PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2024 m. Rugsėjo 25 d. 08:35

V. Zelenskis ragino JT Saugumo Tarybą priversti Rusiją siekti taikos

Pasaulis

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. / Facebook

Viljama SudikienėŠaltinis: ELTA


320347

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino sąjungininkes priversti Rusiją siekti taikos. Jis tai sakė antradienį per Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos posėdį karui Ukrainoje aptarti.

V. Zelenskis skeptiškai vertino derybas su Rusija siekiant užbaigti 2022 m. vasarį pradėtą plataus masto Maskvos invaziją į Ukrainą. Rusija „vykdo tarptautinį nusikaltimą“, sakė V. Zelenskis per susitikimą Niujorke, surengtą platesnės JT Generalinės Asamblėjos kuluaruose. „Štai kodėl šio karo negalima užbaigti derybomis. Reikia imtis veiksmų“, – sakė jis ir pridūrė, kad „nuo pat pirmos šio karo sekundės Rusija darė tai, ko pagal JT chartiją niekaip negalima pateisinti“.

„Putinas sulaužė tiek daug tarptautinių normų ir taisyklių, kad pats nesustos, Rusiją galima tik priversti siekti taikos, būtent to ir reikia“, – tęsė V. Zelenskis.

Jis sakė, kad Ukraina iškovos pergalę ir visiškai atmuš įsibrovėlius iš Rusijos. „Ir tai atsitiks ne dėl to, jog kas nors pavargo nuo karo ar susitarė su Putinu dėl kokių nors mainų. Rusijos karas prieš Ukrainą baigsis, nes suveiks JT Chartija. Ji turi suveikti. Ukrainiečių teisė į savigyną turi būti įtvirtinta“, – sakė jis.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas paragino imtis griežtesnių veiksmų prieš tuos, kurie remia Rusiją. „Greičiausias kelias pirmyn – tiesiog sustabdyti tuos, kurie įgalina ir maitina Putino agresiją“, – per susitikimą sakė A. Blinkenas, raginęs siekti „teisingos taikos ir paisyti JT Chartijos principų“.

Aukščiausias JAV diplomatas pabrėžė, kad kuo labiau Rusija kliaunasi Šiaurės Korėjos ir Irano parama, tuo daugiau šios šalys gauna iš V. Putino mainais. Kuo daugiau V. Putinas duoda Pchenjanui ir Teheranui, tuo labiau jis didina grėsmes taikai ir saugumui ne tik Europoje, bet ir Indijos ir Ramiojo vandenyno regione, Artimuosiuose Rytuose ir visame pasaulyje. A. Blinkenas paminėjo ir Kiniją, padedančią Rusijai išlaikyti karo mašiną.

Kinijos užsienio reikalų ministras Wang Yi pabrėžė Pekino neutralumą. Jis sakė, kad ne Kinija sukūrė krizę Ukrainoje ir ji nėra dalyvaujanti šalis, ragino Saugumo Tarybą daugiau dirbti siekiant taikos derybų. „Svarbiausias prioritetas yra laikytis trijų principų: neplėsti mūšio lauko, neeskaluoti kovų ir neprovokuoti jokios šalies“, – sakė Wang Yi.

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock paragino baigti karą „teisinga ir ilgalaike“ taika.

„Taika reiškia, kad būtų garantuotas Ukrainos, kaip laisvos ir nepriklausomos šalies, egzistavimas. Tai reiškia saugumo garantijas“, – sakė ministrė.

Ukraina turi būti tikra, kad kovų pabaiga nereikš Rusijos pasirengimo dar vienam karui, sakė A. Baerbock. Ji pabrėžė, jog tai liečia ne tik Ukrainą, bet Moldovą ir Lenkiją, taika turi būti „teisinga ir ilgalaikė“.