PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2020 m. Birželio 5 d. 11:16

V. Vasiliauskas: ekonominis nuosmukis šiemet pralenks 2008 metus

Vilnius

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


133612

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas teigė, kad ekonominis nuosmukis bus didesnis nei 2008 metais.

„Aplinka tokia, kad COVID-19 įtakoje ekonominis nuosmukis šiemet bus turbūt didžiausias naujųjų laikų istorijoje, pralenkiantis 2008 metų šokus“, – penktadienį, pristatydamas naujausias Lietuvos banko ekonomikos prognozes, teigė V. Vasiliauskas.

Anot Lietuvos banko, mažesnį nuosmukį leidžia prognozuoti palyginti geras pirmo ketvirčio BVP rezultatas (+2,4 proc.), ne toks didelis, kaip manyta, prekybos (-14 proc.) ir pramonės (-12,5 proc.) nuosmukis balandį, kuris, tikėtina, bus prasčiausias mėnuo šalies ekonomikai.

Bazinis scenarijus pagrįstas prielaida, kad griežto karantino priemonės atšaukiamos gegužę, o paklausa ir ekonomika atsigauna palyginti lėtai.

Numatoma, kad dėl pandemijos poveikio nedarbo lygis šiemet išaugs ir sieks 11,9 proc., vidutinis darbo užmokestis sumažės 2,6 proc., o infliacija sudarys 0,6 proc.

Kitąmet, pagal bazinį scenarijų, nedarbo lygis turėtų siekti 8,8 proc., darbo užmokestis augti 2 proc., o infliacija sieks 0,9 proc. Realusis BVP, pagal šį scenarijų, kitąmet turėtų augti 8,3 proc.

Pagal palankųjį scenarijų numatoma, kad BVP smuks 7 proc., remiantis prielaida, jog viruso protrūkis pasaulyje suvaldomas gana greitai, o pasaulio ir Lietuvos ekonomika laipsniškai grįžta į vėžes be didelių neigiamų ilgalaikių padarinių.

Atšiauriojo scenarijaus atveju BVP sumažėtų 17 proc. Daroma prielaida, kad viruso plitimo pasaulyje nepavyksta suvaldyti iki tol, kol nėra išrandamos medicininės priemonės kovai su šiuo virusu.

Lietuvos banko duomenimis, per 10 savaičių nuo karantino įvedimo naujų būsto paskolų srautas sumažėjo 30 proc., vartojimo ir kitų paskolų – 37 proc., paskolų verslui – 17 proc. Vis dėlto paskolų paklausa jau normalizuojasi, o gegužę, palyginti su balandžiu, skolinimo tempas padidėjo apie 18 proc.

Euro zonos ekonomika turėtų susitraukti 8,7 proc. punkto.

ELTA