Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Elektrėnų KronikaŠaltinis: Etaplius.lt
Elektrėnų savivaldybėje apsigyvenusių ukrainiečių šeimų, daugiausia moterų su vaikais, dienos slenka vaikų žaidimų aikštelėse. Kaip redakcijai sakė ukrainietė Olga, savivaldybės vaikų darželiuose nėra laisvų vietų, todėl čia nuo karo pasitraukusios moterys dirbti negali. Geriau sekasi toms moterims, kurių vyrai, prasidėjus karui, jau gyveno Lietuvoje. Jų žmonos, atvykusios į Lietuvą, turi materialinį išlaikymą.
Grįžta į savo šalį
Pagal Statistikos departamento duomenis, Elektrėnų savivaldybėje apgyvendinta buvo per 400 ukrainiečių. Kiek jų jau išvyko, Departamentas duomenų nepateikė. Redakcijos žiniomis, iš savivaldybės viena šeima išvyko todėl, kad žuvo vyras, kitos dvi moterys išvyko slaugyti kare sužeistų vyrų, tikėdamos juos į Lietuvą atvežti reabilitacijai. Kaip redakcijai sakė savivaldybės Pagalbos Ukrainai štabo pabėgėlių apgyvendinimo koordinatorė Violeta Šimkūnienė, nemažai savivaldybėje gyvenusių ukrainiečių šeimų į savo šalį išvažiavo todėl, kad jų gyvenamojoje vietoje stabilizavosi padėtis ir jos savo ateitį kurti planuoja Ukrainoje. Savivaldybėje karo pabėgėlių apgyvendinimo poreikis yra sumažėjęs, bet sumažėjo ir privačių žmonių pasiūla nuomoti gyvenamąsias patalpas. V. Šimkūnienė sako, kad savivaldybė yra sulaukusi privačių nuomotojų skundų dėl ukrainiečių netinkamo elgesio gyvenamosiose patalpose. Kadangi savivaldybės Socialinės paramos skyrius, kuriam vadovauja V. Šimkūnienė, nėra sulaukęs prašymo pašalpų gimdymo ir laidojimo paslaugoms dengti, tai tikėtina, kad savivaldybėje per tuos 3 mėnesius tarp karo pabėgėlių nei gimimų, nei mirimų neregistruota.
Vietų darželiuose yra
Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas ir pabėgėlių ugdymo koordinatorius Džeraldas Dagys sako, kad vaikų darželio problemos savivaldybėje sėkmingai sprendžiamos. Visi Elektrėnuose gyvenantys pabėgėliai savo vaikus ugdyti gali Gilučių vaikų darželyje. Tam savivaldybė organizavo pavėžėjimą. Deja, ne visi tėveliai sutinka savo vaikučius į Gilučius vežti. Elektrėnuose vietų darželiuose laukia 8 vaikučiai. Gegužės 25 dieną vykusiame savivaldybės tarybos posėdyje buvo pritarta Elektrėnų vaikų darželiuose grupes sąrašuose padidinti dviem vaikais, tad jau nuo birželio mėnesio visi ukrainiečių vaikai turės galimybę lankyti ugdymo įstaigas. Tiesa, kad vaikus į Elektrėnų darželius galėtų leisti, ukrainiečių šeimoms reikės išpildyti vieną sąlygą: parodyti dokumentą, kad tėvai tikrai eina dirbti. Elektrėnų savivaldybės darželiuose nustatytas vaikų skaičius sąrašuose: iki 3 m. – 15 vaikų, nuo 3 m. – 20.
Mokosi lietuviškai
Kalbintos ukrainietės negailėjo gražių žodžių savivaldybėje sutiktiems žmonėms ir valstybinių įstaigų darbuotojams. Visur jas esą gražiai priėmė, suprantamai paaiškino, padėjo materialiai ir moraliai. Moterys gyrėsi, kad jos lanko lietuvių kalbos pamokas bibliotekoje ir labai tuo patenkintos.
Lietuvių kalbos pamokos ukrainiečiams karo pabėgėliams bibliotekoje vyksta šeštadieniais. Pamokas veda lietuvių k. filologė, vyriausioji bibliotekininkė Vida Baranauskienė. Vida sako, kad į pamokas žmonių susirenka skirtingai: yra buvęs vienas, yra buvę ir 14. Pamokas lanko viena mama su naujagimiu, yra ir vyresnių. Pamokos vyksta jau antrą mėnesį, o ukrainiečiams lietuvių kalbą įsisavinti neblogai sekasi. Bibliotekos mokiniai sako jau suprantantys kainas, skelbimus su datomis ir savaitės dienomis, suprantantys net dialogus, jei žmonės kalba lėtai. Sunkiau ukrainiečiams suprasti lietuvių kalbos gramatiką: nosines, linksniuotes, asmenuotes. Bet mokiniai yra labai smalsūs. Tarp pamokų lankytojų yra pedagogių, vertėja, kurios planuojančios likti Lietuvoje. Pamokas lankantys ukrainiečiai sako, kad lietuvių kalbos jie mokosi gerbdami lietuvius ir norintys suprasti Lietuvos gyvenimą bei papročius.
Julija Kirkilienė