PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2023 m. Kovo 23 d. 15:16

Už vaistų receptų ir gydytojo spaudo klastojimą šiaulietei skirtas laisvės apribojimas dvejiems metams

Šiauliai

Unsplash.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


262523

Šiaulių apygardos teismas ketvirtadienį paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje Šiauliuose gyvenanti K. R. kaltinama vaistų receptų, spaudo klastojimu bei neteisėtu disponavimu labai dideliu kiekiu psichotropinių vaistų, turint tikslą juos platinti, A. Š. – neteisėtu disponavimu psichotropiniais vaistais be tikslo juos platinti, J. K. – neteisėtu disponavimu psichotropiniais vaistais turint tikslą juos platinti, abi moterys – Pakruojo gyventojos. Tuo metu ketvirta kaltinamoji teisminio proceso metu mirė, rašoma teismo pranešime.

Nustatyta, kad nusikaltimas padarytas 2019–2020 metais Šiauliuose.

Teisėsaugos duomenimis, K. R. suklastojo 38 psichotropinių vaistų receptus bei panaudojo suklastotą gydytojo spaudą – 29 metų šiaulietė receptuose įrašydavo pažįstamų ir išgalvotų asmenų vardus, pavardes, gimimo duomenis, tariamai skirtą gydymą medikamentais bei patvirtindavo juos suklastotu gydytojo parašu ir antspaudu. Jauna šiaulietė neteisėtai įgijo 1 200 tablečių vaistų su bromazepamo, alprozolamo, lorazepamo ir klonezepamo psichrotropinėmis medžiagomis. Didžiają dalį tokių tablečių už didesnę nei rinkos kainą ji pardavė moterims, kurios tokių vaistų ieškojo internete.

Per ikiteisminį tyrimą ir bylą nagrinėjant teisme K. R. savo kaltės neneigė. Moteris teigė, kad maždaug prieš porą metų įvairių vaistų reikėję jos močiutei. Tačiau, kaltinamosios žodžiais, sugauti šeimos gydytoją būdavo sunku, tekdavo pagalbos kreiptis pas pažįstamą gydytoją. Kartą socialiniame tinkle K. R. pamačiusi A. Š. skelbimą, jog Pakruojo gyventoja ieškojo vaistų.

K. R. nutarė jai padėti – gavo receptą, vaistus, neilgai trukus, su šia moterim susitiko Šiaulių miesto centre ir jai perdavė reikalingas tabletes. Kaip teigė K. R., pakruojiškė A. Š. jai pradėjo rašinėti ir prašyti kitų vaistų. Tada, anot K. R., ir kilusi mintis, kad greičiau būtų pasidaryti receptus ir greičiau galėtų padėti šiai moteriai arba močiutei. Šiaulietė pasakojo, kad vieną dieną pas jos draugą atėjo vienas jo klientas, kuris pokalbio metu pasakė, jog gamina dokumentus ir spaudus. Tada K. R. ir kilo mintis pasigaminti receptus ir spaudą – ji turėjo pavyzdinį receptą, kurį padavė draugo klientui ir paprašė, kad būtų pagaminti tokie pat receptai ir jos nurodyto konkretaus gydytojo spaudas. K. R. teigė, kad vyras sutiko su jos prašymu.

Šiaulietė K. R. pasakojo, kad ji su A. Š. susirašinėjo per „Messenger“ programėlę, jos žodžiais, ji kiekvieną kartą tuos receptus išrašinėdavusi pati ir eidavo į vaistinę pirkti receptuose nurodytų vaistų. K. R. tvirtino, kad vaistus pagal suklastotus receptus pirkdavo įvairiuose vaistinėse, bet dažniausiai eidavo į vieną iš vaistinių, esančių miesto centre. Kaltinamoji teigė, jog būdavę atvejų, kai recepte įrašydavo bet kokį išgalvotą vardą, kad kuo greičiau būtų išrašytas receptas. Pasak K. R., ji pati visuose receptuose pasirašydavo už atitinkamą gydytoją ir uždėdavo jo vardu padarytą spaudą.

Pasak kaltinamosios K. R., pakruojiškė jai sakiusi, kad psichotropiniai vaistai reikalingi jos mamai, tačiau kuo sirgo ta moteris, kaltinamoji nežinojusi. K. R. pasakojo, kad A. Š. mėginusi įtikinti, jog geriau stiprinti organizmą, o ne vartoti psichotropines medžiagas, kadangi ji, kaip studijavusi mediciną, žino, jog psichotropiniai vaistai kenkia žmogui. Kaip tvirtina K. R., vaistus moterims siųsdavo paštu, nes šios gyveno Pakruojyje, pinigai būdavo pervedami į K. R. banko sąskaitą. Kaltinamosios tvirtinimu, viena iš moterų pinigus jai pervesdavo iš savo giminaičio banko sąskaitos, o pinigų pervedimo paskirtyje parašydavo, kad tai „už knygą“.

Kaltinamoji A. Š. savo kaltės neneigė, prisipažino, kad psichotropinius vaistus pirkusi iš K. R. Moteris teigė labai gailisi, kad taip pasielgė, tai didelė pamoka visam jos gyvenimui.

Kaltinamoji J. K. savo kaltės neneigė, moteris sakė, kas su viena kaltinamąja, kuri yra jau mirusi, susirašinėjo per „Messenger“ programėlę. J. K. žodžiais, ta moteris jos paprašiusi psichotropinių vaistų. Kadangi jai gydytojas tokių vaistų buvo išrašęs, bet jų ji nevartojusi, nutarė minėtai moteriai savo vaistus perduoti. J. K. teigė nežinojusi, kad psichotropinių vaistų perduoti kitam asmeniui negalima.

Suklastotų receptų istorija išaiškėjo, kai vienos vaistinės vedėja, peržiūrėdama receptus, pamatė, kad ant vieno recepto nėra spaudo. Susisiekusi su gydytoju, kurio pavardė buvo nurodyta recepte, sužinojo, kad šis gydytojas tokio recepto neišrašė.

Teismas K. R. už padarytas nusikalstamas veikas paskyrė laisvės apribojimą 2 metams, įpareigojo per 6 mėnesius neatlygintinai išdirbti 80 valandų sveikatos priežiūros, socialinių paslaugų įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, dirbti arba būti registruotai Užimtumo tarnyboje, paskyrė baudžiamojo poveikio priemonę – 800 eurų įmoką į Nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondą, konfiskavo 837 eurus, gautus už parduotas psichotropines medžiagas.

Kaltinamajai J. K. teismas paskyrė bausmę – laisvės apribojimą 1 metams, įpareigojo dirbti arba būti registruotai Užimtumo tarnyboje.

Kaltinamąją A. Š. teismas atleido nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą ir bylą jai nutraukė.