PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2022 m. Kovo 11 d. 00:12

V. Putinas: sankcijos sutrikdys maisto ir energijos šaltinių rinkas

Pasaulis

Youtube stop kadras.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


208422

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį perspėjo, kad Vakarų baudžiamieji veiksmai prieš Maskvą dėl šios karinio įsiveržimo į Ukrainą destabilizuos pasaulines energijos šaltinių ir maisto produktų rinkas, taip pat tikino, kad jo šalis po šios krizės taps dar stipresnė.

V. Putinas vasario 24 dieną pradėjo „specialiąją karinę operaciją“ Ukrainoje, į kurią Vakarai atsakė beprecedente sankcijų banga, o tarptautinės kompanijos masiškai pradėjo trauktis iš Rusijos.

Tačiau ketvirtadienį V. Putinas nesureikšmino plataus masto sankcijų ir teigė, kad Maskva ras būda „prisitaikyti“.

Kalbėdamas per televizijos transliuotą vyriausybės posėdį Maskvos karo prieš Ukrainą 15-ą dieną V. Putinas sakė, kad Vakarų sankcijos Maskvai pradeda neigiamai veikti pačias Jungtines Valstijas ir Europą.

„Pas juos kainos kyla, bet tai – ne mūsų kaltė. Tai jų pačių apsiskaičiavimo rezultatas. Nereikia kaltinti mūsų“, – kalbėjo Kremliaus vadovas.

69 metų V. Putinas sakė, kad Maskva toliau eksportuoja naftą ir dujas, taip pat per konflikto krečiamą Ukrainą, o dėl staigiai augančių energijos kainų kaltino Vakarus.

„Jie liepia savo gyventojams susiveržti diržus, šilčiau rengtis“, – aiškino jis.

V. Putinas pareiškė, kad Rusija „laikosi visų savo įsipareigojimų, susijusių su energijos išteklių tiekimu“.

Kremliaus vadovas šaipėsi iš Vakarų dėl, anot jo, šių šalių pastangų pasirašyti sutartis dėl energijos išteklių tiekimo su tokiomis savo priešininkėmis kaip Iranas ar Venesuela.

Jis taip pat perspėjo, kad Vakarų baudžiamosios priemonės gali lemti didelį maisto kainų augimą, nes Rusija yra viena trąšų gamybos pasaulinių lyderių.

„Jeiku jie toliau kurs kliūtis mūsų tiekiamų [trąšų] prekių finansavimui ir logistikai, kainos didės, ir tai paveiks galutinį produktą – maisto produktus“, – aiškino jis.

Europoje naftos ir dujų didmeninės kainos šią savaitę šovė į rekordines ar beveik rekordines aukštumas, baiminantis, kad gali sutrikti tiekimas dėl V. Putino sprendimo vasario 24 dieną pasiųsti į Ukrainą dešimtis tūkstančių karių.

JAV ir Jungtinė Karalystė šią savaitę paskelbė atsisakančios rusiškų energijos išteklių importo dėl, anot Maskvos, „specialiosios karinės operacijos“, ir tai dar labiau paskatino kainų augimą.

„Prisitaikysime“

Rusijos lyderis taip pat stengėsi nuramint savo šalies žmones, tvyrant nerimui dėl galimo maisto ir vaistų stygiaus.

Jis pripažino, kad rusai gali nerimauti dėl tiekimo trikdžių, bet tvirtino, kad nėra nieko, ko Kremlius nepajėgtų išspręsti.

„Aišku, kad tokiais momentais žmonių poreikis kai kurių kategorijų prekėms visuomet didėja, bet neabejojame, kad šias problemas išspręsime laiku ir ramiai, o žmonės palaipsniui ras būdų“, – teigė V. Putinas.

Jis sakė tikįs, kad Rusijos žmonės „supras, kad nėra reikalų, kurių mes negalime išspręsti – jie tiesiog neegzistuoja“.

Autokratinis lyderis argumentavo, kad dabartinė krizė šalį padarys stipresnę.

„Galų gale, visa tai ves prie mūsų didesnės nepriklausomybės, autonomijos ir suvereniteto“, – sakė V. Putinas.

V. Putinas, buvęs sovietinės KGB karininkas, sakė, kad Maskvos patirtis Šaltojo karo metais padės Rusijai prisitaikyti, ir teigė, kad Rusija „visuomet“ gyveno sankcijų sąlygomis.

„Šį laikotarpį įveiksime, – sakė jis ir paragino šalį „prisitaikyti prie naujos situacijos“.

V. Putinas taip pat sakė, kad šalyje pasilikę nedaugelis užsienio investuotojų turi būti „saugomi“.

„Rusijoje pasiliekančių ir Rusijoje dirbančių užsienio investuotojų ir kolegų teisės turi būti patikimai saugomos“, – jis sakė ministrams.

V. Putinas pradėjo įsiveržimą į Ukrainą, nors Vakarų šalys kelis mėnesius grasino beprecedentėmis sankcijomis, sužlugdysiančiomis Rusijos ekonomiką, jeigu Kremlius ryšis karui.

 

BNS