PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Spalio 1 d. 08:00

Vaikas nepateko į darželį: kas kaltas?

Šiauliai

Marisa Howenstine nuotr.

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


54151

Redakciją pasiekė Šiaulių r. gyvenančios mamos skundas – į darželį nepriimamas jos keturmetis sūnus. Moteris įtaria, kad darželio administracija mažylio kratosi todėl, kad šis netoleruoja pieno baltymo – vaikui reikia sudaryti specialų meniu. Savivaldybės ir darželių atstovai teigia, kad problema visai kita. Į du rajono darželius šį rugsėjį netilpo per 60 vaikų.

Specialus valgiaraštis – per tris savaites

Šiaulių rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Judita Šertvytienė sako, kad mamos priekaištai nepagrįsti. Specialių mitybos poreikių turintys vaikai įstaigų vadovams tampa iššūkiu, tačiau jį įveikti privaloma.

„Greičiausiai įvyko nesusikalbėjimas. Tėvai turi atnešti gydytojo pažymą, kokio maisto netoleruoja jų vaikai, įstaigos dietistas sudaro valgiaraštį ir teikia jį Maisto ir veterinarijos tarnybai. Kartais gauna pastabų, atsižvelgiant į gydytojo rekomendacijas ir turimas žaliavas, tuomet pataiso“, – tvarką aiškina vedėja.

Tam, kad vaikui būtų sudarytas specialus valgiaraštis, prireikia ne mažiau kaip trijų savaičių. „Taip, procesas šiek tiek užtrunka. Kai kuriais atvejais mes neturime tam tikrų produktų. Pavyzdžiui, šiuo metu vienoje įstaigoje mama laukia, kol mes nupirksime reikiamų produktų, ir vaikui įdeda savo ruošto maisto“, – pasakoja J. Šertvytienė.

Į du rajono darželius netilpo per 60 vaikų

„Pagal naujas tvarkas, rajono tvarką, vaikai, netoleruojantys tam tikrų maisto produktų, privalo būti priimami į darželį ir jiems turi būti sudaromi atskiri meniu, maistas ruošiamas be kryžminės taršos ir pan. Tai galiu garantuoti“, – vedėjai antrina Šiaulių r. Kairių lopšelio-darželio „Spindulėlis“ direktorė Dalia Gricienė.

Jos vadovaujamoje įstaigoje vaikų, netoleruojančių pieno baltymo ar kitų alergenų, šiuo metu nėra. „Bet jei toks vaikas ateitų, mes tikrai nepasakytume jam „Ne“. Aišku, jeigu jis prieitų – čia kitas niuansas. Mūsų darželis perpildytas. Rugsėjo 1-osios duomenimis, esame nesutalpinę 22 vaikų. Labai daug vaikų laukia eilėje“, – pažymi D. Gricienė.

ryan-fields-nuotr-328391-unsplash.jpg

Perpildytas ir Šiaulių r. Ginkūnų lopšelis-darželis. Jo direktorė Elvyra Venckutė teigia, kad šįmet į darželį nepateko apie 40 vaikų. „Savivaldybėje rengiamas projektas dėl mūsų plėtros – dviem grupėms ir salei“, – priduria direktorė.

E. Venckutė pasakoja, kad visi vaikai į darželį priimami pagal elektroninę tvarką, todėl vaiko toleruojamas ar netoleruojamas maistas priėmimui jokios įtakos neturi.

„Apie tai sužinome tada, kai vaikas jau priimtas, kai tėvai atneša pažymą. Šiuo metu darželyje turime tris vaikus, kuriems yra pritaikytas specialus maitinimas. Žinote, šįmet tie valgiaraščiai taip keičiasi... Mes turėjome paruošti naują maitinimą visiems vaikams ir prie jo dar priderinti valgiaraštį tiems, kurie netoleruoja tam tikrų produktų. Buvo ypač sunku“, – sako D. Gricienė.

Per trejus metus – 17 naujų darželinukų grupių

Anot Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos, būtent „Spindulėlio“ ir Ginkūnų lopšeliuose-darželiuose susidaro didžiausios eilės Šiaulių rajone. Ne visi vaikai patenka ir į darželius Kuršėnuose, nors 2016 m. Kuršėnų Pavenčių mokykloje-daugiafunkciame centre atidaryta viena visos dienos ugdymo grupė (ugdymas trunka 10,5 val.), 2017 m. – dar viena tokia pat grupė ir viena grupė Kuršėnų lopšelyje-darželyje „Nykštukas“.

„Duomenis nuolat stebime ir yra sprendžiami vaikų ugdymo klausimai. Savivaldybė kasmet įsteigia naujų visos dienos ugdymo grupių. Nuo šių metų rugsėjo 1-osios tokios grupės pradėjo veikti Bazilionų mokykloje-daugiafunkciame centre, Drąsučių, Šakynos ir Šilėnų mokyklose. Per pastaruosius trejus metus savivaldybėje įsteigta 17 naujų grupių ikimokyklinio amžiaus vaikams. Savivaldybė taip pat rengia Ginkūnų lopšelio-darželio plėtros planą. 2016 m. priešmokyklinio amžiaus vaikai iš Ginkūnų lopšelio-darželio buvo perkelti ugdyti į Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų mokyklą, įkuriant visos dienos grupę. 2017 m. šioje mokykloje atidaryta dar viena tokia pat grupė“, – vardija J. Šertvytienė.

Specialisto komentaras: Maisto netoleravimas ir alergija – dažnos šeimos problema

Plačiau apie maisto netoleravimą ir tyrimus pasakoja „SYNLAB Lietuva“ medicinos laboratorijos medicinos biologė Aistė Baltrušaitytė:

synlab-kraujo-paemimas.jpg

– Pieno produktuose gausu baltymų, kurių vaikas gali netoleruoti arba būti jiems alergiškas. Jeigu vaikui nustatyta I tipo alergija pienui, pavartojus pieno produktų, gali ištikti anafilaksinis šokas. Jeigu vaikui nustatytas pieno netoleravimas (lėtesnė organizmo jautrumo reakcija), ilgainiui vartojant pieno produktų, sutrinka virškinimas, kamuoja pilvo diegliai, viduriavimas, silpnumo jausmas, odos bėrimai, gali sutrikti apetitas.

Kokių produktų reikėtų vengti ar atsisakyti, nusprendžiama, tik atlikus tyrimus. Pavyzdžiui, jeigu vaikas yra alergiškas arba netoleruoja karvės pieno, galbūt galės pakeisti juos kitų galvijų arba augalinių (sojos, kokosų) produktų pienu.

„SYNLAB Lietuva“ laboratorijoje pacientai gali rinktis iš keturių maisto netoleravimo tyrimų, kurie skiriasi savo produktų sąrašu: 59, 108, 176 ir 216 maisto produktų ir priedų. Tyrimai atliekami kiekvieną darbo dieną, rezultatai pateikiami per 1–2 dienas nuo tyrimo patekimo į laboratoriją. Svarbu paminėti, kad tyrimai yra tinkami visoms amžiaus grupėms.

Be šių tyrimų, laboratorija atlieka ir laktozės (pieno cukraus), glitimo (grūdinių kultūrų baltymo) ir kitų maisto-įkvepiamų alergenų tyrimus.

synlab-logo.jpg

„SYNLAB Lietuva“ laboratorija Šiauliuose įsikūrusi adresu Tilžės g. 11.

Tel. (8 41) 417 794

Mob. 8 618 33 716

Darbo dienomis: 8.00–16.45

www.synlab.lt

Reklama