PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Balandžio 13 d. 17:39

Už korupciją nuteistam buvusiam FNTT vadovui K. Jucevičiui 4,7 tūkst. eurų baudą teismas leido sumokėti per pusmetį

Lietuva

Kęstutis Jucevičius / ELTA

Ingrida SteniulienėŠaltinis: ELTA


355837

Už prekybą poveikiu 4,7 tūkst. eurų bauda nubaustas buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovas Kęstutis Jucevičius šią baudą galės sumokėti per pusę metų.

Taip šią savaitę nutarė Vilniaus miesto apylinkės teismas, iš dalies patenkinęs nuteistojo prašymą.

Kovą Vilniaus apygardos teismas nusprendė, kad buvęs FNTT vadovas turi būti pripažintas kaltu dėl prekybos poveikiu ir turi sumokėti 4,7 tūkst. eurų baudą. Nuosprendis įsiteisėjo iškart, baudą šis teismas nurodė sumokėti per du mėnesius.

Tačiau nuteistasis kreipėsi į teismą, prašydamas leisti minėtą baudą sumokėti per dvejus metus. Jis nurodė, kad gauna tik pensiją, kitų pajamų neturi, su drauge augina mažametę dukrą, pora yra paėmusi paskolą.

Prašymą išnagrinėjęs Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Linas Pukinskas nusprendė, kad atsižvelgus į nuteistojo prašyme nurodytas aplinkybes dėl finansinės padėties, prailginus baudos sumokėjimo terminą nebus pažeistos Bausmių vykdymo kodekso nuostatos. Tačiau teismas neįžvelgė pagrindo pratęsti baudos sumokėjimo terminą dvejiems metams, kaip prašė nuteistasis K. Jucevičius.

„Išdėstytų aplinkybių kontekste teismas sprendžia, jog tikslinga pratęsti nuteistajam K. Jucevičiui paskirtos 94 MGL (4 700 Eur) baudos savanoriško sumokėjimo terminą 6 mėnesių laikotarpiui“, – rašoma teisėjo nutartyje.

Teismas nustatė 6 mėnesių savanoriško baudos sumokėjimo terminą, tačiau nenustatė konkrečių mėnesio įmokų dydžio ir mokėjimo datų. Todėl nuteistasis pats savarankiškai pagal gaunamas pajamas turi galimybę apsispręsti, kokio dydžio įmokas darys kas mėnesį.

Bauda turi būti sumokėta per 6 mėnesius nuo Vilniaus apygardos teismo kovo 4 dienos, kuomet įsiteisėjo nuosprendis.

Ši apylinkės teismo nutartis dar gali būti skundžiama aukštesnės instancijos teismui.

ELTA primena, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) praėjusių metų lapkritį šią bylą grąžino apeliacinės instancijos teismui. Kasacinis teismas panaikino anksčiau Vilniaus apygardos teismo priimtą sprendimą bylą nutraukti.

2023 m. spalį Vilniaus miesto apylinkės teismas buvusį FNTT direktorių K. Jucevičių atleido nuo baudžiamosios atsakomybės ir perdavė laiduotojo, buvusio Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir buvusio vidaus reikalų viceministro Žimanto Pacevičiaus, atsakomybei pusantrų metų laikotarpiui.

Su tokiu nuosprendžiu prokuratūra nesutiko – ji su apeliaciniu skundu kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą, prašydama panaikinti pirmosios instancijos teismo sprendimą K. Jucevičių pripažinti kaltu ir skirti jam 4,9 tūkst. eurų dydžio baudą. Anksčiau Vilniaus apygardos teismas prokuratūros skundo netenkino ir paliko galioti pirmos instancijos teismo nuosprendį bei baudžiamąją bylą nutraukė.

LAT šią bylą grąžino nagrinėti iš naujo į apeliacinės instancijos teismą ir jis skyrė aukščiau minėtą baudą. Baudos skyrimo visose teismų instancijose siekė Vilniaus apygardos prokuratūra.

Bylos duomenimis, buvęs FNTT direktorius K. Jucevičius, pasinaudodamas savo pažintimis ir kita tikėtina įtaka valstybės tarnautojams, savo naudai reikalavo duoti, susitarė priimti ir priėmė 2 tūkst. eurų kyšį, pažadėjęs paveikti FNTT pareigūnus, kad šie neteisėtai veiktų vykdydami įgaliojimus – pakeistų asmens procesinį statusą FNTT atliekamame ikiteisminiame tyrime.

