Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Kęstutis Jucevičius / ELTA
Ingrida SteniulienėŠaltinis: ELTA.LT
Tačiau teismas praeitą savaitę paskelbė, kad jo skundo nepriima ir palieko galioti nuosprendį, kuriuo jis nubaustas bauda.
Ši Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama, byla baigta.
Kasaciniu skundu nuteistojo K. Jucevičiaus advokatas Teisutis Milickis prašė panaikinti Vilniaus apygardos teismo nuosprendį ir palikti galioti pirmosios instancijos teismo nuosprendį be pakeitimų arba pakeisti pirmosios instancijos teismo nuosprendį: K. Jucevičių atleidus nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, perduoti jį arba laiduotojams ir baudžiamąją bylą nutraukti.
Advokatas tikino, kad nuosprendis yra neteisėtas, nepagrįstas ir neteisingas, o K. Jucevičių nuteisęs Vilniaus apygardos teismas nukrypo nuo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikos, netinkamai pritaikė baudžiamąjį įstatymą ir padarė esminius Baudžiamojo proceso kodekso pažeidimus, kurie sukliudė teismui išsamiai ir nešališkai išnagrinėti bylą ir priimti teisingą sprendimą.
„Skundžiamo nuosprendžio išvados prieštarauja byloje nustatytoms faktinėms aplinkybėms, grindžiamos ne visapusišku ir objektyviu bylos duomenų bei pagrindo dėl atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą įvertinimu ir taikymu. Tai leidžia abejoti šio teismo objektyvumu, nešališkumu“, – teigė advokatas.
Be to, kasatorius nurodė, kad jau po skundžiamo nuosprendžio priėmimo paaiškėjo, jog Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėja, kolegijos pirmininkė ir pranešėja Eglė. Gruodienė yra šioje byloje dalyvavusio prokuroro Justo Lauciaus kurso draugė.
„Nors teisėją ir prokurorą nuo studijų laikų sieja draugystė, apie tai proceso dalyviai nebuvo informuoti. Žinodami šiuos faktus, K. Jucevičius ir jo gynėjas būtų pareiškę nušalinimą šiai teisėjai. Besąlygiškas prokuroro apeliacinio skundo patenkinimas rodo šios teisėjos galimai išankstinę nuomonę, asmeninį nusistatymą. Skundžiamo nuosprendžio motyvai patvirtina, kad teismas bylą išnagrinėjo neobjektyviai, šiurkščiai pažeisdamas K. Jucevičiaus procesines teises“, – teigia advokatas.
Tačiau Lietuvos Aukščiausiasis teismas kasacinio skundo nepriėmė, teigdamas, kad teisėjos E. Gruodienės tariamas šališkumas grindžiamas prielaidomis, o ne konkrečiomis aplinkybėmis, kurios keltų pagrįstų abejonių dėl teismo nešališkumo.
„Apeliacinės instancijos teismo išvadų šiuo klausimu ginčijimas, savaip vertinant įrodymus ir interpretuojant byloje nustatytas aplinkybes, nėra pagrindas bylą nagrinėti kasacine tvarka. Kasaciniame skunde nepateikta teisinių argumentų, kurie pagrįstų apeliacinės instancijos teismo galimai padarytą teisės aiškinimo ir taikymo klaidą. Pažymėtina, kad pagal teismų praktiką laidavimo (ne)taikymas priskiriamas bylą nagrinėjančio teismo diskrecijai ir proceso dalyvių išsakytos nuomonės dėl įrodymų ir aplinkybių vertinimo ar išvadų padarymo teismui nėra privalomos. Tai, kad kasatorius mano, jog byloje surinktus duomenis ir aplinkybes reikėtų vertinti kitaip, nėra pagrindas teigti, kad apeliacinės instancijos teismas pažeidė baudžiamojo proceso įstatymo reikalavimus ir K. Jucevičiaus procesines teises“, – paskelbė Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų atrankos kolegija.
Bylos duomenimis, buvęs FNTT direktorius K. Jucevičius, pasinaudodamas savo pažintimis ir kita tikėtina įtaka valstybės tarnautojams, savo naudai reikalavo duoti, susitarė priimti ir priėmė 2 tūkst. eurų kyšį, pažadėjęs paveikti FNTT pareigūnus, kad šie neteisėtai veiktų vykdydami įgaliojimus – pakeistų asmens procesinį statusą FNTT atliekamame ikiteisminiame tyrime.
