Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Gailė Jaruševičiūtė-MockuvienėŠaltinis: ELTA
„Turime prisiminti mūsų tautų istoriją, kad tik bendri veiksmai gali užtikrinti mūsų šalių laisvę, laisvę nuo Rusijos agresijos. Šiandieną mes turime koncentruoti visą potencialą į Ukrainos ir kiekvienos tautos turinčios sieną su Rusija laisvės gynybą“, – po Vilniuje vykusio Trijų jūrų iniciatyvos susitikimo surengtoje spaudos konferencijoje teigė V. Zelenskis.
„Reikia atminti, kad Putinas gali neapsiriboti vien tik mūsų žeme“, – pabrėžė jis.
Ukrainos prezidentas akcentavo ir oro gynybos svarbą kovojant su Rusijos agresija.
„Oro gynybos sistemos yra labai svarbios. Putinas bando sunaikinti mūsų energetikos infrastruktūrą, jis taikosi į civilius, jis nori žudyti civilius ir tuos ketinimus mums reikia sustabdyti“, – sakė Ukrainos prezidentas.
V. Zelenskis taip pat pabrėžė valstybių sąjungininkių įsipareigojimų vykdymo svarbą.
„Labai svarbu, kad kiekvienas partneris išpildytų savo pažadus ir įsipareigojimus, susijusius su ginkluote ir amunicija. Ir mūsų susitarimai dėl bendros ginklų gynybos yra labai svarbūs. Rusija mums smogia kiekvieną dieną ir kiekvieną dieną ukrainiečiai kovoja fronto linijoje“, – sakė Ukrainos vadovas.
„Ir labai dėkoju lyderiams, kurie supranta viso šito reikalo svarbą. Mes turime negaišti laiko. Turime stiprinti savo pajėgas, savo ginkluotę. Visą tai mes ir aptarėme šio viršūnių susitikimo metu“, – pridūrė jis.
Jis vylėsi, kad birželio mėnesį jau bus pradėtos derybos dėl Ukrainos narystės Europos Sąjungoje (ES).
„Birželio mėnesį bus tinkamas metas pradėti derybas dėl stojimo į ES. Ukrainai reikia signalo, nereikia leisti galvoti, kad ES yra silpna“, – sakė ji.
V. Zelenskis taip pat akcentavo Ukrainos narystės NATO svarbą.
„Putinas nori mus sunaikinti, jis nori iš tikrųjų sunaikinti Ukrainą ir pavergti kitas šalis. Mūsų saugumui nėra kitų alternatyvų. Mums reikia patekimo į Aljansą. Ukraina ir mūsų gyventojai, mūsų kovotojai to nusipelno“, – pabrėžė jis.
Vilniuje viešintis Ukrainos prezidentas taip pat pakartojo jau ne kartą išsakytą savo padėką Lietuvos žmonėms.
„Aš norėčiau padėkoti Lietuvos žmonėms, visiems Vilniečiams, visiems kitų miestų gyventojams už paramą nuo pat pirmos dienos. Mes Ukrainoje tikrai jaučiame, kaip jūs mumis tikite ir norite mūsų pergalės“, – sakė V. Zelenskis.
„Mes galime nugalėti Rusijos terorą, mes galime visi kartu to siekti“, – akcentavo Ukrainos prezidentas.
Įvardijo oro gynybos sistemų „Patriot“ poreikį: mums jų nereikės amžinai
Kalbėdamas apie karinės paramos poreikius, V. Zelenskis pažymėjo, jog karo pradžioje ukrainiečiams reikėjo įvairios vakarietiškos ginkluotės.
Visgi, akcentavo jis, ilgainiui Ukraina ėmė ir pati gaminti trūkstamą artileriją, dronus.
„Tačiau to nepakanka, nes Rusija iš esmės atakuoja viską. Todėl visais atžvilgiais mums riekia paramos. Šiandien iškėliau šį klausimą, diskutuojant su partneriais“, – pakartojo jis.
Tuo metu, klausiamas apie oro gynybos sistemas „Patriot“, V. Zelenskis teigė, jog Ukrainai jų „nereiks amžinai“.
„Neturime oro gynybų sistemų. Savos gamybos, tokių kaip „Patriot“, neturime. Tiesiog neturime“, – kalbėjo V. Zelenskis.
„Mums nereikės „Patriot“ sistemų amžinai. Mes patys galėsime pasigaminti savų sistemų. Bet dabar norime saugoti žmonių gyvybes ir norime, kad partneriai mums padėtų“, – apibendrino jis.
Ketvirtadienį Vilniuje vyksta Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikimas bei verslo forumas, kuriame tikimasi sulaukti dešimties užsienio valstybių vadovų. Į renginį atvyko ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Trijų jūrų iniciatyva siekiama skatinti spartesnį Baltijos, Juodosios ir Adrijos jūrų regiono vystymąsi ir bendradarbiavimą, didinant dalyvaujančių šalių tarpusavio ryšius transporto, energetikos ir skaitmenizacijos srityse. Taip pat norima stiprinti ES sanglaudą bei transatlantinius ES ir JAV ryšius.
Trijų jūrų iniciatyva jungia trylika ES valstybių narių: Austriją, Bulgariją, Kroatiją, Čekiją, Estiją, Vengriją, Latviją, Lietuvą, Lenkiją, Rumuniją, Slovakiją, Slovėniją ir Graikiją. Iniciatyvos strateginės partnerės – JAV, Vokietija ir Europos Komisija.
Iniciatyvoje dalyvauja asocijuotosios šalys Ukraina ir Moldova.