PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2019 m. Birželio 16 d. 15:36

Undinėlės iš Šiaulių vardas skambės Pietų Korėjoje

Šiauliai

Pirmasis. Liepos pradžioje Natalijos laukia pirmasis jos karjeroje suaugusiųjų pasaulio vandens sporto šakų čempionatas Pietų Korėjoje. „Jau dabar žinau, kad jis nustelbs viską iki šiol, nes man labai patinka jų kultūra. Bus labai įdomu“, – nekantrauja plaukikė.

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


87830

Dailusis plaukimas Lietuvoje dar tik vos iškišęs nosį virš vandens, bet aštuoniolikmetė šiaulietė Natalija Ambrazaitė savo šokio vandenyje pasirodymais bando pavyti pasaulio dailiojo plaukimo atstovus. Pavyksta ne tik pavyti, bet ir palikti užnugaryje kai kurias stiprias šalis, nors sąlygos treniruotis kitur ir tėvynėje skiriasi kaip žemė ir dangus. „Baltarusiai mūsų baseiną vadina pelke“, – nusišypso talentinga mergina, kurios vardas vis dažniau suskamba už gimtinės ribų.


Foto galerija:

3ee24901-bc85-4c70-b234-302b3f785296.jpg
0756bda3-b0fa-46a1-8ab6-a844574d68ef.jpg
894c4a1c-cbb7-4699-b340-608c9233b7a3.jpg
af5873b7-0d7a-42f2-a025-12d8ea48c62f.jpg
c5769355-9c3d-426f-8218-8f0473dad19e.jpg
img-8844.jpg

Yris po yrio į plačiuosius vandenis

Natalija Šiaulių plaukimo mokykloje „Delfinas“ treniruojasi jau bene dešimtmetį, nors šios vandens sporto šakos pradžia Lietuvoje sunki. Ši įstaiga Šiauliuose buvo pirmoji šalyje, ėmusi burti dailiojo plaukimo sporto grupes po to, kai Vilniuje užsidarė sporto mokykla, kurioje buvo mokoma dailiojo plaukimo subtilybių, ir liko tik būrelis. Dar spėjusi įgyti vertingų dailiojo plaukimo pamokų iš Vilniaus sporto mokyklos trenerės, Natalijos trenerė Kristina Zajauskienė subūrė savo mergaičių grupę, kurią ėmė rengti profesionaliems pasirodymams. Nedaug kuo skiriasi ir nūdienos situacija: sportininkės, be mūsų miesto, dar ruošiamos tik Klaipėdoje ir Kaune.

Kol kiti Lietuvos miestai snaudžia, Šiaulių merginos sėkmingai įsiliejo į Europos ir pasaulio dailiojo plaukimo atstovų gretas. Čia iš šiauliečių spindi vienuoliktokė Natalija, kuri įsirašė į Lietuvos vandens sporto šakų istoriją.

„Lietuvos istorijoje pirmą kartą dalyvavome praeitų metų jaunių pasaulio čempionate Budapešte. Europos čempionatuose dalyvaujame jau ne pirmus metus, taip pat jau dalyvavome ir suaugusiųjų pasaulio taurės etapuose Paryžiuje ir Kazanėje. Ten pirmą kartą dalyvavome ir mes, ir Lietuva kaip šalis“, – džiaugiasi trenerė, pridurdama, kad Natalija priklauso jos pirmajai sukviestai auklėtinių kartai.

Birželio 18 d. plaukikė vyks į Europos jaunių čempionatą Prahoje, o liepos pradžioje lauks naujas iššūkis – Pietų Korėjoje vyksiantis suaugusiųjų pasaulio vandens sporto šakų čempionatas. „Iki šiol nėra buvę, kad galėtume dalyvauti tokio lygio varžybose“, – sako K. Zajauskienė. Natalija su trenere pripažįsta, kad čempionatuose tarp prizininkų atsidurti – misija ypač sudėtinga, tačiau dalyvių sąrašo gale lietuvės anaiptol neišvysi.

„Per pasaulio čempionatą Budapešte aplenkėme gal septynias šalis, kurios ruošia tikrai labai stiprius dailiojo plaukimo atstovus. Paryžiuje vykusiame pasaulio taurės etape iš 19 sportininkių ji užėmė 12 vietą, Švedijoje atvirame čempionate iš 22 dalyvių Natalija užėmė 2 vietą. Už pasirodymus taip pat gauna aukštus balus“, – sako trenerė Kristina.

2301f7f7-e997-43a5-9109-ffc0a1141e1e.JPG

Ruoštis pasirodymams – į Baltarusiją

Susitikusi su Natalija, išvydau mielą, malonią ir besišypsančią merginą. Tik, kaip pati sako, yra gana drovi. Gal dėl to ir apie savo pasiekimus plaukikė kalba atsargiau, o trenerė ragina nesikuklinti: „Natalija ištverminga, kantri, labai užsispyrusi, motyvuota – bet kuriam treneriui linkėčiau tokio vaiko. Ji yra geležinės valios. Nuostabi. Su tokia sportininke viską galima pasiekti.“

Dailusis, arba sinchroninis, plaukimas, paprastai tariant, yra šokis vandenyje. Jame susijungia keletas elementų: plaukimas, gimnastika, šokis. Šokama solo, dueto, grupiniuose ir kombo pasirodymuose, o programą sudaro laisvosios programos dalis ir techninė, kurios vertinamos taškais.

Kaip ji susidomėjo šia nepopuliaria sporto šaka? Pasekė draugės pėdomis – pabandė ir patiko. Tiesa, nuo antros klasės lankytas dailusis plaukimas po trejų metų buvo nukonkuruotas šaškių ir šokių būrelių, mat mergaitė buvo labai aktyvi ir galiausiai ėmė pritrūkti laiko.

