Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Įrengus naują pėsčiųjų taką nuo šiol Rašės parką bus galima pažinti artimiau. Autorės nuotr.
Lina NARČIENĖŠaltinis: Udiena.lt
Rašės parko teritorija – poilsiui ir pažinimui
Utenos rajono savivaldybės administracija įgyvendino projektą „Želdynų teritorijos formavimas ir kraštovaizdžio būklės gerinimas Utenos mieste“. Kaip „Utenos dienai“ teigė Utenos rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyr. specialistė Jūratė Paragytė, pagal šį projektą darbai buvo vykdomi Vyžuonaičio ir Rašės parkuose. Vyžuonaičio parke įrengti pėsčiųjų takai aplink ežerą ir parko prieigose, pastatyta suoliukų, įrengti laiptai. Vykdant projektą Rašės parke įrengtas pėsčiųjų takas nuo Utenos rajono gyvūnų globos namų iki Vestuvių kalno prieigų.
Anot J. Paragytės, Utenos miesto Rašės upės slėnio atkarpa ir jo pakrantės ilgą laiką buvo nepakankamai tvarkomos, medynai paaugo ir pradėjo savaime retėti, nešienaujami šlaitai apaugo menkaverčiais medžiais ir krūmais, esama poilsio, pažintinė ir informacinė infrastruktūra neatitiko poreikių. Taip pat trūko ir reprezentatyvaus kraštovaizdžio formavimo sprendinių, kuriais teritorija būtų pritaikoma viešam naudojimui.
Siekiant išryškinti želdyno teritorijos gamtinę aplinką ir minimaliai parengti teritoriją viešam naudojimui, buvo nuspręsta įrengti pažintinį taką bei pertvarkyti želdynus, t. y. pašalinti menkaverčius ir trukdančius apžvalgai želdinius, atlikti sanitarinius kirtimus, išryškinti vertingus želdinius. Įgyvendinant šį projektą buvo siekiama išsaugoti biologinę įvairovę ir ją pagausinti, taip pat įrengti parko informacinį stendą.
Paklausta, kodėl pėsčiųjų takui įrengti pasirinktas būtent Rašės parkas, J. Paragytė teigė, kad Utenos mieste gyventojai turi galimybę vaikščioti Krašuonos, Vyžuonos, Utenėlės upelių pakrantėmis Krašuonos, Vyžuonos parkuose ir Utenos miesto sode. Parkuose, įsikūrusiuose prie šių upelių, yra įrengti pasivaikščiojimo takai, teritorijos pritaikytos poilsiui. „Buvo siekiama, kad visų upelių pakrantėmis galima būtų laisvai vaikščioti. Tačiau Rašės upės slėnis ir pakrantės iki šiol nebuvo tvarkomos, poilsio, pažintinė infrastruktūra buvo neišvystyta, miesto gyventojai neturėjo galimybės pasigėrėti panoramomis nuo skardingų Rašės šlaitų. Taigi nuspręsta Rašės parko teritoriją pritaikyti poilsiui ir pažinimui. Ši teritorija išskirtinė stačiais, skardingais šlaitais, nuo kurių atsiveria graži panorama, taip pat čia augančių guobų gausa“, – paaiškino vyr. specialistė.
Darbus žadama užbaigti gegužės viduryje
Techninis projektas buvo parengtas 2019 metais, o darbai, kuriuos vykdė Ignalinos rajono UAB „Meleksas“, prasidėjo praėjusių metų vasarą. Šioje vietoje įrengtas praėjimas pėsčiųjų taku per Rašės upę. Prie pėsčiųjų tako įrengtos apžvalgos aikštelės su suoliukais. Vyžuonaičio ir Rašės parkuose atlikti sanitariniai ir kraštovaizdžio tvarkomieji kirtimai sudarant sąlygas augti vertingų rūšių želdiniams, atlikti augalų sodinimo darbai. Šių parkų želdynų teritorijos sutvarkytos išlaikant natūralų teritorijų charakterį, išsaugant vietovių kraštovaizdžio savitumą.
Kadangi rangovo sutartiniai įsipareigojimai tęsiasi iki šių metų gegužės vidurio, šiuo metu tebevyksta kai kurie baigiamieji darbai. Vėliau šios teritorijos priežiūros darbus vykdys UAB „Utenos komunalininkas“.
Daugiau nei pusę milijono eurų kainavęs naujas pėsčiųjų takas netruko sulaukti dėmesio ir socialiniuose tinkluose, kur žmonės piktinosi, kad jis nėra pritaikytas asmenims, turintiems negalią, ar tėvams su kūdikių vežimėliais. Specialistų teigimu, Rašės parko teritorija yra labai sudėtingo reljefo abipus gilaus Rašės upės slėnio, kurio aukščių skirtumas vietomis siekia net 24 metrus, o
šlaitai yra 32 proc. statumo, todėl nebuvo galimybių įrengti tako, pritaikyto asmenimis, turintiems negalią, ar tėvams, nusprendusiems pasivaikščioti kartu su vežimėliuose gulinčiais ar sėdinčiais vaikais.