PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Balandžio 25 d. 11:16

Ukrainos karas ir paskolos: ekspertai atskleidė, kaip įvertinti situaciją

Lietuva

A. Lankas, kredito unijos „Ebitum“ nuotr.

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


214001

Rusijos karinė invazija į Ukrainą sukėlė nemažai įtampos visų lietuvių gyvenime. Pirmosiomis karo dienomis mūsų šalyje buvo jaučiama panika, vėliau stojo kai kurie verslai, fiksuotas nekilnojamojo turto pardavimų sulėtėjimas, sumažėjo norinčiųjų skolintis. Tačiau, ar tikrai pagrįstos gyventojų baimės ir kaip protingai skolintis atsako kredito unijos „Ebitum“ administracijos vadovas Aurimas Lankas.

Panikuoti neverta

Pirmosios karo Ukrainoje dienos paveikė ir Lietuvos piliečius. Šalyje jautėsi baimė, gyventojai nerimavo, driekėsi eilės prie bankomatų, visi skubėjo išgryninti pinigus. Dalis gyventojų keitė savo skolinimosi ir investavimo planus. Tačiau kredito unijos „Ebitum“ administracijos vadovas sako, kad baimintis pasiskolinti nereikėtų.

„Pirmosiomis dienomis fiksavome didesnį gyventojų norą išgryninti pinigus, terminuotus indėlius ir panašiai. Netrukus situacija nurimo, žmonės grąžina pinigus atgal į sąskaitas. Šiuo laikotarpiu skolintis, mano nuomone, yra saugu. Tačiau būtina, kaip ir visada, blaiviai įvertinti savo finansinę situaciją. Su kredito bendrove reikėtų derėtis dėl palūkanų ir galimo jų kilimo krizinėje situacijoje. Tai reiškia, kad būtina nuspręsti kiek daugiausiai galės kilti palūkanų norma. O tuomet įsivertinti, ar tokia sutartis jus tenkintų“, – pataria Aurimas Lankas.

Specialisto teigimu, nuo įsiskolinimų šiuo laikotarpiu susilaikyti turėtų tie asmenys, kurių pragyvenimo šaltinis arba pagrindinės finansinės įplaukos priklauso nuo Ukrainos, Rusijos ar Baltarusijos rinkų. Stringant verslams, bendradarbiavimui su minėtomis šalimis gali iškilti finansinių sunkumų, kurie trukdys sklandžiam skolų mokumui.

Gąsdinimai nepakeliamomis palūkanomis – iš piršto laužti

Kredito unijos „Ebitum“ atstovas sako, kad šiuo laikotarpiu gyventojai dažnai kreipiasi į kredito uniją dėl paskolų, bet tuo pačiu yra įsibaiminę dėl galimo žvėriško Europos tarpbankinės rinkos palūkanų normos (Euribor) augimo, kas galėtų lemti paskolų turėtojus mokėti gerokai didesnes įmokas nei buvo sutarta. Tačiau Aurimas Lankas skuba nuraminti – kol kas Euribor nekyla.

„Paskolų palūkanų marža yra pririšta prie Euribor, kuris šiuo metu yra nulinis. Todėl vien dėl galimo palūkanų kilimo susilaikyti nuo planuotų pirkinių ir skolinimosi, nevertėtų. Net jei nutiks taip, kad palūkanos kils, jos kils visiems – tiek naujiems skolininkams, tiek ir seniau paskolas mokantiems žmonėms“, – sako A. Lankas.

Specialistas besiskolinantiems pataria nusimatyti palūkanų lubas, nes tai padės numatyti iki kiek galėtų išaugti palūkanos pasikeitus Euribor.

Nekilnojamojo turto sektoriuje – permainos

Kredito unijos „Ebitum“ spėjimu, permainos labiausiai palietė nekilnojamojo turto statybos sektorių. Dėl prasidėjusių karinių neramumų stringa medžiagų tiekimas, daugelis statybų sustojo arba sulėtino planuotus darbus.

„Mes stebime nedidelį statybų sulėtėjimą didžiuosiuose miestuose. Dėl stringančio medžiagų importo ir išaugusių kaštų būtent statyboms skolinamasi gerokai atsargiau. Daugelis statybos darbų rangovų turi susirasti naujus medžiagų tiekėjus, nes iki šiol būtent kariaujančios šalys tiekė pagrindines medžiagas – medieną, metalo gaminius ir taip toliau“, – sako A. Lankas.

Specialistas sako, kad norintys įsigyti būstą šiuo laikotarpiu neturėtų atsisakyti savo planų ir svajonių. Būsto kainų pikas buvo fiksuotas jau gerokai seniau, todėl manoma, kad didelių pokyčių ateityje nebus.

„Nekilnojamojo turto kainos iš tiesų buvo pasiekusios aukštumas, bet nepaisant to, žmonės pirko ir rezervavo būstus. Dabar situacija tokia, kad dar sunku prognozuoti ateitį, tačiau, manome, kad dalis į Lietuvą atvykstančių karo pabėgėlių liks šalyje ir ateityje ieškos nuolatinio būsto, o kadangi nuomos paklausa auga, gali padaugėti būsto pirkimo būtent nuomai atvejų. Tai gali lemti nežymų nekilnojamojo turto kainų augimą kai kuriuose miestuose, kuriuose šiuo metu sulėtėjusi statyba“, – sako specialistas.

Remiamas turinys