Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Asmeninio archyvo nuotr.
Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt
Visi pirmieji kartai, kai vaikas kažką išmoksta, tėvams sukelia ne tik džiaugsmą, bet ir rūpestį. Dažniausiai ir aplinkiniai negaili patarimų arba pastabų. „Atremk į pagalvę, juk matai, nori atsisėsti“, „Oooo, jau nugarytei pakenkei taip nešiodama“, „Neleisk vaikui sėstis, stumk atgal“… Visi šie prašalaičių patarimai stumia tėvus į neviltį. Tad ką verta žinoti, jei jūsų vaikas jau pasirengęs mokytis sėdėti? Į populiariausius tėvų klausimus atsako kineziterapeutė Ernesta Godliauskienė.
1. Kada vaikai pradeda sėstis? Kokie požymiai, kad vaikas pasiruošęs?
Dažniausiai kūdikį pradedame sodinti nuo 5,5–6 mėn. Šio laikotarpio metu mažyliai atsisėda dviem būdais – pavirsdami ant šono ir atsistumdami nuo žemės su ranka arba iš keturpėsčios padėties. Tėveliai, kurie džiaugiasi, kad jų mažyliai patys atsisėda gultuke arba traukdamiesi įsikibę į tėvų pirštus, turėtų žinoti,k tai nėra laikoma atsisėdimu. Vaikai išmoksta tiesiai atsisėsti tik apie trečius gyvenimo metus, kuomet pilnai sustiprėja pilvo raumenys. Pradėti sodinti kūdikėlius galima jeigu:
sugeba apsiversti nuo nugaros ant pilvo ir atgal;
geba abi kojas pritraukti prie burnytės;
gulint ant pilvo pavyksta pakelti galvą, žvalgytis ir pasikelti ant ištiestų rankų;
pasodintas sėdi tiesiai ir gerai koordinuoja galvos judesius.
Nereikia sunerimti, jei suėjus 5,5–6 mėnesiams kūdikis nesėdi stabiliai ir pats neatsisėda. Jei raida vystosi sklandžiai, šiam judesiui išlavinti kūdikis turi laiko ir paprastai 9–10 mėnesį sėdėjimas stabilizuojasi, kūdikis atsisėda bei sėdi stabiliai. Tuo tarpu 7–8 mėnesiais kūdikis mokosi iš padėties ant keturių pereiti į sėdimą padėtį, tačiau sėdėjimas dar gali būti nepakankamai stabilus.
Kodėl nerekomenduojama kūdikio sodinti anksčiau?
Kūdikiui gulint ant pilvo formuojasi jo kaklinis stuburo linkis, kai pradeda sėdėti – formuojasi krūtininis stuburo linkis, o kai kūdikis savarankiškai stovi – juosmens stuburo linkis. Sodinimas anksčiau laiko gali iššaukti laikysenos pakitimus vėlesniame amžiuje. Svarbiausia suprasti, kad tai ne lenktynės, jeigu kūdikis vieno ar kito veiksmo neatlieka, pirmiausia rekomenduoju kreiptis į specialistus, kurie apmokys taisyklingų judesių atlikimo ir tik tuomet pradėkite kūdikį mokinti sėdėti ir atsisėsti.
2. Kada susirūpinti, kad vaikui reikia pagalbos? Kada kreiptis į kineziterapeutą?
Jei kūdikis yra pasiruošęs (maždaug nuo 5,5–6 mėn.) pradėkite sodinti kūdikį. Tėveliai, mėginantys sodinti kūdikį, gali susidurti su tam tikrais sunkumais, jei kūdikis:
nesiverčia nuo nugaros ant pilvo ir atvirkščiai;
negeba pasėdėti bent kelias sekundes remdamasis delnais į pagrindą;
neišguli ant šono;
pasodintas nesiremia rankomis į priekį arba į šonus ir verčiasi atgal;
kojas ar rankas laiko įtemptas;
prastai kontroliuoja galvą;
neišguli ant pilvo savarankiškai laikydamas galvą minimaliai 20 min.;
neatsikelia ant ištiestų rankyčių;
nesisuka aplink savo ašį.
Šie požymiai nurodo, kad kūdikis nėra visiškai pasiruošęs mokintis sėdėti ir atsisėsti, todėl jei pastebite bent kelis iš šių požymių kūdikiui sulaukus 5,5–6 mėnesių amžiaus, rekomenduoju pasikonsultuoti su kineziterapeutu.
