PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Balandžio 21 d. 18:07

Unikali paroda: viename piešinyje susipynė vaikų ir senjorų idėjos

Joniškis

Idė­jos au­to­rė Jo­niš­kio A. Rau­do­ni­kio me­no mo­kyk­los dai­lės mo­ky­to­ja Li­gi­ta Dun­dai­tė ir jos tal­ki­nin­kas – dai­li­nin­ku vie­nam va­ka­rui ta­pęs Kris­ti­jo­nas. (R. Nor­kaus nuo­tr.)

Erika VitkauskienėŠaltinis: Etaplius.LT


356556

Balandžio 9-osios vakarą Joniškio bendruomenės namuose visuomenei pristatyti unikalios ir Lietuvoje analogų neturinčios Joniškio r. Švietimo centro, Trečiojo amžiaus universiteto (TAU), Algimanto Raudonikio meno mokyklos ir vaikų darželio „Vyturėlis“ meninės iniciatyvos „Spalvų draugystė“ rezultatai.

Į rankas teptukus ėmė ir kūrybinius sprendimus vienoje drobėje perteikė dešimt vaikų ir tiek pat senjorių. Pasibaigus intensyviam kūrybiniam procesui, joniškiečiai turėjo galimybę apžiūrėti dešimt bendrai nutapytų paveikslų.

Analogų neturinti iniciatyva

Renginyje dalyvavęs A. Raudonikio meno mokyklos direktorius Vitolis Žukas neslėpė nuostabos: „Nieko panašaus nesu matęs. Ne tik idėja yra unikali, bet ir jos rezultatų pristatymas. Parodose paveikslus galima apžiūrėti, o šie darbai – uždengti. Tai tarsi dešimties paminklų pristatymas visuomenei. Unikalu.“

Idėja kūrybiniam procesui suburti vaikus ir senjores kilo A. Raudonikio meno mokyklos dailės mokytojai metodininkei Ligitai Dundaitei. „Joniškio r. TAU studentės dalyvauja edukaciniuose dailės užsiėmimuose, vykstančiuose toje pačioje patalpoje, kurioje renkasi ir piešia priešmokyklinukai. Vaikai vis matydavo paliktas senjorių drobes. „Kartą gėriau kavą ir įdėmiai žiūrėjau į moterų dailės darbus. Drobėse pamačiau kažką, tarsi vaikiško žaislo detalę. Tuomet dar nebuvo kilusių minčių apie bendrą vaikų ir senjorių projektą“, – pasakojo mokytoja.

Vieną dieną po dailės užsiėmimo TAU Meninės saviraiškos Dailės grupės dekanė Birūta Pociūnienė L. Dundaitei tarstelėjo: „Žiūrėk, kad vaikai mūsų drobėse ko nepripeckiotų.“ Šie žodžiai buvo lemtingi ir davė stimulą užgimti unikaliai iniciatyvai.

Į ran­kas tep­tu­kus ėmė ir kū­ry­bi­nius spren­di­mus vie­no­je dro­bė­je per­tei­kė de­šimt vai­kų ir tiek pat sen­jo­rių. Kur­da­mi kar­tu jie nu­ta­pė 10 pa­veiks­lų. (R. Nor­kaus nuo­tr.)

Kūrybiniame procese jėgas suvienijo dvi kartos

Projekte panoro dalyvauti Joniškio r. TAU Meninės saviraiškos fakulteto Dailės grupės studentės Romutė Jeskevičienė ir Emilija, Aldona Čepaitė ir Luknė, Benutė Kaškelienė ir Urtė, Birutė Kybartienė ir Ugnė, Olia Kurtkuvienė ir Kotryna, Dalia Petraitienė ir Silvija, Laima Marcikonienė ir Leticija, Elena Stankaitienė ir Eva, Vanda Žygienė ir Gabrielė, fakulteto dekanė Birūta Pociūnienė ir Ugnė.

Mergaitės lanko vaikų darželio „Bitučių“ grupę. Idėjos autorės teigimu, šios priešmokyklinukės dalyvauja meno mokyklos dailės ankstyvojo ugdymo programoje ir du kartus per savaitę lanko dailės pamokas.