Teisėsaugos duomenimis, 2022 m. lapkritį K. Jucevičius Vilniuje esančioje kavinėje „Villa Alicante“, parodydamas lapelį su užrašu „2000“ ir euro ženklu, pareikalavo iš Leonardo J. kyšio už tai, kad paveiktų pareigūnus FNTT tyrime ir pakeistų asmens statusą jame iš specialiojo liudytojo į liudytojo. 2023 m. sausį K. Jucevičius iš minėto Leonardo priėmė 2 tūkst. eurų kyšį. Iš viso, teisėsaugos duomenimis, su minėtu asmeniu buvęs FNTT vadovas susitiko bent keturis kartus.

Buvęs FNTT direktorius 2023 m. sausį STT pareigūnų buvo sulaikytas iš karto po kyšio paėmimo. Vėliau teisme K. Jucevičius visiškai pripažino savo kaltę ir gailėjosi.

Vilniaus apygardos teismo teisėjų kolegija konstatavo, kad K. Jucevičius padarė apysunkį tyčinį nusikaltimą, pasinaudodamas savo pažintimis ar kita tikėtina įtaka valstybės tarnautojams – būtent FNTT pareigūnams, į K. Jucevičių buvo kreiptasi kaip į buvusį FNTT vadovą, buvo kalbama apie galimą pagalbą FNTT atliekamame tyrime, leidžiama suprasti, kad bus pasinaudota ryšiais su FNTT darbuotojais.

Teismas vertino ir tai, kad K. Jucevičius, norėdamas pasielgti pilietiškai, pats ir pateikė FNTT informaciją, kurios pagrindu buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, o vėliau, šiame ikiteisminiame tyrime specialiuoju liudytoju apklaustam asmeniui kreipusis į K. Jucevičių, kaip į buvusį FNTT vadovą, pagalbos, jis pažadėjo paveikti minėtą tyrimą atliekančius FNTT pareigūnus už tai pareikalavęs 2 tūkst. eurų dydžio kyšio ir jį priėmęs.

„Teisėjų kolegija neturėjo pagrindo vertinti, kad buvusiam aukšto rango pareigūnui, turinčiam didelę gyvenimišką ir ilgą darbinę patirtį, padariusiam korupcinio pobūdžio nusikalstamą veiką, pažadėjusiam paveikti buvusios darbovietės pareigūnus, gali padaryti teigiamą įtaką kitas buvęs aukšto rango pareigūnas (praeityje ėjęs ir STT vadovo pareigas, taigi dirbęs ir korupcijos prevencijos srityje), kuris K. Jucevičiui nusikaltimo padarymo metu buvo pažįstamas ilgus metus ir ta pažintis asmens nesulaikė nuo korupcinio nusikaltimo“, – paskelbė teismas.

Teisėjų kolegija pažymėjo, kad nors K. Jucevičius nusikalstamą veiką padarė ir yra teisiamas pirmą kartą, tačiau pačios nusikalstamos veikos padarymo aplinkybės nesuponuoja pagrindo spręsti, kad tęstinė nusikalstama veika padaryta impulsyviai bei neapgalvotai, ji truko kelis mėnesius, vyko keli susitikimai, per kuriuos K. Jucevičius pareikalavo kyšio, susitarė jį priimti ir jį priėmė.

Įvertinęs paties nusikalstamą veiką padariusio K. Jucevičiaus asmenybę, jo profesinę bei gyvenimišką patirtį, išsilavinimą ir byloje nustatytas individualias nusikalstamos veikos aplinkybes, be kita ko, pačios veikos pavojingumą bei ja padarytą reputacinę žalą valstybės tarnybai, teismas nuspendė, kad K. Jucevičiaus atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą nebūtų tikslingas, nes nenustatyta, kad laiduojantis asmuo galėtų jam daryti reikšmingą auklėjamojo pobūdžio poveikį.

K. Jucevičius FNTT vadovu buvo 2012–2017 metais.

#KĘSTUTIS JUCEVIČIUS#FNTT#BYLA#TEISMAS#BAUDA
#KYŠIS#KORUPCIJA#VADOVAS