Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Gailė Jaruševičiūtė-MockuvienėŠaltinis: ELTA
„Lietuva yra ledlaužis pramušant paramą Ukrainai. (...) Ir tai mūsų broliai, mūsų sesės ukrainiečiai, patiriantys karo baisumus, labai jaučia, jie už tai yra labai dėkingi“, – Eltai teigė V. Čmilytė-Nielsen.
Ukrainoje apsilankiusi ir su prezidentu V. Zelenskiu bei kitais aukščiausiais šalies politikais susitikusi Seimo pirmininkė akcentuoja, kad Ukrainai artėjant išbandymų kupinai žiemai tokie vizitai yra ypač svarbūs.
„Būdami tuo ledlaužiu mes ir važiuojame tuo laiku, kai nuslūgsta vizitų dažnis, kai vėl artėja didesni išbandymai, kai artėja sunki žiema. Rusija ėmėsi labai kryptingai teroristinės taktikos, atakuoja civilinę infrastruktūrą, energetinę infrastruktūrą, siekia, kad Ukraina būtų tamsoje ir šaltyje“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.
„Ir čia būtent tokiomis aplinkybėmis Lietuvos palaikymas, draugiškų šalių palaikymas ir atvažiavimas į sostinę Kyjivą, parodymas Ukrainos žmonėms, kad jų sostinė yra europietiškos šalies sostinė, į kurią nuolat važiuoja delegacijos, kur vyksta normalus darbas, tai jiems yra labai svarbu“, – pridūrė ji.
Politikė pabrėžia, kad Lietuva Ukrainai yra pagrindinis partneris, į kurį šalis kreipiasi, kai tik reikia pagalbos.
„Ar mes pasaulio trendsetter‘iai, aš nežinau, nesiimsiu to komentuoti, bet kas man yra akivaizdu, kad mes esame bene pirmieji arba vieni iš pirmųjų, į kuriuos ukrainiečiai, kovojantys prieš Rusijos, prieš V. Putino režimą, kreipiasi, kuomet reikia pagalbos. Lietuvos parlamentas yra tas, kuris priėmė sprendimus dėl Rusijos paskelbimo teroristine valstybe, dėl nepripažinimo referendumų, dėl sankcijų Rusijai. Ir mes kaskart buvome vieni iš pirmųjų. Ir reikia įvertinti, kad tai yra labai svarbu ukrainiečiams, nes jie žino, kad gali mumis pasikliauti“, – akcentavo ji.
Nuogąstaujama, kad karas gali nuvarginti Vakarų europiečius
V. Čmilytė-Nielsen akcentuoja, kad Ukraina jau yra pasiekusi daug tarpinių pergalių. Visgi, anot jos, norint, kad Ukraina laimėtų šį karą – reikalinga nuolatinė ir labai didelė parama.
„Parama ginklais, politinė, diplomatinė, humanitarinė parama, viso to labai reikia. Čia svarbus mūsų indėlis kaip šalies, kuri nuolat ragina kitas, dažnai didesnes, bet labiau nutolusias nuo Ukrainos valstybes nenustoti remti Ukrainos, nes mes puikiai žinome – Rusijos imperijos ambicijos Ukrainoje nesibaigia, jos Ukrainoje tiktai prasideda. O hibridinis karas yra nukreiptas jau prieš visą Europą“, – sakė ji.
Seimo pirmininkė atkreipia dėmesį, kad šiuo metu ukrainiečiai labiausiai nuogąstauja dėl Vakarų nuovargio.
„Ukraina puikiai kovoja fronte. Dvasia kovos, kovos už savo dabartį, už savo ateitį, už savo laisvę, ji yra labai stipri. Tačiau, Ukrainoje nerimaujama ne dėl to, kad karas gali nuvarginti ne jų žmones, bet dėl to kad karas gali nuvarginti Vakarų europiečius. Kad tai gali tapti įprastas dalykas“, – sakė ji.
Vizito metu aptartas Ukrainos narystės ES klausimas, Specialaus tribunolo steigimas
V. Čmilytė-Nielsen akcentuoja, kad jos vizito Ukrainoje metu buvo nemažai kalbėta apie Ukrainos atstatymo klausimą, taip pat Ukrainos narystę Europos Sąjungoje (ES). Seimo pirmininkė akcentuoja, kad Ukrainos kelyje į ES Lietuvos parlamento parama ukrainiečiams yra ypač svarbi.
„Mes dalinamės nuolatos savo patirtimi, kurią sukaupėme patys. Tai Ukraina nepaisant to, kad kariauja, bet bando per rekordiškai trumpą laiką visus reikalavimus įgyvendinti ir čia svarbu, kad padėtume. Ir mes padedame labai daug“, – sakė ji.
Taip pat, pasak politikės, vizito metu didelis dėmesys buvo skiriamas ir Specialaus tribunolo steigimo klausimui, kurį Lietuva su kitomis Baltijos valstybėmis kelia ES lygmeniu.
„Lietuva yra viena iš tų šalių, kuri lyderiauja telkdama paramą Specialaus tribunolo įsteigimui, kuris siektų, kad įsigaliotų teisingumas ir kad karo nusikaltėliai būtų nubausti. Taip, tai nėra trumpas procesas, bet būtina aukų artimiesiems, visai Ukrainos tautai parodyti, kad bus atpildas karo nusikaltėliams. Nes tai, kas vykst, yra karo nusikaltimai ir jie vyksta kasdieną“, – pabrėžė Seimo pirmininkė.
„Visuotinė parama neprasideda nuo pirmosios dienos. Kažkas turi ateiti su iniciatyva, kažkas turi pradėti burti palaikymą. Ir dažnu atveju tai būna būtent Lietuva drauge su Latvija, Estija, Lenkija ir galbūt kitomis artimomis valstybėmis“, – taip pat pažymėjo ji.
ELTA primena, kad Seimo pirmininkei V. Čmilyte-Nielsen Ukrainos prezidentas V. Zelenskis penktadienį įteikė Ukrainos valstybinį apdovanojimą – Kunigaikščio Jaroslavo Išmintingojo II laipsnio ordiną. Šis apdovanojimas Ukrainoje besilankančiai Lietuvos politikei suteiktas už reikšmingus asmeninius nuopelnus stiprinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą, remiant Ukrainos valstybės suverenitetą ir teritorinį vientisumą bei populiarinant Ukrainos valstybę pasaulyje.