PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Rugpjūčio 4 d. 09:01

Užsikimšusių kanalizacijų „lobiai“ – nuo vištų iki paklodžių

Šiauliai

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


11168

Paskutinį liepos penktadienį vieno Ežero g. daugiabučio gyventojai pateko į spąstus. 7 val. ryto, kai didžioji dauguma šeimų prausiasi ir pusryčiauja, iš vandens čiaupų pasigirdo: „Pšššš“. Apie pusantros valandos be vandens dėl užsikimšusio kanalizacijos stovo likę gyventojai specialistų įspėti žinios, kuri naudinga visiems: kanalizacijos priešas – ir kokybiškas tualetinis popierius.

„Jau žinome, kokį kaimynai naudoja tualetinį popierių“

„Sveiki, gerbiami kaimynai, jums rašo 2-ojo buto savininkai ir šis laiškas skirtas tiems, kurie gyvena virš mūsų buto ir naudojasi tuo pačiu kanalizacijos stovu. Jei analogiška situacija pasikartos ateityje, kai mūsų nebus namuose ir nuotekos liesis į mūsų butą, žala bus didžiulė“, – tokio turinio laiškas po avarijos – užsikimšusio kanalizacijos stovo – pasiekė vieno Ežero g. namo gyventojus.

Laišką kaimynams į paš-to dėžutes sumėtę aplietojo buto šeimininkai labai prašo gyventojų nemesti į klozetą jokių kietų atliekų – sauskelnių, higieninių paketų, drėgnų servetėlių ir net sunkiau besiskaidančio tualetinio popieriaus.

„Nepasakosime, ko ir kiek iš buto išnešėme, bet jau žinome, kokį kaimynai naudoja tualetinį popierių“, – avarijos dieną liūdnai šmaikštavo buto šeimininkas, kuris su žmona visą penktadienį praleido gelbėdami savo butą nuo fekalijų.

Buto šeimininkai teigė, kad jei analogiška nelaimė nutiks ateityje, bus išsiaiškinta, kas yra kaltininkas, ir jam teks atlyginti aplieto buto šeimininkams patirtus nuostolius.

Kas kaltas?

Avarija pirmajame daugiabučio aukšte gyvenančio buto savininkus ištiko vos jiems atsibudus. Kai kaimynai pradėjo naudotis tualetu ir vonia, iš 2-ojo buto gyventojų klozeto ir dušo padėklo pasipylė visų aukščiau esančių butų fekalijos.

Buto šeimininkai puolė skambinti bendrijos pirmininkei. Ši užsuko vandenį visam daugiabučiui, parašė SMS žinutes visiems gyventojams, prašydama nenaudoti vandens, nesinaudoti tualetu ir iškvietė avarinę tarnybą.

Po pusvalandžio atvykę darbininkai nusileido į namo rūsį ir išvalė užsikimšusį stovą. Vanduo gyventojams vėl buvo pradėtas tiekti, tačiau visiems kilo klausimas: kodėl gi stovas, kuris nėra senas ir užrūdijęs, o neseniai pakeistas į plastikinį, vis tik užsikimšo?

„Seniau stovas buvo užsikimšęs nuo tualetinio popieriaus“, – aiškino bendrijos pirmininkė, o kiti daugiabučio gyventojai prisiminė atvejį, kaip jų name kilo bėda, kai į klozetą kažkoks „aborigenas“ buvo sukišęs paklodę.

Klozetas – gamtiniams reikalams, o ne gastronomijai

Avarines situacijas dėl užsikimšusios kanalizacijos daugiabučiuose, su kuriais sudarytos sutartys, likviduojančios bendrovės „Šiaulių būstas“ vadovė Roma Janušonienė sako stebinti net sezoninius kanalizacijų užsikimšimo atvejus. Pavasarį, kai šeimininkės valo sandėliukus, į klozetą supila pasenusius raugintus agurkus ir kt. O rudeniop, kai prasideda daržo gėrybių vakavimo sezonas, į klozetą keliauja įvairios konservavimo atliekos.

„Avarinė tarnyba visada pajunta, kada šeimininkės namuose padirbėjo – iškvietimų padaugėja. Virtos bulvės ir kitos maisto atliekos, keliaujančios į klozetą – nusikaltimas. Žaliosios atliekos turi keliauti į tam skirtus konteinerius. Klozetas skirtas tik gamtos reikalams, o ne gastronomijai“, – sako
R. Janušonienė.

Bendrovės vadovė patvirtina, kad kanalizacijos mūsų laikmečiu tikrai užsikemša nuo brangaus tualetinio popieriaus, nes „prabangus dabar – tikrai prabangus“.

