduojama palikti tik porai valandų, paskui – pusdieniui, ir tik savaitei baigiantis – visai dienai. Išeinant visada reikėtų pasakyti kada ateisite jo pasiimti ir laikytis susitarimų. Niekada nepasilikti grupėje su vaiku, nes vaikas galvos, kad jo mama visą laiką turi būti kartu ir tikrai atsiras adaptacijos sunkumų“, – tikina psichologė.

Vaikai, kurie yra brandūs, drąsūs, žingeidūs, nuo pirmos dienos darželyje gali būti visą dieną.

„Jeigu mažylis gerai įsisavina socialinius įgūdžius (t. y. draugauja, dalinasi, tampa savarankiškesnis ir mažėja jausmas būti viso ko centru), galima sakyti, kad adaptuojasi puikiai.

Vaikų, kuriems sunkiau adaptuotis, tėvams rekomenduojama tiesiog daugiau bendradarbiauti su įstaigos pedagogais, personalu, jeigu reikia – specialistais“, – pataria Šiaulių miesto psichologinės pagalbos tarnybos psichologė Sigutė Kaušiuvienė.