Parodos atidarymo metu jaunosios dailininkės, kurias muzikiniam pasirodymui ruošė mokytoja Ingrida Buožiuvienė, kartu su TAU studentėmis ne tik pristatė dailės darbus, bet ir dainavo. Renginyje dailininku tapo mažasis Kristijonas, kuris kiekvieną uždengtą kūrinį perbraukė stilizuotu teptuku, taip parodydamas, kuris iš jų turi būti pristatytas. Po kiekvieno paveikslo pristatymo grupės bičiulėms berniukas įteikė paties pagamintą popierinę gėlę.

Mėnesį trukusio projekto metu į dailės užsiėmimus rinkosi priešmokyklinukai ir senjorės. Parodos pristatyme projekto dalyvės pasakojo, kad pasitardamos nutarė, ką norėtų piešti.

Daugelyje darbų dominuoja Velykų ir pavasario tema. Nors vieną piešinį kūrė dviejų kartų atstovai, jokių ginčų viso kūrybinio proceso metu nekilo. „Aš nupiešiau Velykų medį, o Ugnė – gėles ir kiaušinius“, – apie darnų bendrą kūrybinį darbą pasakojo B. Pociūnienė. Kiek vėliau prie projekto prisijungė Birutė Kybartienė ir Iglė.

Piešdama jaunoji dailininkė dainavo jai patinkančias dainas, o jos komandos narė senjorė Birutė tarsi pritarė mergaitei, pasirinkusi muzikinius kūrinius iš savo mėgiamo repertuaro. Taip kartu dainuojant ir vyko kūrybinis procesas.

Olia Kurt­ku­vie­nė sa­kė, jog ne­truk­dė mer­gai­tei įgy­ven­din­ti ini­cia­ty­vų ir lei­do lais­vai imp­ro­vi­zuo­ti. (R. Nor­kaus nuo­tr.)

Dailės mokytoja L. Dundaitė pastebėjo, kad viena piešiančiųjų pora atsirado iš karto, nes mergaitė išreiškė norą piešti kartu su buvusia savo mamos mokytoja Dalia Petraitiene, viso projekto metu švelniai vadinta Dalyte.

Pasak vaikų darželio „Vyturėlis“ direktorės D. Marcinkienės, buvo labai įdomu stebėti vaikų ir senjorių bendrą darbą. Rinktis į dailės užsiėmimus patogu abiejų kartų atstovams, nes vaikų darželis „Vyturėlis“ ir Joniškio r. Švietimo centras įsikūrę tame pačiame pastate.

Kolegei pritarė ir centro direktorė R. Kelpšienė, pabrėždama dviejų kartų atstovų bendravimo, bendradarbiavimo svarbą. „Jei ne ši iniciatyva, turbūt taip ir nebūtume sutikę tokių skirtingų žmonių, siekiančių bendro tikslo – mokytis kurti, derinti savo asmenines kūrybines idėjas, priimti sprendimus ir kartu gerai praleisti laiką“, – sakė R. Kelpšienė.

Iniciatyvos „Spalvų draugystė“ koordinatorė, Joniškio r. Švietimo centro metodininkė Renata Aidukė sakė, jog tokios veiklos tikslas – stiprinti ryšį tarp dviejų kartų atstovų, organizuojant meninius užsiėmimus, skatinti bendravimą, užimtumą, kūrybiškumą ir, žinoma, tarpusavio supratimą. Juk iš kelių idėjų gimė vienas meno kūrinys, nors autoriai – du.

Ro­mu­tė Jes­ke­vi­čie­nė į pa­ro­dos pri­sta­ty­mą at­si­ne­šė ir pie­ši­nį, ku­rį pro­jek­to įgy­ven­di­ni­mo me­tu jai nu­pie­šė ir pa­do­va­no­jo jau­no­ji ko­man­dos na­rė Emi­li­ja.(R. Nor­kaus nuo­tr.)


Foto galerija:


#JONIŠKIS#PARODA#VAIKAI#SENJORAI