PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Kovo 28 d. 07:49

V. Putinas tvirtina, kad jo pajėgos turi „strateginę iniciatyvą“ visoje fronto linijoje (papildyta)

Pasaulis

Vladimiras Putinas. / Scanpix

EtapliusŠaltinis: BNS


352775

Rusijos pajėgos turi „strateginę iniciatyvą“ visoje Ukrainos fronto linijoje, penktadienį pareiškė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Rusija šiuo metu tiesiogiai derasi su Jungtinėmis Valstijomis, kurios tarpininkauja dėl paliaubų tarp Maskvos ir Kyjivo daugiau nei trejus metus tęsiantis kovoms, o Europos šalys susitiko su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, kad susitartų dėl suderintos politikos.

Ukraina baiminasi, kad gali būti priversta sutikti su galutiniu taikos susitarimu Maskvai palankiomis sąlygomis, jei praras savo svarbiausio rėmėjo paramą.

V. Putinas paragino savo karius stiprinti savo pranašumą mūšio lauke ir intensyvinti puolimą, nors, anot jo, Maskva nutraukė smūgius Ukrainos energetikos objektams.

„Mūsų pajėgos turi strateginę iniciatyvą visoje fronto linijoje. (...) Yra priežasčių manyti, kad mes juos pribaigsime“, – sakė V. Putinas per kelionę į šiaurės vakarinį Murmansko miestą ir pridūrė, kad „patys Ukrainos žmonės turėtų suprasti, kas vyksta“.

„Mes pamažu, ne taip greitai, kaip kai kas norėtų, bet vis dėlto atkakliai ir užtikrintai judame link visų specialiosios operacijos pradžioje iškeltų tikslų“, – pridūrė Kremliaus vadovas, vartodamas savo terminą karui apibūdinti.

Jis taip pat iškėlė „pereinamojo laikotarpio administracijos“ Ukrainoje idėją.

„Mes, žinoma, galėtume aptarti su Jungtinėmis Valstijomis, netgi su Europos šalimis ir, žinoma, su savo partneriais ir draugais, globojant JT, galimybę įsteigti pereinamojo laikotarpio administraciją Ukrainoje“, – sakė V. Putinas.

„Dėl ko? Surengti demokratinius prezidento rinkimus, po kurių į valdžią ateitų kompetentinga valdžia, turinti žmonių pasitikėjimą, o tada pradėti derybas su šia valdžia dėl taikos sutarties ir pasirašyti teisėtus dokumentus“, – sakė jis.

Pagal Ukrainos įstatymus rinkimai negali vykti karo padėties ir karinio konflikto metu, o visi pagrindiniai V. Zelenskio oponentai šalyje teigė, kad rinkimai turėtų būti surengti tik pasibaigus karui.

Rusijos vadovas pridūrė, kad pereinamojo laikotarpio administracijos idėja „jau ne kartą buvo panaudota“ pagal Jungtinių Tautų sistemą, primindamas 1999 metų Rytų Timoro atvejį.

Maskva ne kartą abejojo V. Zelenskio, kaip Ukrainos prezidento, „teisėtumu“ po to, kai 2024-ųjų gegužę baigėsi jo pradinė penkerių metų kadencija.

Pirmosiomis 2022-aisiais pradėto puolimo dienomis V. Putinas viešai paragino Ukrainos generolus nuversti V. Zelenskį, kurį be įrodymų ne kartą apšmeižė kaip neonacį ir priklausomą nuo narkotikų.

Jo pareiškimai nuskambėjo po to, kai ketvirtadienį Paryžiuje įvyko Ukrainos sąjungininkų Europoje susitikimas su V. Zelenskiu.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas po aukščiausiojo lygio susitikimo sakė, kad Prancūzija ir Britanija vadovaus planams dėl „užtikrinimo pajėgų“ Ukrainoje, kai bus nutrauktos kovos.

Jis pabrėžė, kad tokių pajėgų nariai nebus taikdariai, dislokuoti fronte, ir nebus koks nors Ukrainos kariuomenės pakaitalas.

#VLADIMIRAS PUTINAS#KARAS#UKRAINA#RUSIJA