PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2022 m. Kovo 19 d. 10:27

Uk­rai­nos he­ro­jus – rad­vi­liš­kie­čio po­rtre­te

Šiauliai

„Sun­kūs lai­kai su­ku­ria stip­rius vy­rus. Stip­rūs vy­rai su­ku­ria ge­rus lai­kus“ – to­kia ci­ta­ta pa­ra­šy­ta prie nau­jau­sio dai­li­nin­ko Ma­to Do­vi­dai­čio dar­bo – Uk­rai­nos pre­zi­den­to Vo­lo­dy­my­ro Ze­lens­kio po­rtre­to. (M. Do­vi­dai­čio as­me­ni­nio ar­chy­vo nuo­tr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


209343

Uk­rai­nos pre­zi­den­tas per pa­sta­rą­sias tris sa­vai­tes ta­po ly­de­rio ir įkvė­pi­mo sim­bo­liu pa­sau­liui. Tarp dau­gy­bės jo nuo­trau­kų in­ter­ne­te pa­skli­do ir ypa­tin­ga – pieš­tas Vo­lo­dy­my­ro Ze­lens­kio po­rtre­tas. Jo au­to­rius – iš Rad­vi­liš­kio ki­lęs me­ni­nin­kas Ma­tas Do­vi­dai­tis. Žmo­nės ma­siš­kai da­li­ja­si kū­ri­niu ir ko­men­tuo­ja, o vai­ki­nas sa­ko te­no­rė­jęs iš­lie­ti emo­ci­jas po­pie­riaus la­pe ir pa­ra­gin­ti žmo­nes pa­rem­ti krau­juo­jan­čią Uk­rai­ną.
 

Tarp įkvėpimo ir emocijų

Skausmas, drąsa, viltis, patriotiškumas – viskas susilieja naujausiame Mato portrete. Ypač iškalbingos akys – jose plevėsuoja Ukrainos vėliavos. Ką šiuo simboliu norėjo pasakyti menininkas? „Akyse stengiausi perteikti Ukrainos žmonių emocijas, o vėliavos akyse simbolizuoja jų patriotiškumą“, – atsako pašnekovas. Šios dvi spalvos – mėlyna ir geltona – yra vienintelės ryškios visame kūrinyje, pieštame tik anglimi ir pieštukais.

Įvairios emocijos maišėsi ir paties M. Dovidaičio viduje. Reikėjo, kaip pats sako, išlieti emocijas. Šalia to norėjosi prisidėti ir kitaip – paraginant sekėjus, kitus žmones paremti Ukrainą taip, kaip kas gali.

„Šio piešinio ėmiausi prasidėjus Rusijos karinei invazijai. Tuo metu labai sukrėtė naujienos, viduje sukosi daug nemalonių emocijų, galvojau, kaip galėčiau prisidėti prie Ukrainos žmonių palaikymo. Taip kilo mintis nupiešti V. Zelenskį. Kadangi buvau kupinas įkvėpimo ir norėjosi išlieti emocijas popieriaus lape, portretą nupiešiau per vieną dieną. O tinkamą nuotrauką, pagal kurią piešiau, labai greitai radau, naudodamas „Google“ paiešką“, – apie savo jausmus, virtusius piešiniu, pasakoja pašnekovas.

img-7332.JPG

Tikisi, kad piešinys pasieks prezidentą

Savo kūrinį Matas pristatė socialinių tinklų paskyrose. Sulaukė gausybės malonių komentarų, tūkstančiai žmonių dalijosi šių dienų herojaus portretu. Ko gero, nestebina, kad ne vienam kilo mintis jį nusipirkti. Visgi menininkas sako turintis kitokių vilčių ir norų.

Didžiausia svajonė būtų įteikti savo darbą pačiam Ukrainos prezidentui, o jei ne – galbūt vėliau pasiryš jį parduoti dėl kilnių tikslų. „Buvau sulaukęs žinučių su klausimu, ar parduodu šį portretą. Tačiau nusprendžiau jo bent kol kas neparduoti. O jei ir parduočiau, visi pinigai keliautų tiesiai į Ukrainos paramos fondą“, – mintimis dalijasi vaikinas.

img-7493.jpg

Nuo slogių minčių nebėga

Jaunas vaikinas sako sunkiai galėjęs patikėti ir suvokti, kad karas, apie kuriuos jaunimas žino iš istorijos vadovėlių ar giminių pasakojimų, gali vykti moderniais laikais: „Pirmomis dienomis visos mintys sukosi daugiausia tik apie tai. Buvo sunku suvokti, kaip tai gali vykti dabar ir taip netoli. Labai gaila žmonių, kurie dėl to kenčia, atrodo, kad emocijomis išgyvenu kartu.“