3. Tėvai dažnai paremia kūdikius pagalve ar naudoja „Babybjorn“ kėdutes, ar jos nekenksmingos stuburui?
Kaip ir visi daiktai, šis taip pat turi privalumų ir trūkumų, apie kuriuos privalu žinoti. Gultukai yra skirti naudoti nuo gimimo ir dažnai yra įtraukiami į privalomų ir praktiškų daiktų sąrašą, kuriais labai džiaugiasi ir būtinai pasirūpina kūdikio susilaukę tėveliai. Dažniausiai nurodoma pagrindinis gultuko naudojimo nauda – jo dėka įgaunamas neįkainojamas laikas atsipūsti bent kelis kartus per dieną. Vis dėlto, norėčiau atkreipti dėmesį, jog ši priemonė dažnai naudojama nesilaikant rekomendacijų, t. y. kūdikis guli gultuke per anksti (jis gali būti naudojamas ne anksčiau 2 – 3 mėn. kuomet kūdikis jau laiko galvą), per ilgą laiko tarpą (nepertraukiamai gulima ilgiau nei 15 – 30 min., o per dieną iš viso ilgiau nei 2 val.) ir kartais net miega jame. Turiu pabrėžti ir tai, jog neteisingai naudojama priemonė gali sukelti nemažai žalos vaiko sveikatai. Labai dažnai stebiu vaikus gultukuose, kurie turi „supimo” funkciją. Tėveliai džiūgauja: „šaunuolis išmoko siūbuoti”, „koks stiprus” ir panašiai, o aš galiu drąsiai teigti, kad džiaugtis nėra kuo. Ypatingai išgirtieji bei plačiausiai parduodami yra „BabyBjorn“ gultukai su spyruokliuojančia dalimi. Deja, tokio tipo gultukai kūdikiui sukelia hiperstimuliaciją (per didelę stimuliaciją).
Be to, nuo pat gimimo ir nuolat vaiką laikant gultuke, ateityje gali kilti stuburo formavimosi problemų laikysenos sutrikimų, moksliniuose šaltiniuose taip pat nurodomos ir kitos dėl neteisingo gultuko naudojimo galimos pasekmės:
dėl dažnos gulimos padėties atsiranda plokščios, išgulėtos vietos galvoje;
vaikas gali turėti įvairių emocinių nestabilumų bei sutrikimų;
hiperaktyvumas;
didesnis irzlumas;
elgesio sutrikimai;
ypač dažnai stebimas sukrėsto kūdikio sindromas (kuris vaikui pasireiškia antrus gyvenimo metus);
bėgant laikui toks vaikas ieškos būdų save stimuliuoti.
Kaip atrodo vėlesnis stimuliavimas:
rankų, pirštų čiulpimas esant vyresniems, nei 1,5 metų vaikams;
dažnas kūno trūkčiojimas;
vis dažniau suspausti kumščiai.
Gultukas nėra priešas, tačiau draugu jo vadinti taip pat neturėtume. Gultukas turi būti naudojamas tik kaip kelių valandų per dieną pagalbininkas mamoms – pietaujant, tvarkant namus, gaminant valgį ar maudantis duše. Naujovės yra gerai, tačiau niekas neatstos geriausio aktyvaus kūdikio vystymosi laiko ant kieto pagrindo ar manieže, kuris pravers mokantis verstis, sėdėti, šliaužti, ropoti ir eiti bei neskatins raidos atitolimo nuo normų.
4. Ar mankštelės padeda vaikams anksčiau atsisėsti savarankiškai?
Mankšta reikalinga kiekvienam vaikui, nesvarbu ar vaikas turi sutrikimų, ar neturi, nes judesių pagalba vaikai sąveikauja su aplinka, mokosi įvairių judesių, tarp jų ir sėdėjimo, ir aktyvaus atsisėdimo. Tiesa, anksčiau atsisėsti nėra tikslinga, kur kas svarbiau stebėti kūdikio raidos etapų palaipsniškumą ir išmokti sėdėti bei atsisėti tuomet, kuomet kūdikis yra išmokęs atlikti iki tol labai svarbius judesius, kurie padeda paruošti stuburą ir atitinkamas raumenų grupes.
116313418-836347006899059-7899547866598172969-n.jpg