PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Vasario 19 d. 16:34

Utena kunkuliavo svarbiais ir įspūdingais renginiais

Utena

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


29507

Utenos rajono savivaldybė Lietuvos Valstybės atkūrimo šimtmetį minėti pradėjo vasario 15 d. surengdama mokslinę konferenciją, skirtą savivaldos kūrėjui, Vasario 16-osios akto signatarui Steponui Kairiui atminti. Į konferenciją atvyko gausus būrys svečių: profesorius, Lietuvos mokslininkas, asociacijos „Stepono Kairio fondas" tarybos pirmininkas Dobilas Kirvelis, LR Seimo narys Juozas Olekas, buvusi ilgametė LR Seimo narė Milda Petrauskienė, Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas, Lietuvos istorijos instituto mokslininkai, Stepono Kairio giminaičiai, Utenos rajono savivaldybės tarybos nariai, Utenos rajono savivaldybės administracijos vadovai ir skyrių vedėjai bei specialistai, Utenos rajono švietimo įstaigų istorijos mokytojai, įmonių, organizacijų, jaunimo, žiniasklaidos atstovai.

Konferencijoje pranešimus apie Steponą Kairį skaitė istorikas Gintaras Mitrulevičius („Steponas Kairys – Lietuvos Valstybės"), žurnalistas, redaktorius, biografas Juozas Stražnickas („Steponas Kairys – Lietuvos ekologinės inžinerijos kūrėjas"), profesorius, Lietuvos mokslininkas, asociacijos „Stepono Kairio fondas" tarybos pirmininkas Dobilas Kirvelis („Kokią Lietuvą matė Steponas Kairys"), žurnalistas, istorikas Raimondas Guobis („Steponas Kairys – anykštėnas"), Utenos kraštotyros muziejaus vyr. fondų saugotoja Bronislava Juknevičienė („Steponas Kairys – Utenos rajono savivaldybės kūrėjas").

Konferencija buvo transliuojama internetu. Tiesioginė transliacija internetu ir ekranuose vyko ir Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos konferencijų bei Utenos kraštotyros muziejaus parodų salėse.

Konferencijai baigiantis Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas Dobilui Kirveliui įteikė Utenos rajono savivaldybės atminimo ženklus ir padėką už Vasario 16-osios akto signataro Stepono Kairio idėjų ir veiklos įprasminimą. Dobilas Kirvelis – pirmasis pagerbtas Utenos kraštui nusipelnęs visuomenės atstovas. Kiti visuomenės atstovai ir politikai už nuopelnus Utenos kraštui apdovanoti Lietuvos Valstybės atkūrimo šimtmečio paminėjimo metu vasario 16-ąją.

Po konferencijos visi nuskubėjo prie Utenos kraštotyros muziejaus, ant kurio fasado buvo atidengta atminimo lenta savivaldos kūrėjui, Vasario 16-osios akto signatarui Steponui Kairiui. Atminimo lentą atidengė Dobilas Kirvelis ir Utenos rajono savivaldybės meras, ją pašventino Utenos Kristaus į dangų žengimo bažnyčios klebonas kun. Kęstutis Palepšys. Iškilmingos ceremonijos metu giedojo Utenos meno mokyklos vaikų choras (vad. Virginija Šeduikienė), visus susirinkusius sveikino meras Alvydas Katinas, Seimo narys Juozas Olekas, apie Stepono Kairio veiklos svarbą Utenos kraštui ir visai Lietuvai kalbėjo Dobilas Kirvelis. Buvo perskaitytas Stepono Kairio testamentas jaunimui, parašytas 1964 m. Bostone: „Tau, Lietuva, kad būtum tik laisva, demokratiška, aš skyriau visą savo gyvenimą. Tu buvai mano gyvenimo esmė ir prasmė. Tau, Lietuvos jaunime, noriu palinkėti, kad kur bebūtum pasaulyje, visuomet būk ištikimas savo kraštui, Lietuvai Tėvynei. Nepalaužiamai tikėk mūsų pergale, tikėk, kad Lietuva bus laisva. Kovoje už mūsų laisvą ateitį būk ištvermingas ir nepalenkiamas. Tai yra tau, jaunime, mano testamentinis žodis".

Po atminimo lentos atidengimo susirinkusieji buvo pakviesti į Muziejaus parodų salę, kur žiūrėjo 30 min. trukmės filmą apie Steponą Kairį.

Utenos kraštotyros muziejuje taip pat buvo atidaryta tarptautinės mažosios grafikos konkurso „Ekslibris atkurtai Lietuvai" paroda.

Atėjus vakarui, kai į Utenio aikštę nusileido prieblanda, Utenos kolegijos Medicinos fakulteto pastatas nušvito įvairiausiomis spalvomis. Tai – šviesos menininko Alvydo Buinausko sukurta šviesos ir šešėlių instaliacija, akiai įprastus vaizdus pavertusi įspūdingais ir ilgam įsimenančiais šedevrais. Į Utenio aikštę pasigrožėti šviesos, šešėlių ir spalvų šokiu susirinko nemažas būrys žmonių. Įspūdinga Lietuvos šimtmečiui skirta šviesos instaliacija buvo galima gėrėtis iki pat vidurnakčio.