Teisėsaugos duomenimis, 2022 m. lapkritį K. Jucevičius Vilniuje esančioje kavinėje „Villa Alicante“, parodydamas lapelį su užrašu „2000“ ir euro ženklu, pareikalavo iš Leonardo J. kyšio už tai, kad paveiktų pareigūnus FNTT tyrime ir pakeistų asmens statusą jame iš specialiojo liudytojo į liudytojo. 2023 m. sausį K. Jucevičius iš minėto Leonardo priėmė 2 tūkst. eurų kyšį. Iš viso, teisėsaugos duomenimis, su minėtu asmeniu buvęs FNTT vadovas susitiko bent keturis kartus.
Buvęs FNTT direktorius 2023 m. sausį STT pareigūnų buvo sulaikytas iš karto po kyšio paėmimo. Vėliau teisme K. Jucevičius visiškai pripažino savo kaltę ir gailėjosi.
Vilniaus apygardos teismo teisėjų kolegija konstatavo, kad K. Jucevičius padarė apysunkį tyčinį nusikaltimą, pasinaudodamas savo pažintimis ar kita tikėtina įtaka valstybės tarnautojams – būtent FNTT pareigūnams, į K. Jucevičių buvo kreiptasi, kaip į buvusį FNTT vadovą, buvo kalbama apie galimą pagalbą FNTT atliekamame tyrime, leidžiama suprasti, kad bus pasinaudota ryšiais su FNTT darbuotojais.
Teismas vertino ir tai, kad, K. Jucevičius, norėdamas pasielgti pilietiškai, pats ir pateikė FNTT informaciją, kurios pagrindu buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, o vėliau, šiame ikiteisminiame tyrime specialiuoju liudytoju apklaustam asmeniui kreipusis į K. Jucevičių pagalbos, kaip į buvusį FNTT vadovą, jis pažadėjo paveikti minėtą tyrimą atliekančius FNTT pareigūnus, už tai pareikalavęs 2 tūkst. eurų dydžio kyšio ir jį priėmęs.
„Teisėjų kolegija neturėjo pagrindo vertinti, kad buvusiam aukšto rango pareigūnui, turinčiam didelę gyvenimišką ir ilgą darbinę patirtį, padariusiam korupcinio pobūdžio nusikalstamą veiką, pažadėjusiam paveikti buvusios darbovietės pareigūnus, gali padaryti teigiamą įtaką kitas buvęs aukšto rango pareigūnas (praeityje ėjęs ir STT vadovo pareigas, taigi, dirbęs ir korupcijos prevencijos srityje), kuris K. Jucevičiui nusikaltimo padarymo metu buvo pažįstamas ilgus metus ir ta pažintis asmens nesulaikė nuo korupcinio nusikaltimo“, – paskelbė teismas.
Teisėjų kolegija pažymėjo, kad nors K. Jucevičius nusikalstamą veiką padarė ir yra teisiamas pirmą kartą, tačiau pačios nusikalstamos veikos padarymo aplinkybės nesuponuoja pagrindo spręsti, kad tęstinė nusikalstama veika padaryta impulsyviai bei neapgalvotai, ji truko kelis mėnesius, vyko keli susitikimai, per kuriuos K. Jucevičius pareikalavo kyšio, susitarė jį priimti ir jį priėmė.
Įvertinęs paties nusikalstamą veiką padariusio K. Jucevičiaus asmenybę, jo profesinę bei gyvenimišką patirtį, išsilavinimą ir byloje nustatytas individualias nusikalstamos veikos aplinkybes, be kita ko, pačios veikos pavojingumą bei ja padarytą reputacinę žalą valstybės tarnybai, teismas nuspendė, kad K. Jucevičiaus atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą nebūtų tikslingas, nes nenustatyta, kad laiduojantis asmuo galėtų jam daryti reikšmingą auklėjamojo pobūdžio poveikį.
K. Jucevičius FNTT vadovu buvo 2012–2017 metais.