Dar skaudžiau dėl to, kad anksčiau ir pačiam yra tekę pasisvečiuoti Ukrainoje. „Liko geri atsiminimai. Džiaugiuosi, kad Ukrainai padeda kitos valstybės, prisidėdamos savo parama ir sankcijomis Rusijai. Viliuosi, kad Ukraina laimės ir netolimoje ateityje galės atkūrinėti savo šalį. Tikiu, kad gėris visada laimi ir ateis šviesesnis rytojus. Svarbu nebūti abejingiems ir likti stipriems“, – viliasi M. Dovidaitis.

Paklaustas, ar piešimas netapo tam tikra terapija šiuo emociškai sudėtingu laiku, Matas sako nesistengiantis specialiai atitrūkti nuo naujienų srauto. „Nesistengiu pamiršti ir pabėgti nuo naujienų, nes nesinori tapti abejingam tam. Kaip ir pradžioje, taip ir dabar jiems taip pat labai svarbu visų mūsų palaikymas. O piešimas jau ne vieni metai yra mano kasdienybė, man tai darbas, meditacija, gyvenimo būdas. Nebelabai įsivaizduoju savęs visiškai nebepiešiant“, – šypsosi pašnekovas.

simonos-portretas.jpg

Piešia pramogų pasaulio žvaigždes

Naujausias darbas – tikrai ne vienintelis, pasklidęs interneto platybėse. Matas jau yra, galima sakyti, užsitarnavęs Lietuvos žvaigždžių portretų autoriaus statusą. Popieriaus lape jau buvo perpieštos Andriaus Mamontovo, Džordanos Butkutės, Simonos Nainės, Justino Jankevičiaus, Agnės Jagelavičiūtės ir kitų nuotraukos. Kai kurie portretai net atrado vietą šių garsenybių namuose.

Žiūrint iš šono, juo labiau negebant taip piešti pačiam, atrodo, kad tai ilgas ir sunkus procesas, reikalaujantis didžiulio talento. O jo Matui atseikėta labai daug, mat pašnekovas sako niekur specialiai nesimokęs piešimo – nelankęs dailės būrelių ar dailės mokyklos. Visko pasiekti jam pavyko savarankiškai.

img-7335.JPG

Tūkstančiai valandų piešiant

„Su pieštuku rankose jau esu praleidęs tūkstančius valandų. Reikėjo daug laiko įvaldyti piešimo priemones, piešimo techniką, atrasti, kas man labiausiai patinka. Pradžioje, be abejo, pridarydavau klaidų, daug kas nepavykdavo. Bėgant metams, vis labiau lavinu talentą piešimui ir jaučiu, kaip tobulėju, o tam nėra galo. O procesas labai paprastas. Tiesiog žiūriu į nuotrauką, kurią atsidarau kompiuterio ekrane, ir piešiu“, – pasakoja menininkas.

Jis prisipažįsta, kad daugiausia piešia žmonių ir gyvūnų portretus: „Stengiuosi susikoncentruoti į vieną sritį ir joje tapti labai geras.“ O kaip atsirenka, kokį portretą perkelti ant lapo? „Kartais pasirenku, kas arčiau širdies, kartais tiesiog pamatau gerą nuotrauką, kurią norėčiau nupiešti“, – atskleidžia pašnekovas.

Sportiškas vaikinas, kurį su pieštuku rankose būtų galima pamatyti bent po porą valandų per dieną, atranda laiko ir kitam savo pomėgiui – sportui. „Jam taip pat skiriu daug laiko. Tai man padeda palaikyti balansą gyvenime. Piešimas yra labai pasyvus darbas, kuomet visas laikas praleidžiamas sėdint ir mažai judant. Tad aktyvus laikas sporto salėje man padeda neužsisėdėti, jaustis energingesniam ir sveikesniam“, – teigia Matas.

Šis straipsnis yra parašytas kaip projekto „Esu europietis“ dalis su finansine Europos Sąjungos bei Estijos Užsienio reikalų ministerijos pagalba. Už straipsnio turinį atsako VšĮ „Pilietinio atsparumo iniciatyva“. Jokiomis aplinkybėmis šio turinio negalima vertinti kaip Europos Sąjungos ar kitų organizacijų pozicijos.

280690292-421768786446981-1103604930339857149-n.jpg