„Pirkdami tualetinį popierių žmonės turėtų atkreipti dėmesį, ar ant pakuočių nurodyta, jog jo negalima mesti į klozetą, o galima tik į šiukšliadėžę. Dvigubas brangus tualetinis popierius – kanalizacijų peilis. Net valant kanalizacijas elektriniais trosais, popierius apsivynioja aplink juos, o jei pakliūva dar koks skuduras – viskas. Rimtas kanalizacijos užkimšimas, o pirmųjų aukštų gyventojai pirmiausiai pajunta šias avarijos pasekmes“, – sakė ji.

R. Janušonienės teigimu, pigesnis tualetinis popierius dar suyra vandenyje, tačiau reikia atkreipti dėmesį ir į popierinius rankšluosčius – tik kai kurie jų tirpsta vandenyje, o dauguma – ne.

kanalizacija-amancay-maahs.jpg

Kanalizacija kemšasi ir dėl karšto vandens taupymo

R. Janušonienė sako, kad šio laikmečio problema, dėl kurios taip pat kemšasi kanalizacija, – žmonės dėl didelių kainų labai taupo ir šaltą, ir karštą vandenį. Jie klozetus nupylinėja iš kibiriuko arba sumažina vandens kiekį bakelyje.

„Klozetui nuplauti turi būti stipri vandens srovė, o žmonės ją sumažina. Gyvenimas sumodeliavo tokį taupymą“, – sako pašnekovė.

Be to, virtuvėse naudojant tik drungną vandenį, vamzdynų sienelės pasidengia riebalų sankaupomis taip, kad belieka pieštuko storio skylė. Tuomet bet koks didesnis daiktas tampa kanalizacijos virtuvėje užsikimšimo priežastimi. Net indų plovikliai tų riebalų neįveikia.

„Rašome daugiabučių skelbimų lentose, kad žmonės būtų atsakingesni. Tualetinis popierius – dar pusė bėdos, bet kai moterys higieninių paketų primeta ar į klozetą įmeta sauskelnes – tada garantuota nelaimė. Turime auklėjimo priemonių, prašome, kviečiame būti sąmoningais ir žmonės pasikeičia“, – sakė ji.

Į klozetą – net vištą ir svogūnus

Per mėnesį UAB „Šiaulių vandenys“ avarinė tarnyba vidutiniškai gauna apie 120 iškvietimų dėl užsikimšusių gatvės nuotekų vamzdynų.

Bendrovės Vandentiekio ir nuotakyno cecho meistras Modestas Zakas pastebi, kad dažniausiai vamzdynai užsikemša dėl buityje naudojamų riebalų. Riebalus išplauname su indų plovikliais ir šiltu vandeniu, tačiau ta išplauta masė, patekusi į vamzdyną, atvėsta ir prikimba prie vamzdyno sienelių. Ji, laikui bėgant, sukietėja ir susiaurina ar net visiškai užkemša vamzdį.

Dažnai nuotekų vamzdynus gyventojai užkemša drabužiais, skudurais (pvz., išplovus grindis, vanduo išpilamas kartu su skuduru), moterų higienos priemonėmis, plaukais, statybų atliekomis. Į kanalizaciją labai dažnai patenka ir žaislai, šaukštai, šakutės, daržovės.

M. Zakas pasakojo, jog yra pasitaikęs atvejis, kai avarinė tarnyba, valydama užsikimšusi vamzdyną, ištraukė apie du kibirus svogūnų. Taip pat prisiminė, kai vamzdynas buvo užkimštas višta. Į kanalizaciją yra nugarmėję ir daugybė mobiliųjų telefonų, ypač tais laikais, kai buvo populiarūs maži mobilieji telefonai.

Vamzdynai užsikemša ir dėl gausiai buityje naudojamos chemijos. Į vamzdyną patekusios medžiagos kimba prie susikaupusių riebalų ir sukietėja taip, jog valant vamzdžius susidariusias sąnašas tenka daužyti.

Visuomenėje gajus įsitikinimas, kad kanalizacijos vamzdynų valikliai gali išvalyti užsikimšusius vamzdžius, tačiau šios cheminės priemonės veikia tik esant šiltam vandeniui. Patekusios į vamzdyną, jos nebeveikia, prikimba prie susidariusių sąnašų ir taip pat sukietėja.

Ir „Šiaulių vandenų“ specialistai pastebi, jog ne visas tualetinis popierius lengvai skaidosi vandenyje. Dar sunkiau skaidosi popieriniai rankšluosčiai, todėl patariama tualetinio popieriaus, popierinių rankšluosčių ir vienkartinių nosinaičių nemesti į klozetą.

Nuotekų vamzdynai užsikemša ir dėl mažo vandens vartojimo. Jei gyventojai daugiau naudotų vandens, tinklai kažkiek savaime prasivalytų. Dabar į kanalizaciją patekusios šiukšlės ir maisto atliekos užsistovi, išdžiūva, sukietėja ir taip sumažina vamzdynų pralaidumą.