„Bet šeštoje klasėje sugrįžau atgal į baseiną – taip ir neišėjau iki šiol“, – šypsosi ji. Ši neilga pertrauka nuo plaukimo išėjo į naudą. Pasak Natalijos, iki tol buvusi šiek tiek „medinė“, ji grįžo su didesne motyvacija: „Grįžau tuo momentu, kai visos mergaitės norėjo mesti baseiną, o aš tą tarpsnį prašokau ir kaip tik norėjau pasirodyti kuo geriau.“

Mergina atlieka grupinius ir solo pasirodymus, kuriuos statyti padeda trenerė iš Baltarusijos. Su šiaulietėmis ji bendradarbiauja nuo 2016 metų. Natalija neslepia, kad lyginti baltarusių ar kitų šalių atstovų ir lietuvių lygio nėra prasmės. Tėvynėje tam nėra tinkamų sąlygų.

„Mūsų baseinas nedidukas. Baltarusiai jį vadina pelke, – atvirauja sportininkė ir priduria, kas visi pagrindiniai šokiai yra statyti būtent kaimyninėje šalyje. – Pavyzdžiui, rusės treniruojasi po 10 valandų per dieną, bet jos mokosi sporto mokyklose, kur viskas suderinta. Mums čia išvis turėtų būti hobis, bet tapo jau visai nebe hobiu.“

Dėl netinkamų sąlygų treniruotis Šiauliuose labai svarbu, anot pašnekovės, dalyvauti stovyklose Baltarusijoje, kur trenerė parodo sudėtingesnių triukų, paruošia naują programą, bei dalyvauti kuo daugiau varžybų – jau vien dėl galimybės programą atlikti visu pajėgumu ir normalaus ilgio bei gylio baseine.

img-8806.jpg

Ašaromis aplaistyti rezultatai

Sėkmingi pasirodymai ir gerėjantys rezultatai turi savo kainą: Natalija atskleidžia, kad atlaikyti krūvį ne tik fiziškai, bet ir morališkai būna sunku. „Būna treniruočių, kai paverkiu, nusivalau akinukus ir toliau vėl treniruojuosi“, – atvirauja pašnekovė. Nenuostabu – treniruotis po keturias valandas per dieną, o per stovyklas Baltarusijoje – net po 6–7 valandas ne kiekvienam pakeliama našta.

Treniruotės nuo ankstaus ryto – 6 val., kai visi klasiokai dar saldžiai miega, – jai tapo įprasta rutina. Vakarinės treniruotės iš pradžių sporto salėje, po to baseine – taip pat. Kas tuomet Nataliją motyvuoja? „Per treniruotes mane filmuoja. Man patinka matyti vaizdo įrašus ir žinoti, kad gerai šoku. Tai labai motyvuoja“, – nusišypso ji.

Nacionaliniai Europos šalių čempionatai, pasak sportininkės, yra panašaus pajėgumo kaip ir lietuvės. Tačiau Europos čempionatai jau tampa tikru iššūkiu, nes į juos atvažiuoja geriausi dailiojo plaukimo atstovai. Tačiau kaupiama patirtis duoda vaisių.

„Anksčiau mes būdavome tokios silpnutės lietuvaitės – mus ruošia tik trenerės plaukikės, tad daug ko galima tikėtis. Dabar atvažiuoji į varžybas ir matai, kad žmonės jau kažko tikisi iš tavęs“, – pasakoja Natalija. Kartą jos solo pasirodymą viena mergaitė net filmavo: „Buvau labai nustebusi, buvo tikrai keista, bet labai malonu.“

Prisimena ji ir vieną dabar jau linksmą nutikimą, tąsyk sukėlusį nemažai streso. Nuvykusi į varžybas Austrijoje, prieš startą ji pamatė, kad kartu su kita lietuve yra išbrauktos iš solo pasirodymų programos. Pasirodo, organizatoriai negavo siųstos muzikos.

„Ieškojau savo el. pašte tos muzikos, dėl nervų nieko neradau, tai mane diskvalifikavo. Tiesa, po to radau muziką, sušokau po visų dalyvių pasirodymų. Ir kaip tik galvojau, kad specialiai pasirodysiu kuo geriau, kad matytų, jog be reikalo diskvalifikavo. Pagal balus būčiau buvusi 5 vietoje“, – mena pašnekovė.

untitled-1.jpg

Sėkmė lydi visur

Be dailiojo plaukimo, Natalijos rezultatai džiugina ir kitose srityse. Kaip vijurkas besisukanti mergina dar spėja pasirodyti kartu su tautinių šokių ansambliu „Šėltinis“, kurį lanko nuo 4 klasės. „Ėmusi mokytis tarptautinio bakalaureato programą, turėjau nebešokti, bet dar kažkaip suspėju, tai labai smagu“, – šypsosi pašnekovė, su kolektyvu apkeliavusi nemažai šalių.

Tarptautinio bakalaureato programa Didždvario gimnazijoje yra stipresnė nei valstybinė ir joje visko mokoma anglų kalba. Mat po abitūros mergina ketina kelti sparnus į užsienį ir krimsti tiksliuosius mokslus.

„Labai mėgstu matematiką, – nusijuokia Natalija. – Labai padeda atsipalaiduoti. Studijuoti norėčiau arba informacines technologijas, arba finansus.“ Talentinga plaukikė neatmeta galimybės, kad gali rinktis aukštojo mokslo įstaigą, kur bus sinchroninio plaukimo grupė, mat tęsti savo sportininkės karjerą tikrai norėtų. „Jeigu ne tėvai, niekur nebūčiau išvažiavusi, nes jie finansavo labai daug varžybų. Tėvams esu labai dėkinga!“ – sako mergina.